Верховна Рада після серії світових і українських скандалів у черговий раз вирішила створити тимчасову парламентську слідчу комісію з розслідування офшорів вітчизняних політиків (в тому числі і президентських). І не створила. Тепер очікують наступного пленарного тижня. У контексті перипетій, пов'язаних зі скандалами, які тривають вже більше місяця, портал "Знай" вирішив підготувати корисний матеріал про найкращі світові офшори, де можна і відпочинком насолодиться і податки оптимізувати.

Теорія і цифри

Офшор - це країна або територія з особливими умовами ведення бізнесу для іноземних юридичних і фізичних осіб. За терміном "особливі" зазвичай ховаються низькі або нульові ставки податку, спрощені правила звітності та управління, можливість приховати кінцевих бенефіціарів. Власником такої компанії може стати будь-яка фізособа або компанія. Офшори - улюблене місце для відмивання кримінальних грошей, доходів корумпованих чиновників і шахраїв усіх мастей. На даний момент у світі налічується 50 подібних юрисдикцій. За приблизними оцінками сьогодні в офшорах "крутиться" близько 32 трильйонів доларів (наочно ця сума виглядає так 32.000.000.000.000).

Панамський скандал

І так би все і залишалося, якби не Міжнародний консорціум журналістських розслідувань, який 3 квітня нинішнього року опублікував дані про офшори світових лідерів, кінозірок та інших відомих особистостей. В їх основу лягли так звані "Панамські документи", які виринули після витоку інформації з компанії Mossack Fonseca, яка прекрасно навчилася співпрацювати з офшорами. "Панамський архів" розміром в 2,6 терабайт містив дані про сотні тисяч компаній, офшорні схеми і кінцевих власників таких активів. Згідно з ними Президент України Петро Порошенко - щасливий власник 15 офшорів. Та що вже там Президент, сам Джекі Чан має 6 компаній, що управляються через Mossack Fonseca.

Популярні новини зараз

Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень

Десятки тисяч українців залишилися без "броні" від мобілізації: за які порушення призиватимуть

Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно

Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте

Показати ще

Як і навіщо

Зареєструвати компанію в офшорі - не проблема. Якщо ввести простий пошуковий запит з одного слова "офшори", товариш Google одномоментно видасть результат у рекламному блоці - 4 компанії, які надають послуги з реєстрації фірм, що знаходяться на "інших берегах". Як значиться в проспекті однієї з компаній-реєстраторів, офшор - це "потужний інструмент податкового планування та оптимізації оподаткування. У багатьох випадках - єдиний спосіб легально уникнути невиправдано високих ставок податкових платежів". Краще, напевно, і не скажеш.

Кіпр

До недавнього часу одним з найвідоміших офшорів серед українців був Кіпр. З 2003 року на Кіпрі діє резидентна система оподаткування. Відповідно до якої, всі компанії-резиденти Кіпру сплачують єдиний податок на прибуток в розмірі 10%. Нерезиденти - платять тільки податок на дохід з кіпрських джерел. А якщо такого немає - то немає і податків. Вартість реєстрації офшорної компанії за прайсами різних агентств коливається в межах 1300-3000 доларів. Термін реєстрації - 1-2 тижні. Про значення острова у вітчизняній економіці говорить вже той факт, що 8 листопада 2012 року Україна і Кіпр підписали Конвенцію про скасування подвійного оподаткування. Єдиним "але", через яке Кіпр втратив свої позиції - стала подія 2013 року, коли офшорна держава в обмін на фінансову допомогу Євросоюзу змуша була націоналізувати 9,9% від усіх депозитів країни. З того моменту Кіпр перейшов в розряд не найнадійніших офшорів і використовується колишніми інвесторами за призначенням - як турбаза. А подивитися тут дійсно є на що: місто Пафос, включене в список ЮНЕСКО, візантійський замок Колосси, церква, в якій Річард Левине Серце вінчався з принцесою Беренгарією Наварською, венеціанські фортеці і пляжі, нагороджені Блакитним прапором Євросоюзу за екологічну чистоту та інфраструктуру.

Панама

Після недавнього великого скандалу з витоком 2,6 терабайт інформації про компанії кращої половини людства, пальму першості з точки зору популярності в цій сфері у Кіпру забрала Панама. Вартість відкриття компанії - все ті ж 1300 доларів. Хоча, деякі "експерти" кажуть, що можна це зробити і за 500 доларів. З податками - ще простіше, ніж на Кіпрі. Все, що потрібно заплатити - Щорічний Єдиний Податок, який становить 300 доларів, а в перший рік існування компанії - взагалі 250 дол. Єдина незручність - інформація про вашу компанію може спливти в черговому "Панамському скандалі". Панама, до речі, - прекрасна країна для подорожей. У 2012 році про це розповіла і газета The New York Times, помістивши її у перший рядок списку місць нашої планети, які варто відвідати.

Сейшельські острови

Сейшели - справжній туристичний рай з золотистими піщаними пляжами, неймовірними заходами сонця і обслуговуванням екстра класу. Держава складається з 115 островів, розташованих в одному з найтепліших світових океанів - Індійському. За рахунок чого живе країна? Здавалося б, логічна відповідь - туризм. Але ні. Однією з основних статей доходу є фінансові послуги (читай - реєстрація офшорних компаній, повністю звільнених від оподаткування). Стабільна юрисдикція, бездоганна репутація та гарантія конфіденційності - ось ті чинники, які допомагають цій країні вже більше 20 років бути одним з головних куточків податкової оптимізації. На Сейшелах зареєстровано понад 90.000 компаній, і це число постійно зростає. Створення офшору на Сейшельських островах обійдеться вам в 599 USD - 2999 USD. Реєстрація компанії - проста та швидка і займає всього 24 години. При цьому Республіка Сейшельські Острови включена в "білий список" Організації Економічного Співробітництва та Розвитку, що дозволяє без проблем вести свою діяльність на міжнародних ринках.

У підсумку

Перераховувати офшорні країни можна досить довго. І всі вони, як одна - відомі курортні куточки, де божевільними темпами розвивається економіка, будуються хмарочоси і перевиконуються нормативи з наповнення держбюджету. Об'єднує їх і те, що законодавство цих країн захищає права "інвесторів", а нормативи податкового кодексу дозволяють бізнесменам заробляти і відраховувати справедливі суми, оперуючи прозорою та простою системою звітності. Скажімо прямо, не дивно, що українські політики вважають за краще відкривати свої компанії саме в офшорах, оскільки не з чуток знають про кострубатості вітчизняного законодавства і виправданість рівня податків. На правах експерименту, портал "Знай" пропонує вітчизняним державним діячам, та й усім читачам, спробувати уявити, як би виглядала наша країна, якби вона стала офшорною зоною.