Вся країна, затамувавши подих, спостерігає за першим днями Надії Савченко на волі, в статусі народної обраниці. Обговорюють на кухнях і в соцмережах, з ким вона зустрічалася, що говорила, скільки разів за день зняла черевики і так далі, і тому подібне. Але найпотужніша новина останніх днів, пов'язана з "нашою Надією" - це, звичайно ж, пік в Гімалаях, названий на її честь. Не так вже й багато людей заслуговують на таку честь за життя! Портал "Знай" пропонує згадати всіх тих знаменитих українців, чию пам'ять увічнили за межами нашої країни.

Пилип Орлик та його аеропорт

Напевно, однією з найвідоміших і найлогічних присвят українським діячам у світі на сьогоднішній день є назва головного міжнародного аеропорту Франції - Орлі, розташованого в передмісті Парижа. Звичайно, далеко не всі здогадуються про етимологію цього власного імені. Бо цей факт до недавнього часу не особливо афішувався в нашій країні, оскільки, з точки зору комуністичної пропаганди, було б не логічно розповідати про українського гетьмана, який більше 300 років тому затвердив першу Конституцію в Європі, що закріпила права і свободи нашого народу. Зате у Франції про нього говорили багато. І не дивно, адже його син Григор Орлик був довіреною особою короля Людовіка XV і володів тією територією, на якій в середині минулого століття був побудований аеропорт.

Рекорд Шевченко

Не дивлячись на те, що прізвище українців Орликів було увічнено в назві настільки монументального і стратегічного об'єкта, все ж найвідомішим нашим співвітчизником, на честь якого названо, напевно, найбільшу кількість вулиць у всьому світі, залишається Тарас Шевченко. Одних пам'ятників українського поета на планеті налічується 1384. Звичайно, більшість з них розташовані в Україні - 1256, але і в інших країнах (а таких більше 30) їх чимало - 128. Перший пам'ятник кобзарю був зведений в Казахстані через 20 років після його смерті. До речі, зведений він в місті Форт Шевченко, ясна річ, також названому на честь знаменитого українця. Крім пам'ятників і міст, ім'я Шевченка носить ще близько 20 вулиць і площ, розташованих, в основному, в місцях проживання представників української діаспори. Найвідоміша площа Шевченка знаходиться на Манхеттені (Нью-Йорк, США). Портрет нашого письменника удостоївся також невеликого епізоду в серіалі "Доктор Хаус".

Популярні новини зараз

Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги

Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування

Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців

Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця

Показати ще

Франко - наздоганяє

Не відстає від свого колеги і український поет Іван Франко, на честь якого також названо близько 20 вулиць в різних містах світу, куди дісталися наші співвітчизники. Наприклад, таку назву носять вулиці в канадському Монреалі і австралійському передмісті Сіднея - Західному Хокстоні.

Мазепіфікація

Як не дивно, але популярністю в світі користується і настільки цікава історична постать, як Іван Мазепа. Наприклад, в тій же Австралії в місті Пенрит ви можете прогулятися по Мазепа-авеню. А якщо вас занесе в Мінесоту - ви зможете відвідати навіть ціле місто Мазепа. До речі, воно назване саме на честь українського гетьмана, відомого американцям за однойменною романтичною поемою лорда Байрона.

Коли будете в Південній Африці - не відмовте собі в задоволення відвідати барвисту бухту, також названу на честь українського гетьмана - Mazeppa Bay.

Збіг це, чи так і задумано, але під назвою "Mazeppa" (пер. з англ.: "Мазепа") виходить навіть унікальна серія оправ для окулярів - Square glasses frames Mazeppa.

Богдан Хмельницький

А ось такий войовничий український гетьман, як Богдан Хмельницький, популярний в основному в пострадянських країнах. Вулиці, названі на його честь присутні в багатьох містах Росії, а також в білоруському Гомелі та Мінську, і казахських Алма-Аті й Астані.

Степан Бандера

Нещодавно ходили розмови про те, що нову розробку заводу "Антонов" Ан-148 можуть назвати ім'ям відомого українського націоналіста Степана Бандери. Але так і не назвали. А ось в США в місті Лос-Анджелес на його честь навіть вулицю назвали. Щоправда, розташована вона в такому районі, що не кожен місцевий житель наважиться її відвідати.

Антарктичний слід

Наші співвітчизники дісталися і до більш віддалених куточків земної кулі. Наприклад, на острові Галіндез поблизу Антарктичного півострова розташована українська антарктична станція "Академік Вернадський", названа на честь першого президента Академії наук України Володимира Івановича Вернадського. Раніше станція носила назву "Фарадей" і належала Великобританії. Але в 1996 році Україна її вигідно перекупила за 1 фунт стерлінга.

Що зараз

Описані вище приклади називання вулиць і міст на честь видатних українців, які залишили свій слід у світовій історії, показують, швидше, як до нашої країни ставилися в колишні часи. Але що ж відбувається зараз. Якщо не брати до уваги, що в недавньому часі відкрилася ще одна вулиця Шевченка (нехай навіть в Кембриджі), героями України, на честь яких готові щось називати, стають мученики і загиблі. Наприклад, не так давно італійське містечко Черіано-Лагетто дало назву одній зі своїх площ в пам'ять про Мучеників Одеси, які пішли з життя в пожежі в міському Будинку профспілок. А той же пік "Надія"? З упевненістю сказати майбутнім символом чого він стане, напевно, зараз не зможе ніхто. Можливо, недарма героїв увічнювали вже після закінчення їх життєвого шляху.

ЦЕ ЛОГІЧНИЙ І ЗАКОНОМІРНІЙ РЕЗУЛЬТАТ ЇЇ ЖИТТЄВОГО ШЛЯХУ

"Надія Савченко визнана в нашому суспільстві героєм. Ось і все. Чому ж не назвати на її честь той же пік в Гімалаях - це цілком закономірний і логічний результат її життєвого шляху", - вважає відомий український письменник і художник Лесь Подерв'янський.

"В Україні, насправді, так багато героїв, що складно обрати кого-небудь одного, щоб на його честь назвати чергове місто або ту ж гору", - продовжує Подерв'янський.