Тиждень тому Президент Петро Порошенко занадто емоційно виступив перед публікою під час робочого візиту до Маріуполя. Виступ Порошенко жваво обговорювали користувачі соціальних мереж.
Президент школи етикету EtiquetteSchool, Посол Миру Міжнародної федерації світу і експерт з етикету Наталія Адаменко говорить про те, що українські політики часто все роблять занадто емоційно - а потрібно бути більш стриманим.
"Стриманість це синонім змістовності у всьому. Навіть рукостискання потрібно зробити правильно - не розмахувати рукою, коли ти її протягуєш.
Я звернула увагу на те, що Україна - це світська держава. Церква і держава розділені. Але наші політики люблять осяяти себе хресним знаменом, що пахне середньовіччям. Такі речі - дуже сакральні і особисті.
Читайте також: Черновецький лякає "Знай" судом
Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Терміново біжіть до супермаркету, поки не почалися тривалі відключення світла: що потрібно купити кожному українцеві
"Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації
Є віденські конвенції, яких дотримуються дипломати усього світу і не знання таких правил не робить честі нашій країні. Іноді неправильно одягнені, іноді занадто емоційні, іноді не туди можуть встати, - розповіла експерт.
- 7 вересня почалася чергова пленарна сесія у Верховній Раді. Як би Ви оцінили одяг народних депутатів?
- Для себе умовно я розділила наших нардепів на 4 групи. До першої групи відношу тих, хто дозволяє собі носити дорогі речі. Коли костюм коштує, як річний прожитковий мінімум - це цинізм. Друга група носить камуфляж. Якщо ти військовий офіцер, у тебе є кітель, форма - допустимо носити, але носити камуфляж - це недозволено. Якщо брати, наприклад, Англійський парламент - то там з 17 ст. не дозволяється носити військові нагороди. Тому що парламент - це не місце, де можна хизуватися ними. Але кітель носити можна, якщо ти офіцер. Третя група депутатів - це ті люди, які перейшли в Раду з тієї ж журналістики. Носять джинси, ковбойки, майки, що теж неприпустимо. І четверта група завжди ходить у вишиванках. Я сама обожнюю вишиванки, але така еклектика в парламенті теж неприпустима. Вишиванка під піджак виглядає так само безглуздо, як і коли чоловік одягає шаровари і туфлі. У жодному парламенті національний одяг не носять. У Судані і Японії жінка може одягнути кімоно, але чоловік зобов'язаний бути в костюмі. Це не той випадок, коли слід демонструвати свій патріотизм. А вже якщо вишиванку заправляють в штани, а зверху одягають піджак - це взагалі проти всіх правил. Промовчу вже про окремих персон в політиці, які носять довгі хвости і прикраси - це я про чоловіків. Чоловікові дозволено носити тільки обручку і годинник. Прикраса депутата це його розум, вчинки, якісь рішення. До того ж, потрібно розуміти, депутат якої ти країни - недозволено носити дорогі годинники, коли люди недоїдають", - розповіла експерт.
- Яка повинна бути вартість годинника народного обранця?
- Годинник повинен бути середнього рівня, такий який може собі дозволити пересічний громадянин середнього класу.
- Наскільки доречна вишиванка в побуті, якщо ти не депутат парламенту?
- Ділова людина не має право виглядати, як сторінка з модного журналу. Якщо в школі є дрес-код, а батьки на 1 вересня одягають дитину в вишиванку - це неправильно і порушує правила. Якщо Ви з родиною вийдете 24 серпня на свято у вишиванках - це цілком доречно.
- Крім вишиванок, багато жінок зараз носять також віночки. Вони доречні?
- Вінки теж зараз дуже модні. Їх одягають всі без розбору - і ті, кому це личить, і ті, кому він зовсім не личить. Вважаю, що це не той випадок, коли потрібно залучати до себе увагу. Коли вінок до свята одягає молода дівчина - це красиво. Коли жінка у віці просто одягає його щоб вийти на вулицю - це вже безглуздо.
- Не можу не запитати про Президента Порошенко, який навіть на зустрічах високого рівня з'являється в пом'ятому костюмі.
- З приводу костюма Президента відповідь повинна давати служба протоколу Президента і частково перша леді. Я слабо уявляю, що Марина Порошенко, яка завжди стежить за своїм зовнішнім виглядом, не бачить свого чоловіка. Можливо, наш Президент настільки зайнятий, що у нього немає часу. Але при Адміністрації є Служба протоколу. І вона повинна стежити за станом його одягу, за взуттям, краватками, за всім. Потрібно подивитися на Президента, перш ніж президент вийде на зустріч. Навіть якщо Президент летить на зустріч, в його літаку має бути мінімум два змінних костюма. Я не можу пояснити, куди дивиться Служба протоколу.
- А що з костюмами ще одного відомого політика Михайла Саакашвілі?
- Я думаю, що він не дурна людина і для чогось він це спеціально робить. Чи то для того, щоб звернути увагу на себе, чи то політтехнологи підказують йому обрати таку нішу політика, який нехтує правилами. Але своїм виглядом він навмисно ображає тих, з ким він зустрічається. Нехтування етикетом в суспільстві може сказати більше ніж слова - таким чином людина демонструє свою неповагу.
- Не так давно в соціальних мережах розгорівся скандал з українським послом у Великобританії Наталією Галібаренко. Користувачі відверто сміялися над її синім костюмом і капелюшком. Що порушила посол?
- Порушила тільки спокій нашого суспільства - більше нічого. В Україні обурювалися люди, які не знають, що таке протокол.
Вона була одягнена в костюм з щільного атласного шовку, на ній була вузька спідниця середньої довжини до коліна і піджак строгого пошиття, каблук на туфлях був не вище 7 см. О так - на ній був капелюшок. Але по протоколу на прийом до королеви без головного убору не можна прийти, і що Наталя повинна була надіти хустку чи як?
Я не можу припустити, що Наталю не проінструктували в нашому відділі МЗС, де є служба протоколу, при королеві також є така служба - нашого посла просто б не пропустили до Єлизавети, якби був порушений протокол. Мене дуже обурили ці насмішки і знущання - у Великобританії не було нашого посла більше року, Наталі вручили агріман напередодні 8 березня і тут раптом наше, українське суспільство, починає обливати її брудом.
Читайте також: Як вкласти дитину спати: майстер-клас від Олени Кравець (відео)
- З останніх ляпів - візит Петра Порошенка до Австралії, де він занадто низько вклонився - караулу. Це також порушення?
- Якби Україна увійшла в 5-ку найрозвиненіших країн світу - цей жест можна було б розцінити, як жест дуже ввічливої людини. Але не в нашому випадку. У нашому випадку пора припинити всім низько кланятися і навчитися жити з прямою спиною.
- Чимало дискусій завжди викликають зустрічі Порошенка і Путіна. А також їх рукостискання. Це теж частина протоколу чи вороги можуть не подавати руки один одному?
- Це важлива частина протоколу і мені важко коментувати, які б наслідки для нашого народу мала відмова потиснути руку. В такому випадку можна було б навіть говорити про розрив дипломатичних відносин між країнами, як мінімум. Якби Путін не подав руки нашому Президенту - ні про які Мінські домовленості не йшла б мова. Це було б відкритим знаком того, що переговорів не буде. Іноді невербальні знаки на таких рівнях говорять більше, ніж слова.