Не так давно голова Фонду держмайна України Ігор Білоус заявив, що держава має намір продати всі обласні енергетичні компанії, що ще залишилися в держвласності, за 300 тисяч доларів. Уже готова приблизна оцінка вартості кожної з них. Правда, на даний момент не зовсім зрозуміло, грунтуючись на яких параметрах вона була визначена. Напередодні грандіозного розпродажу, портал "Знай" вирішив згадати найбільш яскраві приклади аукціонів минулих років.
Криворіжсталь
Одним з найвідоміших скандалів, а скоріше серією скандалів, пов'язаних з приватизацією державного майна, який, без всяких сумнівів, пам'ятає кожен українець, був і залишається конкурс з продажу підприємства Криворіжсталь, що відбувся в 2004 році. За цю операцію Фонд держмайна виручив близько 800 мільйонів доларів. При цьому, ряд експертів тоді стверджував, що мінімальна вартість цього об'єкта була не меншою 1 мільярда доларів. Підприємство дісталося консорціуму Інвестиційно-металургійний союз, яке пов'язували з двома найбагатшими людьми України - Рінатом Ахметовим і Віктором Пінчуком. Пізніше, з приходом до влади "помаранчевої" команди, цей конкурс за рішенням суду буде визнаний недійсним, а саме підприємство повернеться у власність держави. Правда, не на довго. Вже в 2005 році його повторно виставлять на конкурс і продадуть за 4,8 мільярда доларів компанії Mittal Steel Germany GmbH. На цьому скандали, пов'язані з Криворіжсталлю, не припинилися. Вони просто перейшли в іншу площину. Напередодні президентських виборів 2010 року все частіше стало підніматися питання про те, що гроші, отримані від приватизації підприємства, зникли в невідомому напрямку. Але це вже зовсім інша історія.
Укррудпром
Можливо не настільки розафішований, але, тим не менш, досить істотний інцидент трапився в рамках приватизації Укррудпрому, яка пройшла приблизно в той же час, коли проходив перший конкурс з продажу Криворіжсталі. Під цей розпродаж навіть окремий закон у Верховній Раді прийняли, згідно з яким першочергове право на приватизацію акцій підприємства мали право ті інвестори, які вже мали більш ніж 25% активів підприємств, що входять у нього. Щоб напевно відсіяти потенційних іноземних покупців, додатковою умовою для участі в конкурсі значилося, що претенденти на покупку повинні були як мінімум рік працювати в Україні. У підсумку, всі активи Укррудпрому були придбані Коломойським, Ахметовим, Пінчуком і Новінським. Як пізніше розповідав сам Ігор Коломойський, на продажу Укррудпрому держава втратила близько 50 мільярдів доларів. Однак, питання про його реприватизації так і не було порушено й досі.
Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році
Перевірки від газовиків вийшли на новий рівень: українцям розповіли про документ, який треба підписати
Розмір виплат зміниться: що чекає на пенсіонерів у 2025 році
Закарпаттяобленерго
У контексті майбутньої приватизації обленерго, неодмінно варто згадати про історію продажу Закарпаттяобленерго, що відбулася за часів прем'єрства Миколи Азарова. 50% акції компанії були продані всього за 140,7 мільйонів гривень і відійшли у власність людей з оточення Сергія Льовочкіна. У 2015 році Генеральна прокуратура України звернулася до суду з проханням визнати цю приватизацію фіктивною.
Перелік підприємств для нинішньої масштабної приватизації був затверджений ще в минулому році стараннями Кабміну Яценюка. Крім державних обленерго в нього увійшли Одеський припортовий завод, Сумихімпром, концерн Укрторф і ще кілька підприємств поменше - порти, шахти, спиртові заводи. Можливо, в результаті цей процес і принесе якусь користь державі, але, з огляду на досвід минулих років, існують побоювання, що держпідприємства - просто зміцнять позиції і без того не бідних вітчизняних олігархів.