Рівно 100 років тому народився а дитячий письменник Роальд Дал, якого в Британії часто називають "казкарем номер один". Англійські діти цілими поколіннями росли на його "Матильді", "Дивовижному містері Лисі" та "Джеймсі і Чудо-персику". У наших краях він ще не так давно було маловідомий, але завдяки популярним екранізацій його казок, таких як "Чарлі і шоколадна фабрика" і "Великий Дружній Велетень", книги Дала поступово стають популярні і у нас. Портал "Знай.ua" розповідає про життя та творчость знаменитого письменника.
Норвежець з багатодітної родини
Роальд Дал народився у родині вихідців з Норвегії і був названий на честь знаменитого полярника Руаля Амундсена. Коли хлопчикові було всього три роки, помер його батько, і мати Софі залишилася одна з шістьма дітьми на руках. Дитинство Дала пройшло в британських приватних школах, де з учнями найчастіше поводились жорстоко, а правила були суворі. Свої враження від садизму, що панує в британській системі освіти, Роальд пізніше, вже будучи в ролі письменником, опише в романі "Хлопчик" і оповіданні "Фокслі-скакун"
Поїздка в Африку
Коли Далу виповнилося 18, він влаштувався працювати в нафтову компанію "Шелл" і через два роки як співробітник поїхав у тривале відрядження в Африку. Життя в Танзанії сильно вплинуло на молодого чоловіка. Саме там він почав публікуватися в місцевих газетах і писати розповіді. Враження від життя в Африці лягли в основу його автобіографічного роману "Польоти наодинці".
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Терміново біжіть до супермаркету, поки не почалися тривалі відключення світла: що потрібно купити кожному українцеві
Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
Військовий льотчик
Разом з початком Другої світової війни, Дала закликають на фронт. Там він домагається переведення в льотне училище. Але перший бойовий виліт в 1940 році мало не коштував письменникові життя. Йому дали неправильні координати прибуття, в результаті чого його літак "Гладіатор" звалився в Лівійській пустелі. Сам Дал отримав поранення голови, внаслідок якого на деякий час осліп.
Відновившись, Роальд повернувся на фронт, де до 1942 року брав участь в повітряних боях в Південній Європі. Пізніше був визнаний непридатним до служби через поранення і відправлений додому до Британії. Величезну роль Дал зіграв в переговорах між Британією і США, працюючи в Вашингтоні як військовий аташе. Армійські історії також увійшли в роман "Польоти наодинці" і величезну кількість розповідей.
Повоєнне життя
Із закінченням війни, Дал всерйоз займається письменством і особистим життям. У 1953 році він одружився на голлівудській актрисі Патрісії Ніл і, заживши сімейним життям, почав видавати роман за романом. Крім того, він пише сценарії для кінофільмів. Наприклад, Дал вніс свою лепту в "бондіану", написавши, з дозволу свого друга Яна Флемінга, сценарій для "Живеш тільки двічі" з Шоном Коннері. А режисери тим часом займаються екранізаціями романів та оповідань самого Дала. Мало хто знає, але відомий фільм "Ґремліни" був знятий саме за його старим оповіданням. А вже "Віллі Вонка і шоколадна фабрика" 1971 року й зовсім не потребує представлення.
Благодійність
Роальд Дал не тільки писав книги для дітей, а й чимало допомагав їм через свій "Чудесний дитячий благодійний фонд Дала". Сам письменник віддавав у своїй фонд десяту частину усього прибутку від своєї літературної роботи. І навіть після його смерті, коли ви купуєте будь-яку книгу його авторства, ви можете бути впевнені, що 10% піде на допомогу дітям з неврологічними та гематологічними захворюваннями.
Музей
У селі графства Бакінгемшир, де жив і працював Дал на даний момент знаходиться "Музей і Центр історій Роальда Дала". Тут можна не тільки дізнатися більше про життя письменника і подивитися архів його листів і рукописів, але взяти пару уроків з літератури і творчості.