На початку цього року інфляція не зменшила темпів свого росту. У січні Державна служба статистики зафіксувала знецінення гривні ще на 40,3%. На стільки ж виросли ціни. Економісти пояснюють високу інфляцію сезонним фактором. Мовляв, у січні на 9,6% подорожчали фрукти й овочі, на 2-3% зросли ціни на молокопродукти й рибу.

"Насправді маємо інфляцію не через сезонний фактор і не через якісь непередбачувані речі. Просто у нас дефіцитний бюджет. Витрати з нього більші, ніж доходи. І в той же час влада зберігає 90% категоріям населення пільги, ввела дорогі для держави субсидії, що не примушують людей менше споживати енергоносіїв", - говорить економіст Олег Соскін.

Читайте також МВФ не дасть грошей, поки в уряді працюють дилетанти - експерт

На його думку, сприяє знеціненню гривні й емісійна політика.

"У нас друкують великі обсяги гривні, не підкріплені золотовалютними резервами. У теперішній економічній ситуації влада має забути років на 5-7, що таке емісія. Бо як тільки робить внутрішні позики у цінних паперах і видруковує гривні, аби дати зарплату бюджетникам, зразу за два – три тижні йде хвиля інфляції", - пояснює фахівець.

Популярні новини зараз

З 29 листопада Київстар закриває старі тарифи: чого чекати абонентам

Правила бронювання від мобілізації посилили: українцям загрожують масові скорочення

Який стаж не зарахують до пенсії: роки роботи просто викинуть

Подачу газу тимчасово припинять: газовики попереджають українців про ремонтні роботи до кінця листопада

Показати ще

Він вважає, що варто скоротити частину бюджетників, а також більш ніж удвічі зменшити кількість державних апаратів із контролю надання послуг, методичних установ в освіті та різного роду департаментів.

"Не треба утримувати велику кількість бюджетників тільки через те, щоб вони не стали безробітними. Це хибна політика. Слід дивитися, настільки вони ефективні на своїй роботі. Якщо зараз не змінити підхід до витрати бюджетних коштів, то будемо у глибокій економічній прірві. Теоретично у нас вже дефолт, бо ми наповнюємо резерви й підтримуємо економіку кредитними грішми. Їх прийдеться віддавати", - каже Олег Соскін.

Влада має відмовитися від радянської практики надання пільг більшості категорій населення.

"Людям треба не подачки давати і якісь мізерні знижки, а реальну можливість заробити своєю працею. Для цього потрібні умови для роботи людей - низькі податки, просте оформлення підприємств, прогнозований курс і відсутність корупції. Це не так і багато. Однак, щоб все це втілити варто переглянути підхід до економічної політики в державі", - говорить економіст.

Нагадаємо, протягом минулого року інфляція всередньому становила 38% . За прогнозами Міжнародного центру стратегічних досліджень у 2016 році темпи інфляції мають скоротитися до 9-12%