За останні два роки в Україні не розпочалися економічні реформи й занепала банківська система через старі податкові підходи до підприємств, найнятих працівників й інвесторів, вважають економісти. Адже основою для підняття економіки України є зміна податкової системи.
"Для України найбільше підходить сінгапурська модель оподаткування. Вона передбачає невелику кількість податків, невеликі суми відрахувань та пільги для тих, хто в перспективі зможе платити більше податків і розвивати економіку країни" , - говорить "Знай" Олександр Мельник, директор агенції "МПП-консалтинг".
Для новостворених компаній, зареєстрованих у Сінгапурі, діє трирічний пільговий період. Коли підприємство розрослося, з кожним роком має платити більше податків.
Читайте також Мінімальна зарплата українців зменшилась втричі
Для іноземних інвесторів там діють спеціальні програми. Наприклад, ті, хто вклав у країну близько $1 млн., автоматично стають резидентами країни, не сплачують податку на прибуток. Зате мають зобов'язання тримати свої кошти не менше 5 років у банках Сінгапуру.
1000 гривень від держави: як отримати допомогу пенсіонерам
Мобілізацію в Україні посилять: ТЦК змусять працювати ефективніше
Подачу газу тимчасово припинять: газовики попереджають українців про ремонтні роботи до кінця листопада
Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
"Це збільшує валютну масу в країні, сприяє пожвавленню банківського ринку. Аналог податку ПДВ там 7 відсотків. У нас - 20. Якщо цей податок зменшити в Україні, товари подешевшають приблизно на 10 відсотків", - пояснює експерт.
На його думку, в Україні, в першу чергу, варто скоротити податок на прибуток, а також відрахування на доходи громадян.
"Зменшений податок на прибуток створить всі умови, щоб наші олігархи тримали гроші не в офшорних зонах, а в Україні. Вони ж вкладають кошти зараз в Сінгапурі й на Кіпрі, аби ухилятися від великих податків. Бо на Кіпрі треба платити близько 12 відсотків. З кожної зарплати в Україні зараз роботодавець сплачує від 42 до 29 відсотків. Тобто із доходу 10 тисяч гривень майже половину треба віддати в податкову. Звісно, що це невигідно для підприємств, особливо для тих, де невеликий дохід. Тому власники оминають ці податки й платять зарплату в конвертах. Держава не отримує нічого. Якщо б цей податок зробити за прогресивною шкалою і до 15 відсотків, тоді більшість би його сплачували. Це стимулювало б і банківську систему. Адже коли люди мають офіційний дохід, тоді є попит на кредити".
В Українському аналітичному центрі вважають, що в податковій політиці стосовно вітчизняних підприємств треба орієнтуватися на Канаду.
"У нас ПДВ у 20 відсотків ввели для того, щоб захистити свої товари від імпорту. Це здорожує іноземні товари і теоретично робить привабливішими вітчизняні. Якщо ж наші підприємства продають за кордон товари, то держава їм відшкодовує ПДВ. Проте ця система не діє. Товари стали дорожчими для всіх, вітчизняних майже немає, а держава вибірково відшкодовує ПДВ експортерам через брак коштів. Тому було б правильно ввести заміть ПДВ податок із продажів – 5 відсотків. Такий діє у Канаді", - говорить Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру.
На його думку такий підхід дозволив би знизити вартість всіх товарів на 15 відсотків і державі було б легше відшкодовувати його експортерам.
"Це стимулювало б експорт. Бо зараз ця система чітко не працює і бізнес не зацікавлений продавати товари за кордон".
У Італії, Франції, Німеччині, Великобританії ПДВ становить від 19 до 23%.
"Податок на прибуток підприємств приблизно такий, як у нас мають США – 40 відсотків. У Японії – 35,65 відсотків, У Бельгії – 35. Однак ці всі країни із усталеною економікою, добре розвинутим малим, середнім і великим бізнесом. Україна не може на них рівнятися. Адже ми маємо все це розвивати", - пояснює фахівець.
Нагадаємо, 2014 року в Кабміні було обговорення стосовно зниження податку на додану вартість і податкового відрахування ізх доходів фізичних осіб. Однак без 20-відсоткового ПДВ український бюджет втрачає від 30до 37% дохідної частини, а після зменшення податку із доходу фізичних осіб частина пенсіонерів не змогла б отримати пенсії у встановленому обсязі, пояснили у Мінфіні.