Справедлива ціна на комунальні послуги сильно відрізняється від тої, яку ми сплачуємо. Приміром, видобуток природного газу, яким Україна повністю може забезпечити потреби населення, складає 684-1590 гривень за тисячу кубометрів. Тобто, максимальна ціна газу мала б бути 0,7-1,6 гривні за метр кубічний. Натомість, нинішній тариф становить 3,5 гривні, а із завершенням опалювального сезону виросте удвічі. "Знай" поцікавився у експерта з питань місцевого самоврядування Андрія Курілко, чому українці сплачують завищені тарифи, і як можна було б вирішити цю ситуацію.

- Як склалася ситуація, що надання комунальних послуг виявилося зосередженим в одних руках?

- Свого часу держава продала акції комунальних підприємств приватним компаніям. Це нормальна практика, з одним "але": у розвинутих країнах не дозволяється продавати більше 20% акцій одній фірмі, аби уникнути монополій. Тоді б у Київенергобуло 5 господарів, а тепер 71,82% акцій належать фірмі Ахметова. Він і диктує ціни на свої послуги. А ми мусимо платити, бо альтернативи не маємо.

Читайте також: МВФ не доручав уряду піднімати тариф на комуналку - екс-міністр ЖКГ

- Як конкуренція може вплинути на ціну і якість послуг?

Популярні новини зараз

Гороскоп на 21 листопада для всіх знаків Зодіаку: час покінчити з мотлохом у голові та справах настав

Ощадбанк скасував обмеження для власників карток: що стане безкоштовним

Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус

Заплатять усі, але один раз: чому українцям почали надсилати додаткові квитанції на газ

Показати ще

- Зазвичай надання послуг у розвинутих країнах проходить так. Менеджер фірми приходить і пропонує свої послуги. Ви погоджуєтеся і підписуєте договір. Коли вам надіслали платіжку, а ви не згодні із сумою, то не вийдете в їхні офіси і вистоюєте черги, а менеджер у зручний для вас час має прийти до вас додому і з'ясувати, в чому проблема. А якщо до вас ще один менеджер прийшов з конкуруючої фірми і запропонував кращі умови, то з'являється вибір, і ви можете підключитися до того, в кого тариф дешевший чи послуги кращі. Ви будете себе людиною відчувати, бо ви платите гроші, і за вас боряться.

- Чому у нас немає альтернативних фірм, які надають комунальні послуги?

- Бо чиновникам вигідна монополія. Вона завжди має корупційну складову. Чиновникам вигідно мати відкати, хабарі, невраховані прибутки. А монополії можуть собі дозволити чогось недорахувати, десь прибрехати. Були б приватні фірми, вони б встановили лічильники на все. Їм треба якось рахувати затрати. А монополістам це не потрібно – вони і так закладають в тариф витрати на те, що труби можуть прорвати, що хтось може незаконно підключитися.

- Як можна виправити ситуацію?

Читайте також: Якщо МВФ не дасть кредиту, долар подорожчає до 35 грн - експерт

- Найголовніше – щоб була можливість компаніям заходити на ринок. Потрібн аполітична воля, прибрати монополії. Тоді почнеться конкуренція. Памятаєте, скільки у 90-х роках коштував мобільний телефон? Якість зв'язку теж була не дуже доброю. Проте, коли зявилися компанії-конкуренти, то ціни різко почали падати, а якість підвищуватися. Те ж саме буде і в сфері комунальних послуг. Як тільки з'явиться можливість створювати альтернативні фірми, завдяки конкуренції ціни і якість вирівняються.

- Чи можна взагалі позбутися монополій?

- У Фінляндії вже є будинки, які повністю забезпечують себе електрикою, водою, теплом. Вони встановили сонячні батареї. Влітку, продають надлишок державі, узимку за виручені гроші докупляють необхідну електрику. Воду беруть із своєї свердловини, яку зробили на прибудинковій території. Обігріваються твердопаливними котлами. Така схема ідеальна, бо робить жителів будинку незалежними. Крім того, утримання такого житла обходиться значно дешевше, ніж оплата комунальних послуг у наших квартирах.