Українка з Мукачева Ірина Галай потрапила до Національного реєстру рекордів України - 20 травня вона зійшла на гору Еверест. І стала першою українкою, яка підкорила найвищу гору в світі - висота Евересту становить 8848 м. над рівнем моря.

Про себе Ірина каже, що з дитинства веде активний спосіб життя, багато займається спортом, любить екстрим і пригоди. Ідея підкорити Еверест прийшла до дівчини рік тому - тоді вона була в Непалі, підкорювала гору Меру Пік і побачила здалеку Еверест. З тих пір загорілася.

Читайте також: На кросівки дружини Кернеса українцю доведеться працювати рік

Ірина, з чого почала підготовку до сходження?

У соціальних мережах я написала, що не заспокоюся, поки не залишу на Евересті свій рожевий бандерівський льодоруб. Знайшла знаменитого скелелаза Віктора Бобка, який побував там тричі - він погодився бути моїм гідом. Мене здорово підганяло те, що там не була ще ні одна українка.

Популярні новини зараз

Мобілізацію в Україні посилять: ТЦК змусять працювати ефективніше

Гороскоп на тиждень 25 листопада – 1 грудня для всіх знаків Зодіаку: Львів обдурять, Овни витратить сили, а Водолії мають слухати себе

"Допекли за 4 години": українці, які оплатили послуги "Київстар", залишаються без зв'язку

Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо

Показати ще

Скільки коштує піднятися на Еверест і хто був твоїм спонсором?

Сходження на Еверест мені обійшлося в 65 тис. долл. Допомогли родичі - у чоловіка моєї сестри бізнес, і він виділив мені суму на цю поїздку. Так що спонсором моєї поїздки виступили "Термальні води Косино", там же я проходила підготовку та оздоровлення.

Скільки за часом у тебе зайняло сходження?

На все про все у мене пішло 1,5 місяці. Від вильоту з України і до повернення до Борисполя.

Хто ще був в твоїй групі?

Ми йшли в групі з гідом Віктором Бобков і ще одним хлопцем з Москви - Пашею. Плюс ще троє шерпів з нами. Шерпи - це місцеве населення, яке допомагає альпіністам - несуть спорядження, балони, допомагають в дорозі, готують їжу. Ці люди народжуються в горах, вони звичні до гірського повітря.

З чого почалося сходження?

З базового табору. Біля підніжжя гори і на певних висотах розбиті такі табори, куди можна прийти, відпочити, переночувати, перечекати негоду.

Спочатку ми були в базовому таборі на висоті 5100 м. Потім чекали в таборі на висоті 6400 м. Вся справа в тому, що в горах не можна так просто підніматися вгору. По-перше, потрібна акліматизація - у кожного різний організм і не кожен може зійти на висоту. По-друге, чим вище піднімаєшся, тим важче для багатьох - у деяких розвивається гірська хвороба, у інших сповільнюються процеси життєдіяльності. По-третє, на певній висоті можна просидіти і кілька місяців, очікуючи відповідної погоди. Найголовніше, що гірська хвороба мене минула. Деякі альпіністи доходять до 7020 м. - на Північне сідло і здаються

Що було найскладнішим?

Чекати. Ми чекали погодного вікна. Чекали, коли робітники встановлять сходи. Наприклад, на висоті 6400, я просиділа 10 днів в очікуванні.

Читайте також: 9 порад, як вижити під час проведення ЛГБТ-маршу

А як же зручності?

Зручностей не було - спали в спальниках на каменях, витиралися вологими серветками, якщо була можливість. Найважче - це ходити в туалет. Коли табір на висоті і там багато чоловіків - дівчатам з цим складно. Але мій гід мене запевнив, що після 5 тис. м статеві ознаки ролі не грають.

Що там, на найвищій горі світу?

Там дивовижно - дивишся вниз немов з космосу. Мені дуже пощастило з погодою - якраз було сонце. Багато тих хто піднімався бачили тільки туман і сніг.

Дорога на Еверест всіяна трупами загиблих. Чи бачила їх?

Я особисто нарахувала 5 трупів, поки ми піднімалися. Люди виглядають так, немов померли вчора - все через мороз. Зона смерті починається десь на висоті 8600 - 8800 м. Вся справа в тому, що якщо на такій висоті щось трапитися - ніхто вже не спустить вниз. Також мій шерп розповів мені історію про вершину Пурна, яка дуже не любить жінок. Там загинуло дуже багато жінок - навіть більше, ніж чоловіків.

Що зробила в першу чергу, піднявшись на вершину?

Взяла у свого гіда супутниковий телефон і зателефонувала батькам. Але у нас було 4 години ранку - батьки не взяли трубку, сестра теж. Тоді я зателефонувала приятелю. Прокричала в трубку: "Привіт тобі з Евересту". Він дуже здивувався і навіть не повірив спочатку. А потім вже він передзвонив всім рідним і друзям. Вони всі тримали за мене кулаки до того моменту, поки ми не спустилися в базовий табір.

18 травня у тебе був день народження. Як зустріла його?

Відсвяткувала на висоті, понад 7 тис. м. З'їла батончик "Снікерс" і запила окропом з вітамінами. У такому холоді на такій висоті і в таких умовах особливо не відсвяткуєш.