За останні два роки долар подорожчав більш ніж удвічі - з 12,1 грн до 27,3 грн., кількість банків скоротилася із 180 до 112. Паралельно із цим дешевшають товари, які Україна експортує за кордон, а війна на Донбасі відлякує іноземних інвесторів. Однак навіть у таких умовах економіки країну можна підняти, вважає економіст Олег Соскін. Він пропонує 5 кроків для влади, які стимулюють розвиток вітчизняної економіки й покращать добробут українців
"По-перше, треба зняти керівництво Нацбанку. Там мають працювати професіонали, що не вдаватимуться до ручного управління ні курсом валют, ні у відносинах із іншими фінустановами", - пояснює "Знай" економіст.
Також на його думку, варто припинити друк емісійних грошей.
"У світі було багато прикладів, коли такий крок міг бути виправданим. Однак не зараз і не в Україні. З одного боку уряд, а з іншого — НБУ роблять все, аби станки із друку гривень не зупинялися. Вони призначають якісь державні виплати, субсидії, пільги, надбавки до зарплат і все це провокує знецінення нашої національної валюти. Це простий принцип — чим більше малозатребуваного товару на ринку, тим він дешевший. У порівнянні із доларами і євро, гривні малозатребувані і їх більше. Через це наша валюта і знецінюються. Тому варто законодавчо заборонити емісію гривень", - пояснює Олег Соскін.
Він вважає, що бюджет України має бути бездефіцитним і мати запас міцності 15-10%.
Пенсіонерів змусять повернути частину виплат державі
Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році
Приємна несподіванка: в Україні почали знижуватись ціни на деякі овочі
"Вже більше 5 років маємо витрати із державної скарбниці більші за доходи. Це спричиняє посилену інфляцію і зобожіння населення. Аби цього уникнути, варто раз і назавжди відмовитися від пільг і державних дотацій, які з'їдають левову частку коштів. Також варто скоротити цілі департаменти із чиновниками, зменшити їхній автопарк, штат помічників й інших людей, що не задіяні в рості показників реального сектору економіки", - вважає економіст.
Читайте також МВФ може не дати кредиту в березні - експерт
На алкоголь і тютюн варто ввести державну монополію.
"Так вчинили у скандинавських країнах. Продають ці товари через посередників держави. Таким чином уникають корупційних схем і тіньового виробництва. Якщо ми застосуємо таку схему, то можемо вивести із тіні 30-40 відсотків від продажу алкоголю й тютюну. Саме такі обсяги не оподатковуються. Крупні підприємства в нічні зміни виробляють свою продукцію. А потім, не проводячи обліку через податкову, збувають продукцію за кордоном і в невеликих кіосках в райцентрах", - говорить експерт.
Обленерго потрібно повернути у державну власність. У такий спосіб зберігатиметься баланс між дохідністю цих підприємств і невеликою вартістю послуг. Теперішні власники щокварталу намагаються збільшувати вартість своїх послуг, застаріле обладнання не змінюють.
Нагадаємо, цього тижня Інститут Горшеніна оприлюднив своє соцопитування про довіру населення до чиновників державного рівня. Найбільш негативно оцінюють роботу голови Нацбанку Валерії Гонтарєвої. 2,8% опитаних довіряють голові НБУ. 83,5% - незадоволені її роботою.