29 вересня буде рівно рік, як Контактна група по Україні підписала документ про відвід важких озброєнь калібром менше 100 мм. Зараз бойова активність в зоні АТО мінімізується. Протиборчі сторони перейдуть до тактики "блошиних обстрілів" - коли противник своїм вогнем намагається просто нагадати про свою присутність, завдаючи дискомфорт

Портал "Знай.ua" вирішив дізнатися які зміни відбулися на фронті і коли вже нарешті закінчиться ця війна на сході України.

За словами політичного консультанта Миколи Спиридонова, на Донбасі продовжує залишатися певна напруженість. На останніх переговорах, які були ініційовані Штанмайєром (Франк-Вальтер Штайнмаєр, - глава МЗС Німеччини, - Ред.), також були підняті питання про відвід озброєння, і останні кілька днів можна було зафіксувати відносне затишшя на сході країни.

На мою думку, зазначив Спиридонов, такі переговори в будь-якому випадку корисні, тому що коли ведуться переговори про мир, коли зустрічаються і про це говорять і здійснюють певні дії - всі ці процеси набагато краще бойових дій. Навіть якщо перемир'я не є абсолютним, сам факт того, що мирні переговори здійснюються, говорить про те, що ця робота йде і дозволяє сподіватися, що вона дасть позитивні результати.

Читайте також: Невзоров пояснив, чому Донбас - Україна

Популярні новини зараз

Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування

Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте

Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання

Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти

Показати ще

Деякий результат вже можна бачити, зазначив експерт, тому що рівень бойових зіткнень, які можна спостерігати зараз і кілька місяців тому, не йде ні в яке порівняння з тим рівнем, коли були бої за Донецький аеропорт або під час боїв у Дебальцевому і подій біля Іловайська. Крім того, багато хто забуває про так званий Південний котел, де за різними даними загинуло не менше людей, зараз зіткнень такого рівня вже немає, і можна дуже обережно сказати, що в мирних переговорах існує певний прогрес.

"В цілому, напруга на Донбасі спала після Мінська-2, який був підписаний в лютому 2015 року, і вже в березні ситуація стала спокійнішою. А зараз, судячи з інсайдерською інформацією, вересень був набагато спокійнішим, ніж серпень. Зараз дуже складно припустити, якими будуть наступні переговори, але невеликі і обережні приводи для оптимізму вже можна бачити. Крім того, війна - це часто економіка і бажання заробити гроші на поставках озброєння. І основні гроші, якы можна було заробити на цих поставках, вже зароблені зовнішніми гравцями. Тому ці бойові діъ поступово стають невигідні всім, і рано чи пізно вони будуть припинені", - підсумував М. Спиридонов.

У свою чергу політолог Антон Фінько в ексклюзивному коментарі порталу "Знай.ua" повідомив, що знадобився фактично цілий рік для того, щоб від досягнутої у вересні минулого року угоди про відвід озброєння калібром до 100 мм перейти до нового рамкового рішення про загальне розведення всіх військових сил і засобів на Донбасі. У цьому рішенні знову-таки підтверджено відведення з лінії зіткнення гармат калібру менш 100 мм.

Таким чином, зазначив експерт, знадобився цілий рік для того, щоб прийти до глибшої угоди, що свідчить про те, що миротворчий процес на Донбасі відбувається вкрай повільно і мляво, що є негативним аспектом. Варто нагадати, що озброєна фаза конфлікту в Придністров'ї тривала з 2 березня по перше серпня 1992, тобто фактично кілька місяців. У нас же знадобився цілий рік для того, щоб перейти від відводу озброєнь калібру менш 100 мм до загального рамкового рішення про відведення військ з обох сторін.

Читайте також: Викинути шкода: як Донбас перетворився на валізу без ручки

Загалом, додав Фінько, такого роду угоди зайняли близько півтора років, протягом яких конфлікт хоч і не переходив інтенсивну фазу, але і в повному обсязі не згасав. Це відбувається тому, що врегулювання конфлікту відбувається вкрай повільно, і до цих пір немає ніяких рішень, які б привели до реалізації політичної частини в рамках домовленостей Мінська-2.

Справа в тому, продовжив експерт, збройні конфлікти - це крайня стадія, ескалація політичної кризи, без вирішення якої неможливо нейтралізувати передумови кризи збройної. Те, що до цих пір не вжито заходів для реалізації політичної частини угод Мінська-2, зберігає дієвість політичних передумов цього конфлікту.

"У тому, що миротворчий процес просувається повільно, можна звинувачувати кого завгодно, але безумовно, що частина відповідальності лежить на наших західних і європейських партнерів, оскільки конфлікт виник поблизу кордону з ЄС. Він виник на тлі загострення міграційного кризи, викликаного збройними конфліктами в Лівії і Сирії, і створюється враження, що дипломатія західних європейських країн не усвідомлює, наскільки небезпечна ситуація складається буквально на кордонах Європейського союзу. В цьому і є частина їх провини в буксовании миротворчого процесу", - додав політолог.

Читайте також: Донбас став "гарячою картоплею" в руках України та Росії

"Зараз же можна бачити стан стійкої нерівноваги, можна бачити зміну відносно спокійних фаз на ескалацію конфлікту, які не приймають широкомасштабний характер. Миротворчий процес дуже повільно просуває вперед, про що говорить та обставина, що на днях в Мінську було підписано рамкову угоду про спільне розведення сил і засобів на Донбасі. Інша справа, чи буде вона виконуватися в подальшому ", - підсумував О. Фінько.