За останній рік гривня знецінилася майже у три рази. На стільки ж впала і купівельна спроможність українців. Тому тримати й надалі гроші в гривневих депозитах невигідно. Вкладати у банк долари ризиковано, адже Нацбанк за останній рік ввів щонайменше три обмеження на зняття іноземної валюти. А понад 30 банків визнали банкрутами.
- У золото вкладати теж не варто, вони приносить прибуток за умови довгих інвестицій і то не зажди. Може таке бути, що за 10 років ціна на цінний метал виросте, а може й знизиться, - каже "Знай" економіст Юрій Гава. Він розповідає, куди вигідно вкладати гроші у кризу.
У що вигідно вкладати у кризу?
- У знання. Це тренінги, курси, майстер-класи. Вища освіта — це базова освіта. Зараз цінні вузькі й спеціалізовані знання. Щоб правильно працювати людині, наприклад продавати ліхтарики для сільського господарства, не потрібно знати, як влаштований всесвіт. Головне, володіти техніками продажів і вміти прогнозувати попит. Вкладення заощаджень у навчання, це не вступ в університет.
Наведіть приклад.
- Це, наприкалад, витрати на навчання новій технології заробітку. Зараз, з'являються бюджетні перукарні, магазини нового типу. Майже все йде із-за кордону. Тому доцільно буде витратити заощадження на дорогу за кордон, проживання там, аби перейняти подібний досвід і стати першим, хто відкриє подібний бізнес в Україні. Скажімо, бізнес на кавомобілях чи продажу живого пива теж прийшов до нас із-за кордону. Найбільше заробили ті, хто першим відкрив таку справу в нашій країні.
Що робити у випадку, якщо з подібним бізнесом в Україні не складеться?
- Не засмучуватися. Варто краще вчити вітчизняний ринок і попит на ньому й починати щось нове. Будь-яка справа, навіть невдала, є найкращим вчителем. Людина вже зовсім інакше починає мислити, на іншому рівні прораховує ризики. На відміну від грошей, коштовностей та дорогої техніки цей досвід ніхто не забере. Знаю багато випадків, коли бізнесмени, що прогоріли, ставали чудовими консультантами та менеджерами у великих компаніях.
А якщо відкладених грошей недостатньо для подорожі за кордон?
- Тоді варто братися за вивчення монографій бізнесменів. Потрібно читати не просто якісь підручники чи повчання письменників, а саме книги написані бізнесменами-практиками. Причому важливо, щоб така цінна книга була не взята у бібліотеці чи в товариша, а куплена. Чим вона буде дорожчою, тим більший внутрішній стимул матимете відбити за неї у 40-60 разів більше. Можна відвідувати різні практичні курси. Але, знову ж таки, якщо їх ведуть не теоретики, а бізнесмени-практики.
В чому особливість кризи в Україні?
- Вона тут не лише економічна, а й військово-політична. Тому бізнес можна вибудовувати на заміщенні товарів, які раніше виробляли в Криму та Донецькій областях. Для цього необхідно вивчити ринок, дізнатися, що перестали постачати звідти в магазини та на базари. Налагодивши постачання зниклих товарів, можна непогано заробити.
Тобто всі гроші найкраще витрачати в знання та конкретний бізнес?
- Все залежить від суми ваших заощаджень. Накопичені гроші бажано деферсифікувати. Якщо маєте понад 600 тисяч гривень, то 150 із них можна вкласти у золото, 100 в долари, решту витратити на свою справу або навчання. Як мінімум рік вони свою вартість зберігатимуть. Якщо є понад три мільйони гривень заощаджень, можна вкласти у нерухомість за кордоном. Найвигідніше її купувати у Швейцарії, Англії, США. У цих країнах стабільна економіка, якихось потрясінь у найближчі роки там не буде.