Чи не найбільшою та найобговорюванішою новиною останніх днів стали прийняті у четвер Верховною Радою зміни до Конституції та початок судової реформи.
Більшість експертів переконують – через прийняті зміни нові реформи призведуть до посилення впливу Президента на судову систему.
"Знай" разом з юристами проаналізував – що такого прийняла Верховна Рада та чому зростає вплив Президента на судову систему.
Разом зі змінами у Конституції України в частині правосуддя, нова реформа передбачає також новий закон про судоустрій та статус суддів.
Читайте також: Експертна спільнота розгромила реформу правосуддя
Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо
В Україні змінюють "заморожені" тарифи: які послуги подорожчали більше за інші, є і 60% росту
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно
Відповідно до нового законодавства, кожен суддя мусить пройти переатестацію, а також продемонструвати свої доходи та доходи членів родини. Нова судово реформа передбачає введення трирівневої судової системи та створення нового органу судової гілки влади – Вищої ради правосуддя. Вища рада проводитиме на конкурсній основі відбір тих, хто працюватиме суддями. Згідно змін також передбачена створення та ліквідація судів після впровадження нового нового адміністративно-територіального устрою відповідно до децентралізації.
Юрист Олександр Джус пояснює, що в Україні буде ліквідовано усі суди, окрім Конституційного. Замінять ліквідовані суди окружними судами – а от округи таких судів можуть не збігатись з існуючим адміністративно-територіальним устроєм.
Сьогодні в Україні існує чотири форми судочинства: цивільне, кримінальне, господарське та адміністративне. Кожне судочинство здійснюється за предметною спеціалізацією, а судова вертикаль є триступеневою – місцевий суд, апеляційна інстанція, касаційні інстанції.
Натомість нова реформа пропонує знищення спеціалізації судів та самої вертикалі з переданням функцій судів касаційної інстанції Верховному суду України. На сьогодні Верховний суд України переглядає рішення українських суддів в разі визнання Європейским судом у справах людини таких рішень невірними.
"Також новий закон передбачає створення Вищого антикорупційного суду та Вищого суду з питань інтелектуальної власності. Чим саме будуть займатися ці суди та які їхні повноваження – не зрозуміло", - пояснює Джус.
"Чинні судді не переводяться автоматично на посади суддів нових суддів, їм згідно запропонованого проекту необхідно пройти "перевірку". Спокійними будуть лише судді, яких призначено на 5-річний термін указом Президента. А більшості суддів доведеться по витрачатися…." - каже Джус.
"З моєї точки зору доцільність існування таких судів, як Вищого антикорупційного суду та Вищого суду з питань інтелектуальної власності сумнівна. З категоріями справ, які вони повинні розглядати в майбутньому на даний час успішно справляються існуючі суди", - коментує юрист Андрій Турій.
Турій також вказує на те, що суди вищих інстанцій, які діяли раніше, фактично змінять вивіску, але, можливо, не змінять своє місцезнаходження. Такі зміни нагадують косметичні. Не зрозуміло, як зміна вивіски допоможе українцям забезпечити верховенство права
"Дещо змінилося положення суддів в частині притягнення їх до відповідальності. Тепер згоду на затримання або утримання під вартою чи арештом до винесення обвинувального вироку суду, за винятком затримання судді під час або ж після вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, надає Вища рада правосуддя. В законі з'явилася цікава стаття щодо моніторингу способу життя судді, в якій передбачено право встановлення відповідності рівня життя судді наявному у нього, та членів сім'ї майна і одержаним ними доходам.
Звичайно, це необхідна норма, але не зрозуміло, як її виконувати, та які санкції накладаються на суддів в разі невідповідності доходів рівню життя. Можливо припустити, що за результати моніторингу Вища кваліфікаційна комісія суддів, або Вищої ради правосуддя суддя отримає так зване "общественное порицание" за спосіб життя, який на суб'єктивний погляд оцінювача, не буде відповідати невідомим критеріям", - каже Турій.
Читайте також: Порошенко заявив, що офшорного скандалу не було
Окрім самого судді та членів його родини (дітей, дружин, чоловіків), чиновники також можуть перевірити батька, матір, вітчима, мачуху, брата, сестру, діда, бабу, прадіда, прабабу, онуків, зятів, невісток, племінників та навіть двоюрідних родичів суддів.
Родичі в такому випадку повинні бути законослухняними громадянами, так як вони автоматично стають об'єктами, за якими періодично ведеться спостереження.
"Цікаве нововедення э створення громадської ради доброчесності, вона утворюється з метою сприяння Вищій кваліфікаційній комісії суддів України у встановленні відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності для цілей кваліфікаційного оцінювання. Перевірка на доброчесність – звучить просто смішно", - каже Андрій Турій.
Адвокат Олексій Шевчук зробив офіційну заяву, що з дня прийняття таких змін, судова система взагалі перестає існувати.
"З такими реформами країна втратить мінімум 60% грамотних та адекватних суддів, які просто не матимуть змоги здійснювати правосуддя.