Рівно 70 років тому, 5 липня 1946, танцівниця мюзик-холу "Казино де Парі" Мішелін Бернардіні продемонструвала здивованій публіці нову модель жіночого купальника паризького модельєра Луї Реара. Купальним костюмом це було вже дуже складно назвати, адже складався він всього з двох елементів, що прикривають груди і таз, що на ті часи здавалося страшенно вульгарним. Але, не минуло й десяти років, як бікіні (а саме так називалися нові купальники) міцно увійшли в нашу пляжну життя. Портал "Знай" згадує історію бікіні і його переможної ходи по планеті.
Бікіні в глибині століть
Звичайно, подібному пляжному наряду не 70 років, а набагато більше. Людям античної культури було невластиво соромитися свого тіла, а тому і не приходило в голову жертвувати зручністю заради якихось рамок пристойності.
На давньоримських фресках, що збереглися в археологічно-культурному комплексі Villa Romana del Casale, що в Пьяцца-Армеріна на Сицилії, ми можемо знайти зображення жінок, які займаються різними спортивними вправами. Одягнені вони, при цьому, в щось, що дуже нагадує сучасне бікіні. Фреска датується періодом правління імператора Діоклетіана (286-305 н.е.), так що історія купальника набагато давніша, ніж прийнято вважати. Крім того, історики відзначають, що саме в такому одязі часто зображувалася богиня любові Венера. Втім, ніяких відомостей про те, що таке вбрання використовували для плавання або придбання засмаги, у нас немає. Можливо, це був класичний римський спортивний костюм, що не стискує рухів.
Окремо варто сказати про купальні костюми в японській культурі. Не дивлячись на загальну консервативність і патріархальність, навіть там знайшлося місця для дуже відвертих дамських нарядів. Йдеться про ама - нирців за перлами. Звичайно, серед добувачів перлів та інших дарів моря були і чоловіки, але найчастіше це були молоді дівчата, тому що вважалося, що їх тіла можуть довше зберігати тепло та не переохолоджуватись за рахунок підшкірного жиру, адже пірнати доводилося на глибину 15-20 метрів. Одяг ама складався всього лише з настегнової пов'язки та довгого ножа. Звичайно, така відвертість була продиктована в першу чергу питанням зручності, але японці не були б японцями, якби не знайшли в цьому сексуальний підтекст. Безліч японських поетом і письменників захоплювалися природньою красою сільських дівчат-ама, порівнюючи їх з штучною і натягнутою чарівністю столичних гейш, які користувалися косметикою і парфумами.
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція
Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Суворе середньовіччя
Поширення в Європі християнства сильно змінило вигляд її мешканців. Античний культ здорового тіла і краси став вважатися ганебним і язичницьким. Особливо це відбилося на жінках, яких богослови називали "сосудами гріха" і наказували ретельно приховувати свої тіла, щоб не вводити чесних прихожан у спокусу.
Читайте також: Еволюція моди на головні убори за 100 років (відео)
Для купання жінкам залишили тільки довгі сорочки в кілька шарів, на які навіть належало вішати важки, щоб сорочка раптом не задрала занадто високо. Чи зручно купатися в такому коконі з тканини? Думаю, що це питання риторичне.
Звичайно, поступово, століття за століттям, правила ставали все м'якше, але навіть в освіченому XIX столітті залишалися дуже суворими. Жінки "засмагали" на пляжі в панталонах, чепчиках, сукнях і туфлях. Верхом привабливості вважалося показати оточуючим свої щиколотки.
Вже до початку XX століття ситуація почала виправлятися. Жінки, разом з виборчими та іншими правами, завоювали собі право хоч трохи повеселитися на пляжі, і в моду увійшли закриті трикотажні купальники. Частково це сталося тому, що в моду знову повернулися загар і спортивна фігура. І ось в 1946 році трапився новий революційний поворот в пляжній моді.
Бікіні, яким ми його знаємо
Спочатку модель схожого, але злитого, купальника називалася "Атом", і розробив її модельєр Жак Ейм. Але після того, як 1 липня 1946 року США провели ядерні випробування на атолі Бікіні в Тихому океані, маркетологів осінило. Вирішено було поєднати стару рекламну концепцію нового купальника зі свіжим порядком денним. Так був народжений слоган "Бікіні - розділений Атом!". Ось такий гумор був у рекламників в ті роки.
Спочатку, звичайно, манірна публіка не сприймала цю концепцію купального костюма, і навіть була відверто шокована. Поповзли розмови про чергове повне падіння моралі і останні дні моральності. Але, як це зазвичай буває, краса перемогла. Лише через 10 років бікіні вже нікого не дивували, а популярність кіноактрис, таких як Мерилін Монро, Бріджит Бордо і Одрі Хепберн, що хизувалися в бікіні на екрані, тільки довершила розпочате.
Читайте також: 6 питань до дизайнера Олександра Очеретного
Тепер жінкам доступні найрізноманітніші моделі відкритих купальників, які можна підібрати по фігурі та комфортності. І, звичайно, добре відпочити на пляжі.