Коли в Російській православній церкві оголосили про заборону гри Pokemon Go в церквах і храмах, це здавалося дуже кумедним. Адже не будуть же серйозні люди, християни, всерйоз боротися з віртуальними звірятами, які не існують в реальності. Виявилося, що будуть. І першою жертвою цієї абсурдної боротьби став відеоблогер Руслан Соколовський, який ловив покемонів в храмі і зняв це на відео. Портал "Знай.ua" розібрався, чому ж православним ієрархам так не догодили покемони.
Боротьба з бісами
Для початку кілька про слів про саму гру Pokemon Go. Православна церква завжди ставилася до відеоігор, м'яко кажучи, насторожено. Регулярно той чи інший священик виступав з заявами, в яких закликав молодь не витрачати час на віртуальні розваги, які, може, і не є диявольськими самі по собі, але явно відволікають від духовного розвитку.
Pokemon Go - це не просто гра, це - гра в доповненій реальності. Тобто для того, щоб гравець зловив заповітного звіра, йому необхідно переміщатися по місту в реальності. Гравець "захоплює" реальні міські об'єкти, перемагаючи чужих покемонів і залишаючи там своїх. Крім того, корисні для гри предмети можна отримувати в "покестопах", до яких теж необхідно дійти ногами в реальному світі.
Природно, іноді такі ігрові точки виявляються на території об'єктів, що охороняються, куди потрапити неможливо. Ніхто не буде намагатися потрапити без пропуску на військовий об'єкт, щоб зловити там покемона, це очевидно. Але ось з храмами було дещо інакше. Адже вони не є секретними об'єктами і не мають ніякого контрольно-пропускного режиму. Церква сама агітує населення відвідувати храми якомога частіше. І першою реакцією прес-служби синодального відділу у справах молоді РПЦ була саме боязка надія, що гра в покемонів в храмі зможе змусити когось із гравців зацікавитися православ'ям.
Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти
Пенсіонери також отримають свою "тисячу" на карту: кому адресовано надбавку
Але це, судячи з усього, ця точка зору не знайшла відгуку у вищих церковних ієрархів, і незабаром було офіційно оголошено, що ловля віртуальних монстрів на території церков буде кваліфікуватися за ст. 148 КК РФ "Порушення права на свободу совісті та віросповідань" і каратися строком до трьох років.
Відеоблогер Руслан Соколовський не повірив в те, що таке можливо і вирішив перевірити, чи дійсно за гру можуть судити. Тепер він згоден просити вибачення у РПЦ і навіть попрацювати на церкву безкоштовно, аби його випустили з СІЗО.
Удвічі дивно те, що за таке взагалі судять. Адже, фактично, грати в Pokemon Go - це значить просто ходити по храму зі смартфоном в руці і тикати пальцем в екран. В цьому і полягає суть гри, якщо дивитися на гравця зі сторони. Виходить, що в церквах користуватися телефонами заборонено в принципі? Але чому тоді депутати, чиновники та інші відомі люди часто дозволяють собі робити під час молебнів селфі і взагалі фотографувати там щось?
Можна зробити висновок, що забороняючи використовувати телефон саме для гри в Pokemon Go, православна церква визнає реальність існування цих самих покемонів. Інших пояснень для такої реакції на невинні розваги немає.
А що в інших церквах?
Серед християнських церков єдності думок щодо Pokemon Go немає. Поки РПЦ намагається боротися з цими віртуальними "бісами", їхні західні колеги дивляться на це питання інакше.
Велика частина прогресивних протестантських церков не просто не забороняють ловити монстрів в своїх церквах, але навіть це заохочують. Баптисти вважаю, що головне - щоб молоді люди в храм прийшли, а там можуть і зацікавитися релігією. А навіть якщо не зацікавляться, то нічого страшного. Біди в цьому в жодному разі не буде.
Католицька церква теж не проти гравців в Pokemon Go. Якоїсь спільної позиції з цього приводу у Ватикану немає, але священики як правило, не проти того, щоб ви зайшли в храм і зловили пару покемонів. Наприклад, батько Райан Кауп з міста Лінкольн, що в Небарсці, навпаки дуже радий такій хорошій можливості залучити дітей та молодь до католицизму.
"Я дізнався, що мій прихід - це покестоп, коли скачав гру. Просто я почув від групи дітей після меси, що вони зловили тут, в коридорі, чармандера. Я вважаю, що Pokemon Go - це прекрасна можливість запросити людей до молитви. Думаю поставити зовні табличку: "Покестоп. Зайди та скажи привіт!", - написав він у соціальних мережах.
Схожої думки дотримуються і в, наприклад, Великий хоральної синагозі Санкт-Петербурга, де недавно студенту за успішну ловлю покемонів подарували пляшку кошерного вина. Прес-секретар синагоги Анна Бродоцкая зазначила, що синагога - це не тільки храм, а й місце для зборів людей, їх різноманітної активності. І нічого поганого в тому, щоб іноді пограти там в віртуальну гру, немає.
Окремо в питанні ставлення до Pokemon Go стоїть іслам. У деяких мусульманських країнах, таких як Саудівська Аравія, гра була заборонена відразу після виходу. Більш ліберальні ісламські богослови вважають, що в самій грі поганого небагато, хоча, як і будь-яка інша розвага, вона відволікає людину від віри. Але в мечеті грати в неї не вийде в будь-якому випадку, адже там діють дуже суворі правила поведінки і молитви. Гравці будуть банально відволікати людей, які прийшли помолитися, так що шукати покемонів там - не найкраща ідея.
Висновки
Такий великий розкид думок різних церков щодо Pokemon Go дуже наочно показує, які конфесії готові змінюватися і розвиватися слідом за суспільством, а які вважають за краще залишатися фундаменталістами. Віртуальна гра ніяк не може вплинути на віру людини або вдарити по репутації церкви. А ось неадекватна реакція і поведінка, яке зокрема демонструє Московський патріархат, в кінцевому підсумку зашкодить самій церкві. Адже оточуючим буде зрозуміло, що в храмі, де готові відправити людину в тюрму за безневинну розвага, добром і всепрощенням навіть не пахне.
Владислав Тесленко, соціолог: "Православна церква знайшла зручну мішень для боротьби"
"Якщо говорити про РПЦ, то це на даний момент одна з найбільш реакційних християнських церков, яка крім іншого ще і є ідеологічним передбанником путінського держави. Ну, а гра про покемонів - дійсно революційний медійний продукт. Вона як би здійснює інтеграцію реальності і віртуальності, виводить саме уявлення про комп'ютерну гру на принципово новий рівень.
Таким чином, гра про покемонів стає дуже легкою мішенню "боротьби з демонами". У той час як РПЦ явно відпрацьовує "держзамовлення" на таку боротьбу, не перехідячи, правда, в безпосередній екзорцизм, щоб не шокувати масову публіку (не виняток, що до цього дійде років через 7). Так що в рамках суспільно політичного поля, яке "освоює" РПЦ, вибір покемонів як об'єкт "хрестового походу" досить логічний."