Харків'янин Павло Дорошко став першим українцем, який отримав механічне штучне серце в Інституті серця. Операція була проведена групою лікарів під керівництвом відомого українського кардіохірурга Бориса Тодурова.
"Знай" розпитав про незвичайну операцію.
- Борис Михайлович, що за диво таке - штучне серце? Воно замінює справжнє?
- Багато хто думає, що ми видалили справжнє серце пацієнта і замінили його штучним, але це не так. Хворе серце у пацієнта на місці, ми встановили невелику турбіну до лівого шлуночка, яка виконує частину функцій серця - прилад забирає кров із серця і подає її в аорту. В Європі люди, які очікують донорське серце отримують таке механічне серце безкоштовно - до того моменту, поки знайдеться донор. У середньому з ним живуть 1,5 - 2 роки, є прецеденти, коли пацієнти жили з таким серцем по 7-8 років.
- Хто виробляє такі серця і яка їхня вартість?
Будуть великі штрафи: з якого віку юнаків чекають у ТЦК
Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
- Для операції ми використовували механічне серце німецької фірми Berlin Heart - його вартість склала 120 тис. євро. Звичайно, немаленька сума. Але стільки ж коштує хороший автомобіль, і якщо враховувати, що цей механізм повинен буде працювати до 8 років без поломок і збоїв - то ціна виправдана.
Є різні виробники з різними цінами таких механізмів, але ми вибрали Berlin Heart, як лідера на ринку серед довговічних приладів.
- Хто оплатив таку величезну суму? Сам пацієнт?
- Ні, він зовсім звичайний 41-річний чоловік. Механічне серце нам дав виробник під моє чесне слово, поки благодійний фонд "Серце на долоні" збирає гроші.
Така операція поки перша в Україні. Сподіваюся, що в майбутньому у нас з'явиться державна програма для тяжкохворих людей та механічні серця буде закуповувати держава.
- Чому саме харків'янин Павло Дорошко?
- У нас є лист очікування пацієнтів, яким потрібна пересадка серця. Зараз там знаходиться більше 50 людей. Як показує статистика, ці люди живуть не більше 6 міс. - за цей час потрібно або знайти донора, або вставити механічне серце. Дорошко був першим в цьому списку і у нього було менше шансів, ніж у інших. У нього розвинулася важка серцева недостатність, внаслідок чого серце займає половину грудної клітки.
- Операцію проводили Ви самі?
- Ні, кардіохірургія - складна наука. Тут завжди йде командна робота. В операційній працювали я і ще 20 осіб разом зі мною. Після такої операції пацієнт кілька місяців пробуде в реанімації - а це теж робота лікарів, медсестер, санітарів.
Звичайно ж, ми всі дуже хвилювалися перед операцією - їздили в Німеччину, в клініку подивитися, як це роблять у них. Отримали спеціальний сертифікат, де прослухали відповідний курс і здали іспити. Без сертифікату нам ніхто не дозволив би зробити таку операцію - фірма дуже дорожить своєю репутацією.
- Все-таки механічне серце дає деякий час, щоб дочекатися донора. Що далі буде з Павлом Дорошко?
- Ми дуже сподіваємося, що ситуація в плані трансплантології незабаром зміниться. Адже ми досі користуємося законом від 1999 року, в якому прописано - для того, щоб взяти донорський орган у людини, потрібно обов'язкова згода його родичів. Хіба це правильно, коли доросла людина не може сама розпоряджатися своїми органами, так само, як своїм майном? У нас немає таких механізмів, щоб я міг самостійно розпорядитися своїми органами. Так що поки Павло Дорошко буде жити, але йому потрібна трансплантація і я дуже сподіваюся, що новий закон буде прийнятий і ми зможемо це зробити в Україні. В іншому випадку, йому доведеться їхати за кордон.