Останнім часом у пресі поповзли чутки про те, що чинний Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман починає "пакувати речі". При цьому, за однією інформацією, прем'єр збирає пожитки, оскільки його хочуть попросити звільнити крісло глави уряду, за іншою - причиною тому стали його особисті амбіції та сподівання щодо власного політичного проекту. У ситуації розбирався портал "Знай.ua".
Проблеми в Датському королівстві
Якщо задуматися, як для одних, так і для інших чуток інформаційних і логічних приводів - хоч відбавляй. Всі ми розуміємо, що нинішній склад уряду (в певному сенсі навіть ситуативно) начебто й вивів українську економіку з кризи, але ж якою ціною? Адже цей "вихід" стався не внаслідок зростання виробництва або навіть видобутку, а здебільшого за рахунок підвищення тарифів та "ігор" з підвищенням мінімальної зарплати, за рахунок якої планують дофінансувати бюджет Пенсійного фонду. Це щодо причин для відставки нинішнього уряду.
З іншого боку, Володимир Гройсман останнім часом помітно активізувався в публічній площині. Це, на думку деяких політичних аналітиків, може свідчити про те, що прем'єр затіяв власну гру. Те ж особисте відвідування Авдіївки, яка стала символом нещодавньої активізації військових дій на сході України, або конфлікт з Балчуном - цілком можна пояснити як спробу "набрати бали" напередодні вільного плавання.
Посівні інвестиції
Грошову допомогу дадуть не всім: що треба підтвердити
Повністю замінить ТЦК: які зміни чекають мобілізацію
Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо
З такою позицією своїх колег не згоден директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала. Він пояснює, що ні відповідно до законодавства, ні в силу нинішньої розстановки фігур на політичній шахівниці зараз у Гройсмана не існує жодних реальних приводів для того, щоб переживати про свою відставку.
"Неправдиві дані апріорі не дають можливості правдиво змоделювати ситуацію. За українським законодавством, обраний і затверджений уряд має повне право залишатися при владі до закінчення поточної каденції. А це означає, що як мінімум до квітня ніхто не зможе і не буде нічого міняти. Крісло під Гройсманом не хитається. Та й не може хитатися, оскільки він у нього потрапив завдяки президенту Порошенку. За великим рахунком, він же (президент. - Прим. ред.) може його й забрати, якщо йому це буде потрібно", - зазначає Бала.
При цьому ніхто, ясна річ, не забороняє супротивникам глави держави вести розмови і проводити інформаційну підготовку до відставки Гройсмана.
Що стосується власних політичних амбіцій, які приписують нинішньому прем'єру, для того щоб їх реалізувати, йому щонайменше потрібні будуть суттєві фінансові вливання, інформація про які на сьогодні відсутня.
Крім того, за словами аналітика Міжнародного інформаційно-аналітичного центру Олександри Решмеділової, на даний момент Гройсман - це своєрідний громовідвід президента, і це дає підстави стверджувати, що їхній тандем цілком працездатний.
На безриб'ї
У зв'язку з цим, за словами Решмеділової, варто згадати ще про одну причину, чому прем'єр не зможе покинути свій пост. У теперішній політичній ситуації у Порошенка просто не вистачає вільних довірених кадрів.
"Ще один дуже важливий момент - це те, що, за великим рахунком, зараз немає в наявності "запасних гравців", здатних зайняти пост глави уряду. При цьому, судячи з риторики БПП, вони не готові віддати цю посаду заклятим друзям по коаліції - представникам "Народного фронту", - пояснює експерт.
Ілюзія обману
У роботі ілюзіоністів існує один чудовий принцип: щоб ніхто не звертав уваги на те, що насправді відбувається, увагу публіки навмисно відвертають від сутності фокуса на іншу, не менш захопливу картинку або дію. Багато в чому цей принцип використовується і в політиці, зокрема й у вітчизняній.
За словами Віталія Бали, насправді в політичному житті України на порядку денному стоїть ще одне надважливе питання - питання легітимності нинішньої парламентської коаліції в цілому. При цьому, за словами Решмеділової, очевидно, що воно вже практично набрало критичної маси, при тому що навіть в цьому складі парламенту насилу вдалося зібрати необхідні голоси для останньої зміни уряду і призначення Гройсмана.
"Після початку чергової сесії стало дуже чітко видно, що Рада, як і раніше, перебуває в стані системної кризи. Коли готували ґрунт під Гройсмана (обирали на посаду прем'єра. - Прим. ред.), голоси набиралися з великими труднощами. При цьому, якщо порівняти Гройсмана і Яценюка, то на початку свого прем'єрства Гройсман, звичайно, виглядав більш виграшно, але зараз, швидше, на його тлі навіть Яценюк починає "набирати бали", - говорить експерт.
Вільний радикал
У нинішній ситуації, щоб утримати "свою людину" при владі, на думку експерта, може бути задіяна одна з трьох вже перевірених схем: "Можна просто докупити голоси, яких бракує; в черговий раз переманити на свою сторону депутатів, наприклад з "Волі народу", ну і, крім того, можна домовитися з Радикальною партією, яка останнім часом не особливо ладнає з партією Тимошенко", - прогнозує Решмеділова.
Якщо ці варіанти не спрацюють, щоб утриматися в кріслі, прем'єр може, наприклад, звільнити опальних міністрів, таких як Супрун або Рева.
Відстрочити розгляд питання про відставку Гройсмана, а в його особі і всього уряду, можуть, наприклад, "весняні канікули" в Раді. Або в крайньому випадку - зміна самого парламенту, підстави для якої не так складно знайти, як про це говорять. Наприклад, замість того, щоб вимагати пред'явити підписи під коаліційною угодою, можна просто зібрати підписи депутатів, які не входять до коаліції. Після чого однією математичною дією підвести риску під питанням.
Перестановка доданків
При цьому, на думку експертів, жодна з рокіровок в корені не вирішить проблему. "Потрібно змінювати систему, а не особистості. Скажіть, як нереформований Кабмін може проводити реформи? Адже насправді головна проблема Кабміну - це принцип квотності посад", - зазначає Віталій Бала.
Чого очікувати
Щоб зрозуміти, у що може вилитися ситуація, яка склалася навколо відставки Гройсмана і розпуску парламенту, за словами Бали, потрібно спочатку розібратися, за яким принципом нині організовано саме суспільство. Адже, як-не-як, політики будують лінію своєї партії, багато в чому ґрунтуючись саме на цьому показнику.
"Зараз усі (суспільство. - Прим. ред.) діляться на "за" і "проти". Напівтони - відсутні. Або ти з європейським вибором і нинішньою владою, або ти з Путіним. Подібним чином розділилася і політична кон'юнктура внаслідок настроїв електорату. Тож кожне питання проходить через цю призму, хай то питання про Гройсмана чи про перевибори. Все просто: є "за" і "проти". Крім того, варто враховувати, що Гройсман і перевибори - це дві подушки безпеки Порошенка, які він використовуватиме тільки за умови, що інші варіанти вичерпаються", - зазначає експерт.