Прогрес не зупинити. Ще якихось сто років тому вчений і винахідник Костянтин Ціолковський мріяв про те, що людство полетить до зірок. І ось, вже певні успіхи у нас у цій справі є. З 4 жовтня стартує Всесвітній тиждень космосу, і в честь цього свята портал "Знай.ua" розповідає про останні відкриття та досягнення в сфері його освоєння.

1. Польоти на Марс

Багато фантастів звертали свій погляд на Марс і писали про польоти до нього і навіть про колонізацію. Заповзятливий Ілон Маск обіцяє нам політ на червону планету мало не завтра, але є і певні проблеми, які можуть серйозно перешкодити його плану. За даними, які надав нам марсохід Curiosity, попередні відомості про радіаційний фон на Марсі були вкрай неточними. Рівень радіації там як мінімум удвічі вищий.

Що це означає для майбутніх першопрохідців і мандрівників на Марс? Або винаходити кардинально новий захист від радіації, або людству доведеться досліджувати генну інженерію, щоб посилати на Марс і далі в глибини космосу поліпшених та стійких до радіації астронавтів.

2. Населені планети

Популярні новини зараз

"Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації

"Тисяча Зеленського": як батькам отримати гроші за своїх дітей

Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу

Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти

Показати ще

Два основних питання про космос завжди хвилювали людину: "Чи є життя на інших планетах?" та "Чи є інші планети, куди ми зможемо полетіти, якщо із Землею щось трапиться?". Не так давно наука довела, що на друге питання ми можемо відповісти ствердно. Запущений NASA у 2009 році супутник "Кеплер" виявив відразу три такі планети. Дві з них знаходяться в системі Кеплер-62 і цілком можуть бути придатні для життя. Ще одна перебуває в сусідній системі Кеплер-69. До речі, всі три планети більші за Землю, і якщо людство коли-небудь на них перебереться, то рік на новій землі буде куди коротший за земний.

3. Народження надгіганта

Людство вперше стало свідком формування надгіганта, тобто двох величезних зірок, які обертаються навколо одна одної на мізерно малій відстані. При цьому маса їх куди більше маси Сонця - в 32 і 38 разів.

Цікаво, але вчені знали механізм утворення надгіганта і раніше. Але тільки чисто теоретично. Спостережуваний процес тільки підтвердив викладки теоретиків.

4. Всесвіт-стариган

Виявилося, що ми довгий час вважали наш Всесвіт на цілих 100 млн років молодшим, ніж насправді. Вчені з Європейського космічного агентства з'ясували, що нашому світу приблизно 13,8 млрд років. І, хороші новини, розширюється Всесвіт трохи повільніше, ніж передбачалося.

5. Новий супутник Нептуна

А у нашого сусіда Нептуна "поповнення в родині". Завдяки знімкам, зробленим телескопом "Хаббл", співробітники каліфорнійського університету SETI виявили невідомий раніше об'єкт на орбіті планети. Йому присвоїли тимчасове ім'я S/2004N1. Це найменший з усіх виявлених супутників Нептуна, і знаходиться між своїми "старшими братами" Протеєм і Ларіссою. Навколо Нептуна новий супутник облітає за 23 земні години.

6. Чорні діри

Одні з найбільш загадкових космічних об'єктів все ще залишають чимало запитань. Але на деякі ми вже можемо дати відповідь. По-перше, не так давно вчені з'ясували, що швидкість обертання надмасивних чорних дір близька до швидкості світла. А діаметр такої "малечі" - близько трьох мільйонів кілометрів. Ці дані допоможуть краще зрозуміти природу чорних дір і їх впливу на навколишні галактики.

А по-друге, була виявлена ​​нестандартна чорна діра, яка поставила дослідників у глухий кут. Якщо в центрі нашого Чумацького шляху знаходиться стандартна чорна діра, яка за масою становить всього 0,01% від галактики, то карликова галактика M60-UCD1 обертається навколо діри, яка займає до 15% всього простору. Але не лякайтеся, вона далеко. У 55 мільйонах світлових років від Землі.

7. Галактичні "гейзери"

Виявилося, що ядро ​​нашої галактики періодично "стріляє" потужними електромагнітними викидами, які за формою трохи нагадують водяні гейзери.

Нам нічого не загрожує, тому що вони спрямовані не в бік Землі. Зате вченим буде простіше через ці потоки заряджених частинок вивчати магнітне поле нашої галактики.

8. Алкогольна хмара

Космос повний сюрпризів. Так, наприклад, виявилося, що в 6500 світлових років від Землі розташована космічна галузь W3 (OH), всередині якої знаходиться... гігантська хмара чистого спирту.

Астрономи стверджують, що нічого дивного тут немає. Спирт зазвичай у космосі не зустрічається. Але при цьому складається з простих елементів - кисню, водню і вуглецю. Так що його створення цілком можливо навіть у тисячах світлових років від Землі.

9. Перший астероїд з кільцями

Дивовижний об'єкт виявили вчені між орбітами Юпітера і Нептуна. Астероїд під назвою Харікло, всього 124 кілометри в діаметрі, має власні кільця. Є версія, що з'явилися кільця після того, як астероїд притягнув до себе невелику комету, розірвав її і перетворив на диски.

До цього вважалося, що кільця бувають тільки у великих газових гігантів, і навіть невеликі планети на зразок нашої Землі, не можуть їх собі дозволити через низьку гравітацію.

10. Замість десятого факту наведемо одну невелику цитату головного "зоряного мрійника" Ілона Маска:

"Рано чи пізно ми повинні вийти за межі нашої маленької блакитної кульки або зникнути".