Міністр аграрної політики та продовольства Олексій Павленко стверджує, що відкриття ринку землі принесе мінімум 100 мільярдів доларів від її реалізації. Для цього країні варто впорядкувати законодавство та скасувати мораторій на продаж.

"Знай" проаналізував – на чому ще Україна може швидко заробити грошей.

На громадянстві

Невеликі карибські країни вже давно заробляють з того, що продають громадянство. Наприклад Сент-Кітс і Невіс, Антигуа, Барбуда, Коморські острови. Стати громадянином Сент-Кітсу можна за $250 тис. – багатії з усього світу купують такі паспорти через те, що у цих країнах спрощене законодавство, у тому числі й податкове, тут можна зареєструвати фірму та працювати в будь-якій іншій країні світу.

За даними 2013 року на продажу громадянства іноземцям країна Сент-Кітс отримала понад 100 млн. доларів. Загалом же маленькі країни у рік мають понад $2 млрд на торгівлі громадянством.

Популярні новини зараз

Повністю замінить ТЦК: які зміни чекають мобілізацію

Пенсіонерів змусять повернути частину виплат державі

Мобілізацію в Україні посилять: ТЦК змусять працювати ефективніше

Всіх чоловіків змусять встановити "Резерв+": які зміни чекають мобілізацію

Показати ще

Коморські острова продають своє громадянство особам, котрі взагалі його не мають. За підрахунками ООН – таких у світі більше 10 млн. Послугами користуються бедуїни Кувейту та ОАЕ. Вони не можуть між собою домовитися, тому охоче платять країні-посереднику за осіб без громадянства. Кілька років тому Коморські острови отримали 200 млн. доларів за те, що надали громадянство 4 тисячам родинам бедуїнів.

За даними 2013 року на продажу громадянства іноземцям країна Сент-Кітс отримала понад $100 млн.

На зброї

Минулого року Україна посіла 92-е місце у рейтингу найбільших виробників зброї у світі. Рейтинг склали відповідно до прибутків, отриманих від продажу зброї.

За даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру, двома найбільшими світовими експортерами озброєнь є США (31% глобального експорту) та Росія (27%). Далі у рейтингу - Китай, Німеччина, Франція, Великобританія, Іспанія, Італія, Україна та Ізраїль.

Зважаючи на велику кількість спеціалізованих підприємств, заводів та конструкторських бюро, Україна могла б стати провідним експортером зброї у світі. На експорті зброї Україна в 2009 році заробила близько $800 млн та зробила певний прорив щодо розширення географії постачань. Зокрема, це контракт з Індією про ремонт і модернізацію літаків АН-32 на суму $400 млн.

Найбільшим замовником серед 80 країн, яким Україна постачала продукцію і послуги військового призначення, була Російська Федерація. Проте, зважаючи на ситуацію у світі, інтенсивно цікавляться цим продуктом і інші країни.

Читайте також: Глава Мінекономрозвитку Абромавічус подав у відставку

На офшорах

Британські Вергінські острови, Сейшельські острови, Панама, Беліз, Великобританія, Кіпр, Люксембург, Мальта, Ірландія вже давно заробляють величезні кошти надаючи офшорні послуги.

Вони дозволяють створювати на своїх територіях компанії, які надають бізнесу значні пільги, захист та конфіденційність. Компанії-офшори не відчувають на собі податкового, митного чи валютного тиску, їм не потрібно щомісяця звітувати перед відповідними органами чи вести бухгалтерію. І за це підприємці платять у бюджет країн. Зазвичай, такі компанії створюють за кілька днів, обходяться дуже дешево. Використовують офшорні фірми як для легальної діяльності, так і для прикриття.

Середній оборот на відкритті офшорних фірм у Кіпру становить приблизно $0,5 млрд. на рік, У Панами – $0,4 млрд., в Ірландії $0,25 млрд.

Розумно продумана схема в Україні дасть можливість заробити близько 350 млн. грн. при тому що це доволі новий напрямок в Україні.

На туризмі

Туристичний бізнес на сьогодні – один з найдинамічніших у світі. В Україні досить великий потенціал, що обумовлено її географічним положенням. У нас 1,5 млн. людей раніше відпочивали за кордоном, а 3 мільйони – усередині країни, включаючи Крим до анексії. Така перспектива має надихати на розвиток і маленькі і середні курорти.

За підтримки держави, удосконалення інфраструктури, реклами у світі – туризм стає досить вигідним джерелом прибутку і для зовнішніх туристів.

Приміром, у США підрахували, що щорічний прибуток від туристів становить $110 млрд – щороку 35 мільйонів туристів гуляють по Тайм-Сквер, приблизно стільки ж відвідує Лас-Вегас. В Іспанії дохід від туризму складає $61 млрд, у Франції ця сума становить $56 млрд. На гірськолижному курорті в Альпах щорічно 5 мільйонів осіб залишає $10 млрд. В Україні гірськолижний курорт Буковель також веде статистику – проте ця сума значно скромніша: 2 мільйона людей і $1,5 млн.

На медицині

Медичний туризм – явище відносно нове у світі. Чимало іноземців підшуковують країни з високим рівнем медицини, низькими цінами та законодавством, котре дозволяє лікуватися іноземцям та здійснювати деякі процедури (наприклад, трансплантацію органів). На медичному туризмі заробляють Панама, Чехія, США, Германія, Ізраїль.

При невеликих затратах на освіту медпрацівників, навчання та стажування за кордоном, обладнання лікарень та встановленням відносно низьких цін, Україна могла б також стати одним з центрів медичного туризму. Охорона здоров'я схильна до впливу глобальних тенденцій. В Україні послуги медичного туризму стали набирати популярність 4-5 років тому. Нині туристичні фірми розвивають три види медичного туризму: діагностичного, оздоровчого та лікувального характеру. Небажання клієнтів лікуватися в Україні в туристичних компаніях пояснюють тим, що у вітчизняних клініках недостатньо сучасне обладнання, та й ціни не набагато нижчі. Незважаючи на це, вітчизняні клініки заробляють на закордонних пацієнтах близько $125 млн, а от іноземні на українських пацієнтах – 1 млрд. євро.

На комп'ютерних технологіях

В усьому світі зростає попит на спеціалістів з комп'ютерних технологій. В США є своя Силіконова долина, Росія пропагує Сколково. Українські ж фахівці їдуть за кордон – через умови праці та високу заробітну платню.

Натомість Україна могла б об'єднати спеціалістів цієї сфери, створити умови для навчання молоді, тощо. Такі спеціалісти, перебуваючи в Україні, могли б працювати віддалено на будь-яку країну світу чи окрему компанію. Зараз цим займаються приватні компанії. Проте, на жаль, і вони скаржаться на податковий тиск з боку держави.

Нещодавно аналітичне видання Newzoo проаналізувало дохід від відеоігр. Виявилося, що у світі в цій галузі заробили $91,5 млрд.

Двадцятка країн генерує дохід в $83 млрд. на рік, що трохи більше 90% всього об'єму ринку. Про це свідчить рейтинг 100 країн по доходах від онлайн ігор. Цифри показують, що Китай з $22,2 млрд. обганяє Сполучені Штати. А Україна посідає 45 місце по рівню доходу на ринку ігор з $143, 6 млн.

Читайте також: Збитки ЄС від закриття Шенгену Франція оцінила в €100 мільярдів

На банківській системі

Невеличка країна Швейцарія – один з світових фінансових лідерів у світі. Все через надійну банківську систему та законодавство. Більшість світових компаній та клієнтів віддають перевагу саме швейцарським банкам.

У країні діє одночасно дві банківських системи – державна та система приватних банків. Не дивлячись, до якої системи належить банк, закон у Швейцарії один для всіх

Федеральна влада має значний вплив, як на Національний банк, так і на курс швейцарського франка – на сьогодні це одна з найстабільніших валют світу. Аби привабити клієнтів та їхні гроші, швейцарці прийняли відповідне законодавство, котре захищає клієнтів – приміром, тут суворо заборонено надавати інформацію про клієнтів та їхні вклади без їхньої згоди.

Окрім банків, у світі славиться також Швейцарська фондова біржа та страхові компанії – майже половина всіх доходів від цієї діяльності надходить від зовнішніх операцій. Проте цифри швейцарці не називають.

На розумних українцях

Хто б і що не говорив про українську науку, проте розумних і талановитих людей в Україні досить багато – від вчених і до звичайних сільських Кулібіних. Вони щось вдосконалюють, винаходять, майструють власноруч.

Приміром, вінничанин Петро Кіщенко так переобладнав автомобіль, що він не тільки вміє їздити, але й спокійно плаває по воді, полтавець Андрій Ходурський вигадав пристрій, котрій коштує дуже дешево, але в декілька разів підвищує освітленість доріг і не сліпить водіїв. Його земляк Віталій Запека винайшов хірургічний шов-блискавку – тепер після операції не треба знімати шви, вчений Євген Суслов винайшов спосіб діагностувати рак у пацієнтів за слиною. І таких винахідників в Україні вистачає.

Проте, часто вони не можуть запатентувати свій винахід, не те що випустити виріб у серійну розробку. Якби держава допомагала – справи у цій роботі пішли б набагато краще. А за умови серійного випуску найцікавіших та найкорисніших продуктів, Україна могла б стати експортером машин-човнів, швів-блискавок та освітлювачів доріг. У цілому це не малі гроші. Але ніхто не бажає вкладати в винаходи. Якби ця сфера працювала, державна скарбниця поповнилась непоганим прибутком, а це близько $1 млн., якщо винахід буде добре продаватися в світі.

На кіно

В багатьох розвинених країнах кіноіндустрія – це частина економіки країни. Пальму першості тримає Голівуд – окремі студії заробляють по декілька мільярдів доларів на рік. За ним іде індійський Болівуд – уже цього року фінансисти пророкують, що Індія заробить на своїх фільмах понад $3 млрд. Для держави така індустрія – це передусім, податки та зайнятість населення.

Хоча власних акторів у нас мало, можна створити умови, аби до України приїздили працювати іноземці. Кінокомпанії, зазвичай, зацікавлені в податкових пільгах, павільйонах, дешевих матеріалах для декорацій, гарних краєвидах для зйомки своїх картин, розгромлених заводах та інших антуражах.

Продюсер Ігор Кохан порахував, що дуже успішна українська стрічка також могла б принести продюсерам $1 – 1,5 млн. за рахунок прокату в Україні. Але стрічка повинна бути рівня "Гаррі Поттера". За рік українці витрачають на квитки $100 млн, за цей час у кінотеатрах показують 200 фільмів. В Україні близько 400 кінозалів, це дає змогу найуспішнішим фільмам зібрати касу понад $4 млн.