21 січня активісти та політики почали безстрокове голодування у Верховній Раді з вимогою підписати Закон про дострокові вибори мера Кривого Рогу. Люди принесли спальні мішки і ночували у коридорах влади.

"Знай" поцікавився у одного із нардепів, комбата Семена Семенченка, який підтримав акцію протесту, про непросту ситуацію в Кривому Розі, про АТО і систему, яку потрібно ламати.

- Хотілося б запитати про Ваше бачення ситуації, яка склалася з виборами в Кривому Розі. Після перемоги екс-регіонала Олександра Вілкула на вулиці вийшли люди, підключилися і Ви з Соболєвим, в підсумку перевибори міського голови начебто перенесли на березень?

- За 25 років незалежності в Україні так і не створено справжню державу. Держструктури фактично захоплені мафіозними угрупованнями і забезпечують можливість крадіжки і продовження перебування при владі. Вони представляють різні ворогуючі між собою клани. Система відтворюється - і ситуація з виборами в Кривому Розі показала це чітко. Жоден орган ЦВК не зміг захистити права людей на волевиявлення. Тільки завдяки активним діям людей ми досягли максимального розголосу і змогли поламати цей "договірняк". Кривий ріг - це місто, яке дає країні 8% ВВП. І його віддали на годування кримінальному клану Вілкулів.

Читайте також: Яценюк зажадав конфіскувати 1,5 мільярда "сім'ї Януковича"

Популярні новини зараз

Фруктів не наїмося: який дефіцит чекає Україну

Доїхати на роботу і назад – вже не по кишені: проїзд у маршрутках дорожчає

Що насправді роблять контролери з вашими лічильниками: чого боятися, а чого не варто

Оля Полякова дізналася, що вагітна після розлучення: як насправді з'явився Буряковський

Показати ще

- Віддала влада?

-Я не кажу про те, що у владі немає чесних людей. Вони є, але вони або намагаються враховувати інтереси системи, або йдуть. У зв'язку з тим, що тільки Верховна Рада змогла захистити право людей на волевиявлення, у Кривому Розі вийшов дуже серйозний прецедент. І у випадку, якщо ситуація повториться, то цей прецедент може виступити каталізатором краху системи по всій Україні. Тому що люди бачать, що можуть щось поміняти.

- І що змінилося?

- Зараз депутат від "Оппоблока" подав скаргу, це загальмувало прийняття закону про перевибори. Дочекаються сесії, підпишуть закон в останній момент, після чого на сцену вийде друг Вілкула - Охендовський, з вже півтора року як нелегітимною ЦВК, і розповість, що він виступає проти втручання у політичний процес, але просто не встигне підготувати вибори в строк і запропонує Раді все це переголосувати. А в Раді йтимуть баталії по бюджету, щодо змін до Конституції, і Кривий Ріг замнуть.

- Виходить, що всі спроби відстояти Кривий Ріг були марними?

- Ні, люди з цим не погодяться. Чим більше система буде опиратися, тим згуртовані будуть люди. Вже зрозуміло, що перемога не в кривавих сутичках, а в щоденній роботі зі своїми представниками.

- Чому ви виступаєте проти особливого статусу для Донбасу?

- Конституцію під час війни не міняють. Не важливо, що президент не захотів ввести надзвичайний стан, він де-факто існує. Президент має право укладати різні угоди, але Мінські угоди не ратифіковано парламентом, тому мандату вирішувати щось від імені Верховної Ради у нього немає. А були обіцяні закони про амністію для сепаратистів, про виділення коштів на відновлення Донбасу, зміни до Конституції. У таких ситуаціях можлива узурпація влади.

- Яку альтернативу Мінську Ви бачите?

- Президент Польщі пропонував свою участь у рамках посередницької місії в Мінських угодах. Існують країни, розташовані по периметру Росії - Литва, Латвія, Польща, Туреччина. Ці країни добре ставляться до України і не в дуже хороших відносинах з Росією. Якщо об'єднатися, можна побудувати Балтійський щит проти агресора. Ми можемо співпрацювати, перейти до військово-технічного співробітництва, ці країни виступили б нашими адвокатами в НАТО. Але над цим ніхто не працює, а пропозицію президента Польщі просто відкинули.

- Що найбільше Вас вразило в АТО?

- Тупість, дурість і безвідповідальність з боку наших.

- Що варто було б реформувати на передовій в першу чергу?

- У нас абсолютно неправильно побудовані сили в АТО. Командир не з ворогом бореться, а з пияцтвом своїх же солдатів. Я б розділив цих людей на три частини. Перша - це добровольці з високою мотивацією - їх можна ставити на передовій і зарплата у них повинна бути високою. Друга - мобілізовані люди, вони можуть бути на другій лінії, відповідно і зарплата у них поменше. А п'янички нехай чистять картоплю в тилу.

- Зараз Україна веде жорстоку інформаційну війну. Якщо зайти в інтернет, то на будь-якого героя, учасника АТО можна знайти купу негативної інформації, в тому числі і на Вас. Що варто було б зробити, щоб не програвати тролям?

- Ми програємо інформаційну війну не кремлівським тролям, а тролям з Банкової. Напишіть пост з критикою президента або Генштабу. Тут же набіжить купа людей і почнуть кидатися шаблонними фразами, виправдовуючи президента і Генштаб. Мені зазвичай пишуть: ну ви ж депутат, самі що робите? Другий шар - це лідери думок, блогери, у яких вже є своя "паства". Це штатні, або придворні тролі. Вони брешуть системно. Коли до Києва прилетів Гризлов, вони відразу ж висловилися про те, що він прилетів не на прохання президента. І третій рівень - агресивна мережа розгону інформації в інтернеті. Іде кампанія по відбілюванню Генштабу, дискредитація політичних опонентів, дезінформація. Цієї диванної армії вистачило б для боротьби з кремлівськими тролям, але замість цього вони об'єднуються з ними.

Читайте також: В анексованому Криму заочно заарештували Джемілєва

- Семен, я знаю, що Ви народилися в Криму. Як по-вашому, чи є у нас шанс повернути Крим?

- Я народився в Севастополі, а в Донецьку народилися мої діти. Я один з авторів Закону "Про тимчасово окуповані території", де прописано, що території повинні бути повернені. І для цього нам необхідна стратегія повернення, яка передбачає військові, дипломатичні, інформаційні, економічні методи. На мою думку, повернути свої території ми зможемо тільки тоді, коли станемо Україною, але замість цього тут реалізується проект Малоросія. Малоросія - це корумпована, бідна, злиденна країна з низьким рівнем життя, зовні прагне в Європу, але знаходиться у фарватері Росії. Необхідна реальна боротьба з корупцією, реформи, зміни.

- Що можна поміняти в разі АТО?

- Я виступаю за відновлення ядерного циклу, бо не дивлячись на віру народу в доброго дядечка Сема і тітку з Європи, в політиці має рішення тільки сила. Ми віддали ядерну зброю під гарантії, якщо гарантії не діють - ми повинні самі подумати про свою безпеку. Якщо Путін буде і далі наполягати на Мінських угодах в тому вигляді, в якому вони прописані зараз, - в Україні є ризик громадянської війни.

- Одне з найбільш наболілих питань - це полонені. Яка ситуація зараз там?

- Питання наших полонених на Донбасі було кардинально вирішене, після того, коли заблокували восени доступ ахметовської допомоги на Донбасі. І буквально через 10 днів з полону були звільнені 97 чоловік з батальйону "Донбас".

- Чи пробували Ви вступати в контакт з супротивником - польовими командирами бойовиків, керівництвом так званих ЛДНР?

- Не бачу в цьому сенсу. Ці люди - "шістки", вони нічого не вирішують. У нас сидять такі ж в кабінетах, тільки під українськими прапорами. Тільки їх "шістки" шкідливіші. Нам потрібно не "шістками" займатися, а їх босами.

- Чи є у Вас інформація - що сталося з бійцями "Правого сектору" на Драгобраті? Можете прокоментувати це, як комбат?

- Дивно, що це сталося, коли Путін хоче атмосфери довіри. Ця театральна історія з рублями. Але з іншого боку - є речі, на які ми не можемо вплинути і вони бувають після кожної війни. Люди потребують психологічної реабілітації. Значить, потрібно організувати реабілітацію, зробити жорстким пропускний режим із зони АТО, щоб зброя звідти не потрапляла в Україну.

- Ваші колеги депутати Тетерук і Парасюк продемонстрували свої бійцівські якості. Вам ніколи не хотілося вдарити опонента - все-таки досвід бійця у Вас є?

- Для мене знаковою стала реакція суспільства на вчинок Парасюка. Суспільство сміялося, аплодувало цьому вчинку. А чому? Та тому що доступ до правоохоронних органів у простих людей закритий. Зараз всі вимагають шибениць для корупціонерів і вбивць Небесної сотні. Повірте, скоро люди будуть аплодувати і таким шибеницям. Хіба це не показник для влади? Пора щось міняти, пора будувати державу.

- Ви згадали про Небесну сотню. Чи є якась інформація - як іде слідство у цій справі?

- Створені такі умови, при яких цей злочин не буде розслідувано ніколи. Не вигідно це людям, які розслідують, і їх заступникам.