Екс-генпрокурор України Святослав Піскун свого часу тричі очолював Генеральну прокуратуру України за всю історію України, має чин Генерал-лейтенанта податкової міліції і є заступником голови Спілки юристів України.

"Знай" зустрівся зі Святославом Піскуном в його офісі і поговорив про реформу Генпрокуратури.

Найбільше звинувачень від суспільства звучить на адресу силовиків і Генпрокуратури. Чому?

- Всі говорять про корумповану прокуратуру, але це не зовсім правда. Я тільки недавно читав дослідження про найбільш корумповані органах в Україні. На перше місце українці поставили лікарів, потім викладачів, третє місце взяли суди, 4-е місце МВС і тільки на 5-му місці стоїть прокуратура. 7% опитаних сказали, що давали прокурору хабар.

Читайте також: Святослав Піскун: "США і Європі вигідно говорити, що ми корумпована країна"

Популярні новини зараз

Гороскоп на 23 листопада для всіх знаків Зодіаку: Близнюки рулюватимуть суботою, Скорпіонів все-таки виведуть із себе

Терміново біжіть до супермаркету, поки не почалися тривалі відключення світла: що потрібно купити кожному українцеві

Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте

Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців

Показати ще

Давайте скажемо так - корупція в Генпрокуратурі є, хоча вона і не на першому місці в рейтингу.

- Смішно стверджувати, що в прокуратурі немає корупції, коли суспільство пронизане нею. У прокуратурі за останні 6 років вона почала там "цвісти" буйним цвітом. Пам'ятаю, коли я працював і час після мене - такої корупції там не спостерігалося, ще не було комерційного проекту "Генеральна прокуратура". Нас перевіряли, порушували справи, притягували до відповідальності, а зараз ніхто нікого не перевіряє. Працюють за стандартною схемою - зловили бізнесмена, відкрили виробництво, закрити рахунки, зіпсували імідж - а потім, після нервування і хараба так само спокійно закрили виробництво.

Невже все так просто з затриманням бізнесмена?

- На жаль. Зараз тисячі кримінальних проваджень, які незаконно відкривають і так само незаконно закривають.

А все тому, що зараз по будь-якій справі або липовому доносу потрібно відкривати виробництво - написав якийсь псих на вас донос, виробництво відкрили. А що робити далі з відкритим виробництвом, крім, як його закривати? Вся справа в тому, що такі зміни в кримінально-процесуальний закон були внесені навмисно при Януковичі.

У підсумку маємо 4,5 млн. відкритих кримінальних проваджень, з яких 4 млн. потрібно закривати - а це значить корупція, тому що раз закривають, значить обов'язково хтось заплатив. І з цих 4 млн. виробництв за 2 млн. дійсно візьмуть гроші - тому що не кожен хоче зіпсувати собі імідж, втратити купу часу, чекаючи коли проти нього буде порушено провадження. У підсумку ми породили величезного корупційного монстра.

А навіщо Януковичу така купа виробництв відкритих потрібна була?

- Команда Януковича дуже хотіла цим законом підвищити роль адвокатури в даній системі, щоб адвокати отримали побільше роботи. Вони її отримали - тому що якщо кожна третя людина у нас ходить під кримінальним провадженням, то кожен другий як мінімум зайде до адвоката за консультацією. А автор цього нововведення - Андрій Портнов.

Читайте також: Колишній в'язень вбив маленького сина через унітаз

Портнова і Януковича немає вже третій рік. Чому ж наші парламентарії нічого не змінять?

- Прибрати цю норму нікому у нас - депутатам адже не до цього, проти них же ніхто кримінальних виробництв не відкриває. Коли депутати на Майдані обіцяли відмовитися від депутатської недоторканності - я на мить в це повірив. І я повірив, що серед 4,5 млн. кримінальних проваджень хоча б частину буде відкрито проти тих же депутатів і вони змінять цей закон. Але нічого такого не сталося - депутати недоторканні, а іншим надали можливість викручуватися, хто як може.

Чому з боку Генпрокуратури не було ініціатив прибрати цей атавізм часів Януковича-Портнова?

- Це питання потрібно було піднімати кожному генпрокурору, який прийшов після Революції гідності. Просто тому, що в такому бардаку неможливо ефективно працювати. Не знаю, чого не вистачило генпрокурору - часу, досвіду, політичної логіки ...

Наскільки реально зараз засудити заочно тих, хто в бігах - Янукович, Пшонка, Захарченко?

- На мій погляд, підсудний повинен постати перед судом. В іншому випадку, громадський ефект про невідворотність покарання буде значно занижений. Тому заочне засудження полегшує роботу прокурорів, суддів, однак це самий неефективний спосіб боротьби зі злочинністю.