- Безробітні часто натрапляють на вакансії шахраїв, які замість надання роботи видурюють гроші. За день видаляємо таких близько тисячі зі свого сайту, - розповідає Вікторія Котлярова з інтернет-порталу працевлаштування jobs.ua. Вона розповідає, як розпізнати шахрайські вакансії.

Як виявити шахрайську вакансію?

У них часто замість зарплати вживають "дохід", "прибуток", "інвестиції". Починається оголошення зі слова "увага". Пропонують дуже високу зарплату без досвіду роботи, неповний робочий день. Нерідко дають вакансії незалежного консультанта, менеджера з продажів, помічника керівника. Вказують телефони платної лінії, що починаються із цифр 070 і та інших непритаманних кодів для українських міст.

Де найчастіше можна натрапити на вакансію шахраїв?

- В оголошеннях на стовпах біля вокзалів. Вони розраховані на заробітчан. Пропонують високу зарплату й нічліг. Зазвичай такі клеять агентства-одноденки з пошуку роботи. Беруть із шукачів роботи 30-60 гривень за підбір вакансії і 200 гривень — за нічліг. Насправді, ні роботи, ні гуртожитка за вказаною адресою немає. Коли заробітчанин повертається з обуренням в агенцію, її персоналу вже там не знаходить. В газетах із пошуку роботи шахраї починають текст вакансії зі слова "attention (увага - українською)". Вони зрозуміли, що список оголошень у газетах комп'ютерна програма розміщує за алфавітним порядком і латинські літери йдуть завжди першими, ось і почали з такого слова. Зазвичай такі вакансії у фірм мережевого маркетингу.

Популярні новини зараз

Залишилися тижні: в Україні пенсіонерам збільшать виплати поза графіком індексації

Не знайдуть цього в машині – отримаєте штраф: що можуть перевірити копи

Ви подивитесь на лічильники і не повірите очам: як прибрати кілька кубів до кінця місяця без порушень

По ваші лічильники скоро прийдуть: що потрібно зробити, якщо незнайомці вже на порозі

Показати ще

На сайтах працевлаштування також є такі ж шахрайські вакансії, як на стовпах у газетах?

-Велике засилля на порталах працевлаштування агентств-одноденок було 2010-2011 року. Потім адміністратори стали їх блокувати. В газетах цього не роблять, бо той, хто подає оголошення, платить 11-17 гривень за розміщення. Власникам цих видань не вигідно викривати своїх постійних клієнтів. На сайтах часто зустрічаються вакансії з роботою вдома. Це може бути складання кулькових ручок, обробка фотографій тощо. Але роботодавець-шахрай зазвичай пропонує щось купити, перш ніж почати роботу. Наприклад, заплатити за комплект для складання ручок або за набір якихось дисків із тренінгами. Зараз шахраї нерідко розміщують вакансію кур'єра. Людина приходить на роботу, а її просять купити набір косметики й продавати на вулицях.

Чи зустрічаються на сайтах вакансії із платними номерами?

- Так, бувають. За одну хвилину зв'язку із номером, що починається на 0703 заплатите від 25 до 40 гривень, ще й 12 гривень за з'єднання. Вас довго розпитуватимуть, уточнюватимуть. Усе заради того, щоб довше втримати на дроті. Досить часто шахраї маскуються — в оголошенні вказують звичайний міський номер. Коли зателефонуєте, почуєте автовідповідач: "Керівник відділу кадрів зараз відсутній. Зателефонуйте йому за номером: (0703) 91 112 3". Тобто вас спонукають подзвонити на платну лінію.

Ви часто згадуєте про мережевий маркетинг. Це суто шахрайський бізнес?

- Ні, не шахрайський. Репутація мережевого маркетингу давно зіпсована, тому компанії мережевого маркетингу ніколи конкретно не пишуть, що пропонують роботу в мережевому бізнесі. Вони вуалюють свої вакансії. Пишуть "керівник шукає помічника для своєї фірми" або "потрібен менеджер із продажу". І коли працівник заробляє перші гроші, її керівник натякає, щоб він залучив іще десятьох. За такою схемою працюють фірми "Ейвон", "Емвей", "Оріфлейм". Зазвичай в них заробляють 30 відсотків від проданого.

Як перевірити шахраїв?

- На етапі висилання своїх резюме в цьому немає потреби. А якщо вже запросять на співбесіду, бажано ввести в інтернеті у пошук назву компанії і дописати "відгуки". Можливо, випливуть якісь підозрілі факти. Також має насторожити, якщо на самій співбесіді або до співбесіді вас попросять за щось заплатити.