"Пийте, діти, молоко, будете здорові!" - говорили всім нам і нашим батькам з самого дитинства. Але зараз все більше фахівців задаються питанням: молоко - це продукт, що дарує здоров'я або провокує хвороби? Спеціально до Всесвітнього дня молока портал "Знай" разом з дієтологами вирішили з'ясувати, кому і коли пити молоко не слід.

Ще якихось двадцять-тридцять років тому в користь цього продукту для здоров'я не сумнівався ніхто: молоко було бажаним продуктом на столі, воно входило до складу комплексних шкільних обідів, і його любили не тільки діти, а й дорослі.

Через роки воно не стало менш бажаним в нашому раціоні. Однак останнім часом в корисності цього найдавнішого продукту харчування стали виникати серйозні сумніви. Як показують результати проведених досліджень, безпідставними їх назвати не можна. Тим часом, дискусія навколо цієї теми ще триває, і майбутнє напевно відкриє нам чимало нових, часто суперечливих відомостей.

Слово на захист

Популярні новини зараз

Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році

Розмір виплат зміниться: що чекає на пенсіонерів у 2025 році

"Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації

Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу

Показати ще

Вести розмову про користь чи шкоду молока, і при цьому нічого не сказати про його складі - нелогічно. За своїм внутрішнім змістом воно відноситься до одного з найцінніших продуктів харчування. "У молоці міститься більше сотні речовин, які необхідні людському організму. Це 20 незамінних амінокислот і стільки ж вітамінів, а також більше двох десятків жирних кислот, мінеральні солі і важливі для метаболізму ферменти ", - перераховує дієтолог Володимир Васильєв.

За його словами, корисні інгредієнти знаходяться в такій природній гармонії один з одним, що здатні легко всмоктуватися в процесі травлення. До того ж вони допомагаю засвоюватися інших компонентів їжі. Наприклад, білків і жирів рослинного походження.

Що пішло не так?

Завдяки своїм складом і смаковими якостями молоко дійсно вважалося одним з головних продуктів харчування для дітей і дорослих. Протягом останніх десяти років проводилися наукові дослідження, результати яких справили ефект бомби, що розірвалася: молоко може спровокувати передчасну смерть.

А два роки тому альянс лікарів під егідою самого знаменитого медичного центру світу - Гарвардської медичної школи - безапеляційно ухвалив: молоко зі списку корисних для здоров'я продуктів виключити.

"Так, дійсно, кардіологи говорять, що молочний жир може провокувати атеросклероз. Від твердого яловичого жиру, яким багате молоко, страждають судини кінцівок, які буквально забиваються "поганим" холестерином ", - говорить експерт. За його словами, вихід є - не зловживати, пара склянок молока в тиждень для дорослої людини цілком прийнятна норма.

Ще один камінь у бік молока - канцерогенність. Це відноситься до молока, виробленого в промислових масштабах, тобто те, яке ми купуємо в магазині.

Висока продуктивність "промислових" корів пояснюється тим, що їм дають спеціальні корми і добавки, через що в їх молоці міститься естрон-сульфат. "Ця речовина може провокувати у чоловіків такі захворювання як рак передміхурової залози, злоякісні новоутворення в яєчках, це факт", - розповів Васильєв.

"Ще один мінус молока в тому, що воно викликає алергію. Молоко поряд з пшеницею, соєю, арахісом, яйцями, рибою, морепродуктами і цитрусовими входить до вісімки продуктів, які вважаються сильними алергенами", - застеріг дієтолог.

Кому не можна пити молоко?

- Людям з непереносимістю молочного білка або цукру

- Дорослим людям, особливо років після 40-50, з віком втрачається здатність організму переробляти молоко

- Людям схильним до повноти

- Дітям до року коров'яче молоко не можна вживати категорично

- Людям, які страждають захворюваннями з великою кількістю слизу - бронхіти, синусити