За останній тиждень долар у пунктах обміну валют і банках подорожчав більше ніж на гривню. Зараз американську валюту продають за 27,5 грн.
- Така ситуація зумовлена багатьма факторами. В тому числі міжнародними умовами торгівлі для України. Надалі вартість валюти залежатиме від політики нашої влади, домовленостями із міжнародними партнерами, а також від попиту на долари в середині держави, - говорить "Знай" Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру. Він розповідає, як надалі розвиватиметься економічна ситуація в Україні.
Чому долар так різко почав дорожчати цього тижня?
- Основна причина – це зменшення притоку валюти в Україну й збереження серед українців великого попиту на неї. Доларів стало надходити менше через те, що зараз на світових ринках продуктів йде тенденція до подешевшання. Наприклад, до 200 доларів впала вартість пшениці. Це найменша ціна за останні 13 років. Також притік валюти скоротився через зменшення в Україні кількості банків. Ще два роки тому їх було на 60 більше. Кожна фінустанова це ділові зв'язки із іноземними партнерами. Відповідно певний притік коштів із-за кордону. Іноземні банки також не поспішають направляти капітал у свої філіали в нас.
Чи впливає на курс політична ситуація в Україні?
Повністю замінить ТЦК: які зміни чекають мобілізацію
Всіх чоловіків змусять встановити "Резерв+": які зміни чекають мобілізацію
Гороскоп на тиждень 25 листопада – 1 грудня для всіх знаків Зодіаку: Львів обдурять, Овни витратить сили, а Водолії мають слухати себе
Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо
- Зараз у нашій політиці є певна криза та невизначеність. Особливо була напруга щодо відставки чинного уряду. Однак це суттєво не впливає на курс. Якщо брати великий бізнес, то він вже звик жити в умовах політичної й економічної невизначеності в Україні. Щодо пересічних українців, то серед них попит на долари не виріс.
Деякі економісти кажуть, що гривня укріпиться після надання наступного траншу Міжнародного валютного фонду Україні. Це можливо?
- Ні. Транш МВФ ніяк не вплине на подешевшання долара в Україні. Адже гроші Фонду йдуть на поповнення золотовалютних резервів Нацбанку. І наша влада аж ніяк не може використовувати ці кошти для укріплення гривні. В угоді України й Міжнародного валютного фонду записано, що ми не можемо використовувати кошти МВФ для валютних інтервенцій.
Читайте також Українці витрачають на їжу 65% від зарплати - експерт
Як розвиватиметься економічна ситуація до кінця року?
- Вона вже зараз дуже складна. Останнє падіння економіки в подібних масштабах було в 1995 році. Тобто ми зараз повернулися на 20 років назад. На жаль, до кінця року буде ще сильніше падіння всього промислового виробництва. Через війну в нас вже рекордно впав товарообмін із Росією. Проте до кінця року він знизиться ще на 4-6 мільярдів доларів. Замінити його нічим. Тому притік валютної виручки в Україну скорочуватиметься й далі. Оскільки попит на долари буде таким, як і зараз, то американська валюта дорожчатиме.
Чи є ймовірність, що економічна ситуація розвиватиметься більш позитивним шляхом?
- Є, але невелика. Перш за все, потрібно змінити уряд і Нацбанк. Вони наробили дуже багато помилок і призвели до теперішніх економічних труднощів. Голова НБУ дуже часто робить гучні заяви і цим провокує паніку на валютному ринку, уряд не забезпечує стабільного притоку валюти в Україну, зменшення корупції та нарощення експорту.
Чи є на кого міняти цей уряд і НБУ?
- Справді, зараз велика проблема із кадрами. Адже для економічних змін мало просто змінити Кабмін і Нацбанк. Їх треба поміняти на професіоналів. Наприклад, главою уряду міг стати хтось масштабу Ігоря Уманського, колишнього заступника Наталії Яресько. Головою НБУ має бути людина, що близько 10 років працює в Нацбанку, розуміє всі нюанси цієї роботи.