Екс-генпрокурор України Святослав Піскун свого часу тричі очолював Генеральну прокуратуру України за всю історію України, має чин Генерал-лейтенанта податкової міліції і є заступником голови Спілки юристів України.
"Знай" зустрівся зі Святославом Піскуном в його офісі і поговорив про кадрові перестановки в Генпрокуратурі.
Як би Ви могли прокоментувати призначення Юрія Луценка на посаду Генпрокурора?
- Мене зараз всі питають про це - чому Президент призначив туди свою людину? Я в свою чергу ставлю зустрічне запитання - а чию людину Порошенко повинен був туди призначити? Вашу або мою? Нових і нейтральних у нас немає. Всі або зі старої гвардії, або нові реформатори, які твердять про демократію і одночасно працюють на гранти, що вже виключає їх нейтральність.
Спочатку в уряд запрошували і іноземців.
Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
Дають лише 3 дні: в Україні змінилися правила повісток поштою, що це змінює для чоловіків
В Україні змінюють "заморожені" тарифи: які послуги подорожчали більше за інші, є і 60% росту
Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
- Це погано, що ми когось постійно шукаємо. Тому що в своїй державі потрібно розбиратися самим. І що такого зробили ці реформатори, що не під силу нам, українцям? Всі кричать про нашу корумпованості. Але ми ніколи не були корумпованою нацією.
Найбільш корумпованими за радянських часів були Таджикистан, Азербайджан, Росія. А у нас в минулі часи дотримувалися законів і прояви корупції були вкрай рідкісним явищем. Такою нашу націю зробили в 90-ті роки. Європі і США дуже вигідно говорити, що Україна корумпована країна, що у нас все загрузло в корупції, у нас проблеми і нам потрібна допомога. Невже ми більше корумповані, ніж та ж Молдавія чи Болгарія?
Юрій Луценко без освіти вигідний?
- Скоріш за все, у Луценка є особисті якості, які сподобалися Президенту. Скандали в прокуратурі були і будуть. І у мене теж були скандали, і у інших генеральних вони були. Найголовніше, щоб всі ці протиріччя знайшли законний дозвіл. З приводу його освіти: компетентними і освіченими повинні бути заступники у Луценка. Вони повинні знати, що і як робити. Я теж виступаю за те, щоб генпрокурор був юристом, це все-таки професійна робота. Але раз так вирішив Президент і Парламент, то нехай так буде. Деякі політичні діячі кричать, що у нас всі судді і прокурори корумповані, всіх потрібно стріляти - ну не можемо ми для всіх ввести суди трійки. У Франції в середньовіччі злодіям рубали руки і ноги - так ось, поки натовп збирався подивитися, як черговому злодію рубатимуть кінцівки, в цей час відбувалося найбільше крадіжок - тому що в натовпі легше всього було лазити по кишенях.
Чому ж зараз Порошенко не може знайти людину закону?
- Він вважає, що таким буде Луценко. У Петра Олексійовича - це четверта спроба призначити гідного генпрокурора. Може буде ще й п'ята спроба. Мене часто запитують, чому я нормально відповідаю про Луценка? Та тому що я з ним працював і буде вкрай нерозумно його критикувати. У нас були робочі проблеми - але це була робота. Крім того, Луценко завжди особисто приходив на всі мої наради, і дуже шанобливо ставився до вимог Генерального прокурора.
Як би Ви оцінили прокурорів післямайданної влади?
- Скажу так - це пріоритет Президента, вибирати собі людину в Генпрокурори, того кого він бачить на цій посаді. Оскільки президент не юрист, то у нього є радники, які повідомляють йому про ті чи інші якості людини. Думаю, найчастіше людину описують в казковій формі, або сам кандидат підтверджує свої казкові здатності.
У перші дні після їх призначення, я заходив до кожного генпрокурора, який тільки сів в крісло - вітав з призначенням, розповідав свої думки, говорив про те, щоб я робив на його місці для того, щоб Генпрокуратура стала працювати краще, щоб рівень злочинності знизився. Але ось почути мене або не почути - це ж у кожного його особисте рішення. Єдиний генпрокурор, який мене почув - це був Олександр Медведько. Завдяки тому, що він мене почув, він і пробув генпрокурором повних 5 років. Решта не протрималися навіть року.
Юрій Луценко вирішив почати реформи з звільнень і скорочень. Наскільки це виправдано?
- Розігнати половину співробітників не означає реформувати прокуратуру. Реформа - це коли щось вдосконалять, змінюють функції або порядок. Сьогодні я не бачу, як можна змінити Генпрокуратуру, не помінявши Конституцію.
А під реформою потрібно перш за все розуміти, що ми хочемо. Пам'ятаєте, за часів царя в Росії були суди, присяжні, слідчі, адвокати - і заколотників-більшовиків не стратили. Потім перемогли більшовики - і зробили суди трійки, без документів, без адвокатів, без слідства. Адже це теж реформа судової системи. А чи такого реформування ми сьогодні хочемо? В державі на сьогоднішній день відсутній будь-який обґрунтований аналіз стану злочинності та боротьби з нею і немає будь-якого обґрунтування про кількість правоохоронців в зв'язку з криміногенною ситуацією, не використовується досвід інших країн щодо формування та використання правоохоронної системи. Крім огульного звинувачення суддів, суспільству не запропонована реформа судової системи з урахуванням кваліфікованої підготовки і відбору суддів. Робота юстиції часто суперечить окремим нормам Конституції і законам України. У зв'язку з цим, я вважаю необхідно розробити й ухвалити Верховною Радою України Звід законів України у сфері цивільних, адміністративних і кримінальних правовідносин. Без цього в країні ніколи не буде верховенства закону і права.
Я пам'ятаю ситуацію в Генпрокуратурі 2 роки тому - коли почався процес люстрації і Давид Сакварелідзе разом з командою на відкритому конкурсі набирали співробітників для прокуратури.
- Робота в прокуратурі - це дуже специфічний вид діяльності. І людина, яка не розуміє, як розслідується справа, яка у всьому цьому роль потерпілого або адвоката не може там працювати. А як керівник може здійснювати письмове керівництво процесом, якщо керівник сам не розслідував жодної справи? Це ж просто смішно.
Вам не здається, що в таких умовах Юрію Луценку доведеться тяжко? Не зовсім зрозуміло, чому він погоджувався на цю посаду?
- Думаю, що дійсно Луценку доведеться тяжко. Але вся справа в тому, що генпрокурор нічого не підписує. Тому і попиту не буде ніякого. Свого часу дуже великий резонанс в суспільстві викликав той факт, що я особисто підписав постанову про закриття справи щодо Юлії Тимошенко. Всі були здивовані, що я зробив це, хоча я міг цього і не робити. Досить було підпису слідчого.