Зараз є всі можливості знизити вартість долара більш ніж на 2 грн. Цьому сприяє збільшення надходжень валюти в Україну від продажу своїх товарів за кордон і надання допомоги міжнародними кредиторами, вважає економіст Борис Кушнірук.

"Зараз нарешті наступив період стабілізації на ринку валюти. Вже немає величезного ажіотажу людей біля обмінників і банків. Також відсутній дефіцит євро і доларів. Але через те, що НБУ закуповує величезні суми на міжбанківському ринку, іноземна валюта не дешевшає. Наприклад, на початку цього тижня регулятор закупив 100 мільйонів доларів", - пояснює порталу "Знай" спеціаліст.

Вчора у Нацбанку повідомили, що збільшують ліміт на зняття грошей із валютних депозитів до суми в еквіваленті 100 тис. грн. До цього він був удвічі меншим.

"НБУ послаблює деякі обмеження. Однак на скасування таких нововведень як пенсійний збір при купівлі валюти, ліміт на зняття іноземної валюти із депозиту поки не наважується. З одного боку, до цього готові не всі банки. Адже деяким нічим віддавати доларові депозити, бо їм не погашають доларові кредити. З іншого, - Нацбанку й уряду невигідне суттєве подешевшання долара, яке може статися після зняття всіх обмежень", - вважає Борис Кушнірук.

Читайте також Нацбанк "працює" на чорний ринок валюти

Популярні новини зараз

Громадський транспорт подорожчає для всіх, окрім пенсіонерів: скільки доведеться платити з 1 травня

Реформи і прозорість: експерт розповів, чого вимагають США від України за свою допомогу

Залишать голими та босими: комунальники пообіцяли "не райдужну перспективу" всім боржникам

Доїхати на роботу і назад – вже не по кишені: проїзд у маршрутках дорожчає

Показати ще

Висока вартість доларів дозволяє мати більші надходження в Україні у гривневому еквіваленті від продажу товарів і послуг за кордон, переконаний він. Для прикладу, за минулий рік вітчизняні металургійні підприємства продали чорних металів за кордон на $5,71 млрд. Якби тоді курс був 20 грн за долар, то на підприємство пішло б не 154,17 млрд грн., а 114.

"Відповідно значно гірше наповнювавався б державний бюджет. А це вже біда для влади, адже видатки в ньому постійно зростають – збільшується мінімальна зарплата, ростуть поточні витрати на різні проекти", - пояснює спеціаліст.

Наприклад, за останній місяць виникла потреба переглянути бюджет три рази. Востаннє це робили для збільшення фінансування ЗНО на понад 50 млн грн., бо у грудні, коли приймали бюджет, депутати забули врахувати підвищення зарплат людям, що працювали на тестах, пояснила заступник міністра освіти Інна Совсун.

"Таких прикладів вистачає, тому найбільшого послаблення долара варто очікувати лише до 24 гривень. Таку цифру Кабмін закладав у бюджеті, і її дотримуватимуться. Якщо буде можливість і більше знизити курс, НБУ просто стане більше закуповувати валюти для поповнення золотовалютних резервів. Нею розплачуватиметься перед міжнародними кредиторами", - каже економіст.

Нагадаємо, вчора Національний банк України прийняв постанову, що дозволяє фінустановам змінювати курс продажу та купівлі валюти протягом дня не більше ніж на 2% від попередного курсу.