Останнім часом активізувалися хакери, які викрадають гроші із особистих банківських рахунків і рахунків підприємств. Часто кіберзлочинці виконують замовлення певних осіб. За останні півроку з вітчизняних банківських рахунків зникло близько 11 мільйонів доларів, повідомляють у Національній поліції України.
Два дні тому 3 млн грн викрали з рахунку підприємства киянина Олексія Давиденка. Він власник мережі магазинів "Медтехніка +", яка продає речі й засоби для реабілітації хворих.
"На комп'ютері, через який ми заходили на банківський сервіс, почали закриватися всі вікна, а потім він вимкнувся. Після 10-хвилинного ремонту наш бухгалтер зайшла на наш клієнт-банк і жахнулася. Поки комп'ютер не працював, шахраї увійшли на нашу систему й зробили платіж від нашого імені на 3 мільйони гривень", - розповідає чоловік на своїй сторінці у "Фейсбук".
Протягом кількох днів йому вдалося повернути викрадені кошти. Виявилося, що викрадачем був колишній підполковник податкової міліції. Його заарештували в касі банку, коли він прийшов отримувати чужу готівку. А злом клієнт-банка фірми Олексія Давиденка здійснили із приміщення, яке належить одному з народних депутатів.
Після гіркого досвіду бізнесмен радить, як повернути викрадені кошти:
В Україні змінюють "заморожені" тарифи: які послуги подорожчали більше за інші, є і 60% росту
Розмір виплат зміниться: що чекає на пенсіонерів у 2025 році
"Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації
Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
1. Якщо зламався комп'ютер бухгалтера, одразу блокуйте доступ до клієнт банка
"Телефонуйте в банк і блокуйте електронні ключі. Під час крадіжки час — ваш ворог. Кожна хвилина відділяє вас від успіху повернути викрадені кошти".
Читайте також 3 поради, які допоможуть позбутися непередбачуваних витрат
2. Якщо фіктивний платіж не встигли зупинити, біжіть у свій банк.
Там варто написати заяву про те, що третіми особами від вашого імені був здійснений платіж за певними реквізитами.
"Просіть службу безпеки банку зв'язатися із фінустановою-отримувачем ваших коштів. Це допоможе в подальшому заблокувати пересилку грошей і переведення їх у готівку. Паралельно самі шукайте контакти у банку-отримувачі".
3. Зверніться до кіберполіції у вашому місті.
Правоохоронці зможуть встановити із яких ІР-адрес робили атаку на ваш комп'ютер.
"Також вони можуть знайти всі контактні дані отримувачів ваших грошей. У моєму випадку Департамент кіберполіції разом із ОБЕП і службою безпеки двох банків менше ніж за добу виявили всі дані. Вони узнали керівництво того ТОВ, яке отримало мої гроші, виявили їхні номери мобільних телефонів і їхні фото. З'ясували всі ІР-адреси несанкціонованих входів і фізичні адреси. Провели обшуки по цих адресах. За ними знайшли цілий ІТ-центр, що зламував бухгалтерські комп'ютери підприємств і виводив кошти на свій рахунок".
4. Зателефонуйте у Мінюст перевірити право власності на своє підприємство.
"Може бути й таке, що у вас вже немає фірм і права розпоряджатися своїм банківським рахунком. Його вкрали шахраї"
Навіть якщо зловмисників вдалося затримати, свої гроші ви побачите не скоро.
"Затриманих із доказами шахраїв вимушено відпускають додому через недосконалість кримінального законодавства. А щоб отримати ухвалу суду на будь-слідчі дії, треба пройти сім кіл пекла — зібрати купу погоджень і нікому непотрібних папірців. Це забирає цінний час від оперативно-розшукової роботи. А щоб забрати гроші, потрібно чекати рішення суду. Та й твої кошти тепер — речовий доказ", - розказує постраждалий.
Тому не втрачайте пильності, дорогі читачі!