Сьогодні, 28 вересня, відбулася прес-конференція "Підвищення акцизів на тютюн: які переваги отримує держава?". Представники Міністерства фінансів, Міністерства охорони здоров'я та громадських організацій обговорили перспективи збільшення доходів Державного бюджету і боротьби з курінням серед населення.
Крім того, свої рекомендації з цих питань надав представник Світового банку. На заході багато говорили про те, як підвищення акцизів на тютюн озолотить бюджет України. Відзначали: якщо ще в середині 2000-х від продажу сигарет держава отримувала лише близько 3 млрд гривень, то тепер ця цифра вже в десять разів більша, а з підвищенням акцизів буде тільки зростати.
З огляду на економічну кризу, в епіцентрі якої опинилася країна, зайвими ці гроші точно не будуть. Сама пропозиція Мінфіну полягає в тому, щоб збільшити специфічну ставку (на 1000 сигарет) на тютюн на 30%, а адвалорну (від вартості пачки) - з 12% до 15%.
"Можна вважати ініціативу Мінфіну щодо підвищення тютюнових акцизів компромісним варіантом, оскільки інші сценарії передбачали вище зростання ставок у 2017 році. Запропоновані ставки зменшать частку сигарет на ринку, з якої сплачується мінімальний акциз, а це зараз близько 80% ринку, і збільшать середній акциз із пачки сигарет із 8,7 грн до 12 грн. І навіть якщо реалізація сигарет зменшиться в 2017 році на очікуваних 10% до 65 млрд штук, очікувані надходження до Держбюджету складуть близько 39 мільярдів гривень", - підкреслив Костянтин Красовський, завідувач сектором контролю за тютюном Українського інституту стратегічних досліджень Міністерства охорони здоров'я України.
Керівник Українського центру з контроля за тютюном ГО "Життя" Андрій Скіпальський більше уваги приділяв боротьбі з курінням в цілому. Зокрема він зазначив, що гроші, отримані від підняття акцизів, повинні йти не просто в бюджет, а на чітко визначені цілі - профілактику тютюнопаління та допомогу людям із залежністю.
Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги
Розмір виплат зміниться: що чекає на пенсіонерів у 2025 році
Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно
Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі
Проте, стало зрозуміло, що єдиної думки щодо майбутнього українських курців серед учасників прес-конференції немає. Коли представники громадських організацій заговорили про те, що викорінювати куріння потрібно радикально і, можливо, повністю забороняти продаж сигарет, то експерт Реанімаційного пакету реформ Ілля Несходовський скептично зауважив, що тютюнові компанії дають досить багато коштів в бюджет, які в тому числі йдуть і на охорону здоров'я . А заборона сигарет обов'язково активізує їх контрабанду в Україну, яка зараз досить низька - лише 1% від загальної маси тютюнових виробів ввезені в країну незаконно.
Позитив у підвищенні цін на тютюн зазначив представник Світового банку доктор Фон Зао. Він заявив, що радо підтримує реформи в цій галузі, тому що вони можуть підштовхнути українців до більш здорового способу життя. Крім того, Фон Зао нагадав, що пункт про боротьбу з курінням за допомогою акцизів міститься в ст. 6 Договору про асоціацію України з ЄС.