Біологи з інституту RIKEN виростили зі стовбурових клітин повноцінну шкірну тканину. Ця шкіра містить в собі волосяні цибулини і потові залози. Вона вже успішно імплантована в тіло миші.

"До теперішнього часу створення штучної шкіри перешкоджало те, що подібні зразки тканин не містили в собі важливих компонентів, таких як волосяні фолікули або залози зовнішньої секреції, без яких шкіра не здатна керувати тепловим режимом тіла і виконувати інші функції. Наша шкіра має всі ці риси і її навіть можна використовувати в лабораторних тестах замість тварин", - заявив Такасі Цудзі з інституту RIKEN в японському Кобе. Про це йдеться в статті в журналі Science Advances.

Цудзи і його колеги змогли досягти подібного успіху завдяки особливій стратегії "перепрограмування" стовбурових клітин, в рамках якої вчені вирощували не окремі шари шкіри, а так зване "ембріоїдне тіло". Це своєрідна подоба зародка, що складається з суміші різних типів "заготовок" різних тканин. Ключем для всіх цих перетворень став ген Wnt10b, що змусив стовбурові клітини перетворитися в різні компоненти шкіри.

Отримавши кілька таких "зародків", вчені імплантували їх в тіло мишей, де ці органи почали рости і перетворюватися в дорослі тканини тіла. Коли ці ембріони виросли до досить великих розмірів, вчені видалили їх, зрізали з них шкіру і пересадили її на тіло інших мишей, шкіра яких була пошкоджена.

Ця операція була цілком успішною - шкіра повністю прижилася. Також вона володіла всіма рисами здорового покриву тіла гризуна - на ній було досить багато волосяних цибулин, потових залоз і інших важливих компонентів шкіри, які зазвичай викликають проблеми при її вирощуванні.

Популярні новини зараз

Пенсія зросте майже на 1000 грн: хто може сподіватися на підвищення

Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році

Перевірки від газовиків вийшли на новий рівень: українцям розповіли про документ, який треба підписати

Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця

Показати ще

Читайте також: Британські вчені знайшли "слабке місце" раку

Створення першої повноцінної штучної шкіри, як відзначають вчені, відкриває дорогу для створення перших справжніх шкірних імплантатів. Ці імплантати допоможуть рятувати життя людям з множинними опіками і важкими хворобами шкіри.