Австралійські вчені запропонували знищити вид комарів, які переносять одразу дві небезпечні хвороби: вірус Денге та вірус Зіка. Останній 1 лютого Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила "глобальною загрозою". Найбільше лякає, що у центрі ураження - найменш захищені: вагітні жінки та немовлятка.

Навколо хвороби ходить чимало міфів: вона не досліджена, ліки проти неї поки що не знайшли, вакцину обіцяють винайти до кінця 2016 року. Кореспонденти Знай.ua зібрали кілька основних фактів про те, із чим наразі має справу людство.

1. Симптоми зараження

Дізнатись про те, що хвороба вже у організмі, можна за характерними висипами на тілі - дрібні червоні цятки, схожі на алергічний діатез. Також починає боліти голова, підвищується температура. Може початись біль у суглобах, спині та кон'юктивіт. Власне, лихоманка починається за кілька днів та триває близько тижня. За кілька днів висипи проходять, а за три дні спадає і жар.

Читайте також: Вчені повідомили про кандидатну вакцину проти вірусу Зіка

Популярні новини зараз

Пенсіонерів змусять повернути частину виплат державі

Мобілізацію в Україні посилять: ТЦК змусять працювати ефективніше

Подачу газу тимчасово припинять: газовики попереджають українців про ремонтні роботи до кінця листопада

Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році

Показати ще

"Хвороба може протікати і безсимптомно", - розповідають українські вірусологи. Вони запевняють, що у більшості випадків все закінчується одужанням.

2. Лихоманка не несе смертельної небезпеки

Дотепер цю лихоманку вважали легким захворюванням, яке лише інколи протікає у середньотяжкій формі.Смертність відсутня, проте справжній потенціал - не досліджений. Найбільша небезпека, про яку наразі говорять у світі - для потомства людства.

3. Найбільші ризики не доведені, проте очевидні

Минулого року вірус Зіка знайшли у навколоплідних водах двох зародків, що показало, що через плаценту він може викликати інфекцію у плода. Те саме довела ситуація у Бразилії: під час епідемії кількість дітей із мікроцефалією збільшилась у 30 разів.

Суть у тому, що дітки народжуються із непоправним дефектом: значно зменшеними розмірами черепа, через які вони ростуть розумово відсталими, мають невротичні відхилення, у них порушені слух та зір. Є фахівці, які сумніваються у тому, що вірус Зіка пов'язаний із мікроцефалією немовлят, проте у країнах Центральної та Латинської Америки централізовано просять жінок утриматись від вагітності на час епідемії.

Читайте також: Через вірус Зіка запровадили надзвичайний стан

"Зараження лихоманкою у перші три-чотири місяці вагітності призводить до аномалій розвитку плоду", - доповідають вірусологи.

4. Науковий опис віруса Зіка

Zika virus або ZIKO- вид вірусів роду Flavivirus, сімейства Flaviviridae. Як інші флавівіруси, вірус Зіка має оболонку, нуклеокапсид із несегментированим, одноланцюговим, позитивно-спрямованим РНК-геномом. Утворює серокомплекс Спондвені разом з вірусом Спондвені.

5. Хворобу вперше виявили у макак-резусів

Це сталося у лісі Зика, розташованому в Уганді. Вірус виокремили у 1948 році з комарів Aedes africanus з того ж лісу. Вперше його знайшли у 1968 році у нігерійців, а у період із 1851 по 1981 роки докази наявності отримали у Єгипті, ЦАР, Уганді, Танзанії, Сьєрра-Леоне, Габоні, та у азійських Філіппінах, Малайзії та Індії. У 2007 році зафіксували значну кількість хворих на острові Яп. Минулий рік характеризують поширенням Зіка у Центральній та Південній Америці.

6. Вірус поширився із Африки до Америк та Європи

Комарі мешкають у субтропіках та тропічній зоні. Тобто потенційна зона поширення - вся Африка, Південно-Східна Азія, Південна та Північна Америка (крім Канади та Чилі), Індія. Днями хворого зафіксували також і на території Європи - у Данії. Мешканець країни повернувся із заражених територій Латинської Америки із вірусом. Також, випадки Зіка помітили у Фінляндії, Німеччині та Португалії.

7. Вірус переноситься комарями та статтевим шляхом

Активним - саме в денний час. Комарі, які є переносниками - aegypti, деревні комарі: Aedes africanus, Aedes hensilli, Aedes apicoargenteus, Aedes furcifer, Aedes vitattus та Aedes luteocephalus. Десять днів триває інкубаційний період у комах. Хребетні носії - люди та мавпи.

2009 року біолог Брайан передав вірус Зіка своїй дружині під час незахищеного статтевого контакту. Вчений, який вивчав інфекційні захворювання в університеті Колорадо, відвідував Сенегал, досліджуючи комарів. У жінки проявились симптоми інфекції із посиленою чутливістю до світла.

8. Полегшення симптомів та супутні захворювання

Ліків та вакцини не існує станом на лютий 2016 року. Симптоми полегшуються звичайним парацетамолом. Аспірин застосовувати небещпечно, оскільки є ризик кровотеч.

Коли епідемія досягла Французької Полінезії, зафіксували 73 випадки синдрому Гієна-Барре серед 270 тисяч хворих. Це може бути пов'язаним із вірусом Зіка, проте цілеспрямованих досліджень на цю тему не проводили.

9. Міфи про хворобу

Російські засоби масової інформації активно поширювали повідомленя, що вірус Зіка виник через серію невдалих експериментів із генної модифікації у 2012 році. Вони посилались на The Mirror, яке не вказує джерел інформації. Зарубіжне видання нібито розповідає про те, що комах спеціально створили для боротьби із лихоманкою Денге та іншими захворюваннями. В принципі, поки хвороба достатньо добре не досліджена, вона оповита міфами та домислами. Розвіяти їх зможуть лише вчені дослідження.

10. Як не захворіти українцеві

За словами українських вірусологів, мешканцям нашої країни не варто боятися, оскільки комарі цього роду не мешкають в Україні. Заразитися можуть туристи, які подорожували до Бразилії, Африки тощо.

Прості правила збережуть від вірусу тих, хто полюбляє екзотичні країни:

- уникати комариних укусів;

- вдягатись у щільний одяг із довгим рукавом;

- уникати лісів, парків, озер, заболочених місць;

- у готелях не відчиняти вікна, якщо вони - без антимоскітних сіток;

Якщо після поїздки ви почуваєтесь зле - зверніться до лікаря та розкажіть, у якій країні побували, під час прийому. Державні санепідемслужби радять утриматись від відпочинку у небезпечних країнах: Домініканська республіка, Еквадор, Чилі, Мексика, Бразилія тощо. У разі загрози здоров'ю у латиноамериканській країні, можна звернутись до консульських або дипустанов поруч, або набрати "гарячу лінію" МЗС України - +38 044 238 16 57.