Нацбанк повинен якомога швидше зняти пенсійний збір із продажу валюти, вважає економіст Борис Кушнірук. Це призведе до детінізації економіки та зменшення різниці між продажем і купівлею іноземної готівки.
"Через цей збір і низку інших обмежень міняйлам вигідно зараз продавати долари та євро, а людям, які купують крупні суми, вигідно брати валюту на чорному ринку. Так вони заощаджують немало коштів, бо не сплачують 2% у Пенсійний фонд. А також не мають обмежень по сумі при купівлі валюти. В банку ліміт у гривневому еквіваленті становить 50 тисяч", - пояснює порталу "Знай" спеціаліст.
Сьогодні Нацбанк дозволив банкам змінювати курс продажу та купівлі валюти протягом дня. Це передбачає постанова НБУ, яка вже набула чинності.
"Йдеться про зміну курсу не частіше, ніж раз на день і не більше, ніж на 2% від котування попереднього курсу. Це обмеження Нацбанк ввів ще 2014 року. Його метою було не допустити валютних спекуляцій і сильного відтоку валюти за кордон. У цьому вже немає потреби, ситуація стабілізувалася. На вартість валюти в обмінниках і на обсяги її продажу це рішення ніяк не вплине. Ми просто станемо свідками, як на стендах банків протягом дня вартість долара буде мінятися на 5-10 копійок", - пояснює Борис Кушнірук.
На його думку, регулятор вирішив відмінити це обмеження через позитивну ситуацію із надходженням валютної виручки в Україну й можливе укріплення гривні.
Дають лише 3 дні: в Україні змінилися правила повісток поштою, що це змінює для чоловіків
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
"Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації
Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
"Цьому посприяв більший обсяг проданих товарів за кордон протягом квітня-травня і збільшення валютного надходження в Україну, допомога США в 1 мільярд доларів та наближення траншу Міжнародного валютного фонду", - говорить фахівець.
Через такий потік коштів є всі передумови очікувати зміцнення гривні й вартості американської валюти на рівні 24 гривень, вважає він. Тому не розуміє, чому Нацбанк не планує відміни більшості суттєвих обмежень.
"Своїм зволіканням він підтримує чорний ринок торгівілі валютою. Мало того, що на ньому дурять людей, то ще й всі операції здійснюють не через банківську й податкову систему. Тобто з кожної купівлі валюти держава втрачає реальні гроші", - вважає експерт.
Нагадаємо, у травні в Нацбанку говорили, що збираються зняти пенсійний збір із купівлі й продажу іноземної валюти. За спостереженнями регулятора й Кабміну, пенсійний збір суттєво не вплинув на наповнення Пенсійного фонду