Українські студенти-переселенці не отримають пільги, гарантовані державою. Кабмін досі не затвердив для них програму підтримки. Освітні заклади, які деяким категоріям дозволяли безкоштовно жити у гуртожитку, тепер вимагають погасити борг за 2015 рік.
Кореспонденти Знай.ua запитали у студентів кількох країн, якими пільгами вони користуються і на що реально можуть розраховувати, вступаючи до Вищого навчального закладу.
1. Бельгія
"До 26 років тут тебе ще вважають дитиною - у тебе пільгові квитки на транспорт та абонементи (6 євро на будь-яку відстань на поїзді в один кінець, а не 10, наприклад, +студенти можуть придбати за 20 євро проїзний на рік). У їдальнях студенти можуть наїстися за 3 євро, коли звичайний ланч 5-7 євро для "дорослих". На житло знижок немає, але гуртожитки за доступними цінами, і живуть по одному в кімнаті", - розповіла бельгійська студентка.
Дівчина розповіла, що у країні дорогі книги. Навчання обходиться дешевше, ніж в Україні, проте підручники на рік легко можуть коштувати ще половину цієї суми.
Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня
Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус
Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім
Читайте також: Британські студенти побудували зі сміття екобудинок (відео)
"Якщо ти - із малозабезпеченої сім'ї, то студенту оплатять навчання, житло та книжки з федеральних коштів. Не платиш за користування банківським рахунком, податки, якщо працюєш не більше 50 днів на рік. Є безкоштовна юрконсультація з питань оренди житла та допомога у пошуках", - розповіла вона.
За її словами, за двадцять євро щороку студенти можуть придбати Culture Card, яка дає знижки на всі культурні події в місті, а на деякі - безкоштовний вхід. Для любителів спорту, за ті ж гроші можна купити sport card на рік, багато безкоштовних видів спорту.
Також, є так звані faculty pubs. Там вхід дозволено тільки студентам відповідного факультету, проте у закладах дешеві ціни на алкоголь.
2. Білорусь
"Знижок на потяги не маємо, житло орендуємо з допомогою батьків. На харчування можна брати талони, у деякі музеї маємо безкоштовний вхід", - розповіла студентка першого курсу із Білорусії.
За її словами, пільги на гуртожиток мають лише деякі категорії людей, наприклад, якщо немає батька у сім'ї, або інвалідам, чорнобильцям та членам багатодітних сімей.
"Решта за гуртожиток платить. Іногороднім теж інколи дають безкоштовно, але не всім", - додала дівчина.
3. Чехія
"50% - знижка на проїзні квитки на весь громадський транспорт в межах міста. На потяги знижок не маємо, проте, якщо ти живеш у іншому місті, можна принести про це довідку і тобі дадуть спеціальний тариф, але лише за цим маршрутом", - розповідає студентка із Чехії.
За її словами, студенти до 26 років не платять податки при відкритті приватного підприємства і річному доході менше 150 тисяч крон, також часто мають знижки у музеї.
Читайте також: Міфічним студентам платили стипендії
"Отримати державну стипендію у ВУЗі - дуже важко. Але навчання чеською мовою, до 26 років з розрахунку максимум 4 роки на бакалавріат і 3 на магістратуру - безкоштовне для всіх, навіть для іноземців", - додала студентка.
На гуртожитки знижок немає, проте можна обрати зі списку різних спортивних секцій дві - щосеместру, та відвідувати їх безкоштовно.
4. Норвегія
Навчання у державних ВИШах - безкоштовне. Тобто за саме навчання ти не платиш, окрім символічного для Норвегії щосеместрового внеску 400-800 крон, які йдуть на друкарські матеріали та підтримку студентських рад тощо. А більшість підручників ти купуєш самостійно. Найдорожчими тут є проживання та харчування.
"Ціни на житло відрізняються залежно від умов. Я свого часу в Драммені платив 4500 крон (12,2 тисяч гривень) на місяць, мав окрему спальню, але ділив ванну і кухню ще із однією людиною. На першому та другому поверсі у нас був супер-сучасний спортзал, сауна та джакузі на даху, які працювало цілий рік. Гуртожиток був за три хвилини від універу", - розповів студент із Норвегії.
Читайте також: Студенти побудують крижаний міст по кресленнях Леонардо да Вінчі
За його словами, у столиці країни він витрачав на житло 2.5 тисячі крон (6800 грн). За ці гроші мав спальню, а кухню і ванну ділив ще із шістьма людьми.
Ціни на проїзд у громадському транспорті та на потягах - коштують на 50% менше, а окремі студентські тарифи на внутрішні авіаперельоти настільки привабливі, що інколи дешевше летіти, ніж їхати потягом.
Кожен норвежець має право на стипендію та позику.
"Тобі дають 9000 крон на місяць. Із яких 40% це стипендія, якщо здаєш всі екзамени. Решту, 60% - це борг, який після навчання потрібно буде повернути державі протягом 30-40 років. Якщо є бажання і можливість, то можна одразу погасити", - розповів студент.
У студентських містечках є свої столові та спортзали. Вони дозволяють на ці 9000 в місяць тренуватися та інколи обідати в столовій.
"Переважно в столовій беруть якісь снеки та каву, а основну їжу приносять із собою", - продовжив хлопець.
Студентські лікарі - дешевші за звичайних, є своя стоматологія, психолог та спеціальна установа, яка допомагає студентам правильно написати резюме та знайти роботу.
5. Росія
"Стандартна державна стипендія 1414 рублів (близько 450 гривень). Підвищена - більше двох тисяч. Багато вузів доплачують самостійно гроші, тоді стипендія виходить у два рази більшою", - розповідає студентка столичного РУДН (Москва).
За її словами, знижка 50% у електричках діє із вересня по травень, проте припиняє діяти влітку. Проїзний на метро на місяць коштує 365 руб (115 грн), а на наземний транспорт - 240 руб (76 грн).
Залежно від установи, є пільгові знижки у театри, музеї та у кінотеатр. Наприклад, вхід у Ермітаж за студентським - вдвічі дешевший.
6. Польща
"Найбiльший плюс вiд студака - це економiя на транспортi і велика. Плюс на всi iвенти вхiд за півціни, будь-яке кiно, театр, бассейн, до стортзалу теж. Проте, якщо ти вступиш до ВИШу після 26 років, то студентський квиток тобі не світить", - розповіла полячка.
За її словами, найбільші знижки на проїзд у міському транспорті та на потягах - близько 50%, а ось на автобуси невелика - 10-15 %. Така ж знижка у деяких студентських столових.
Цікаво, що студентка штату Каліфорнія не змогла розповісти, на які саме пільги вона має право. Дівчина просто не в курсі і не клопочеться про це, адже все від народження вирішують батьки.