У квітні вартість долара стабілізувалася. Американську валюту продають у банках і обмінниках за 25,15 грн, а купують за 25,05 грн. На відміну від лютого й березня, долари стало легше купити, зник дефіцит.
Кореспондент "Знай" поспілкувався із економістами й пропонує 3 прогнози курсу долара до кінця року.
"Долар почне дорожчати восени"
Протягом літа зберігатиметься теперішній курс долара. Він не підніматиметься, оскільки політична криза з обранням нового уряду закінчилася, вважає економіст Борис Кушнірук.
"Позитивним фактором для України є невелика інфляція цього року – близько 12 відсотків. А також відсутність військових дій на Донбасі. Тепер військовий фактор не впливає на курс. Ще одним приємним бонусом є те, що зараз експорт послуг і товарів перевищує імпорт. Це означає, що з України йде значно менше валютної маси, ніж надходить", - каже економіст.
Десятки тисяч українців залишилися без "броні" від мобілізації: за які порушення призиватимуть
Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році
Перевірки від газовиків вийшли на новий рівень: українцям розповіли про документ, який треба підписати
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Читайте також 5 ознак подорожчання пального
За його словами, вартість долара почне підніматися восени.
"Тоді починається ділова активність, пожвавлюється торгівля. Відповідно буде більший попит на валюту. Думаю, до кінця року долар подорожчає до 27 гривень. Можливо, трохи менше. Це вже залежить від політики нового уряду", - каже він.
"За літо долар вартість долара стабілізується"
Зараз вартість американської валюти стабілізувалася через подорожчання відчизняної сировини та товарів на міжнародних ринках, вважають у Міжнародному центрі перспективних досліджень.
"Справа в тому, що за весну вартість металів суттєво зросла в ціні. Це й рятує нашу валюту від падіння. На наш міжбанківський ринок стало надходити у рази більше валюти", - пояснює "Знай" Олександр Жолудь, аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень.
За його словами, велику частину валютної виручки викуповує Нацбанк, аби поповнити золотовалютні резерви.
"Якщо НБУ й далі притримуватиметься цієї політики, то курс лишатиметься приблизно таким, як і зараз. Якщо долар і дорожчатиме, то дуже повільно. Однак можливий й інший варіант. У випадку, якщо НБУ почне скуповувати менше доларів, гривня подорожчає. Це значить, що до осені долар може незначно впасти", - прогнозує аналітик.
На його думку, до кінця року американська валюта подорожчає на 10-13%.
"Найбільше на вартість долара впливатиме рівень інфляції. Тому долар знеціниться приблизно на стільки ж".
"Долар дорожчатиме пропорційно із тарифами"
Вартість долара в Україні до жовтня буде нестабільною. Із серпня його ціна то підніматиметься на 1 грн, то опускатиметься, переконаний Володимир Марченко із консалтингової компанії AFS.
"З одного боку, зараз у нас дуже сприятливі умови для стабільного курсу. Політичний і військовий фактор на нього не впливає, є позитивне торговельне сальдо. З іншого, продовжуються негативні тенденції. Міжнародний валютний фонд затягує із допомогою. Фактично Україна зараз сам на сам із своїми боргами. Також уряду прийшлося підняти ціни на газ. Останній фактор може призвести до подорожчання валюти", - каже економіст.
За його словами, підняття цін на тепло та гарячу воду збільшить собівартість багатьох товарів. Через це купівельна спроможність гривні знизиться.
"Таке відбувалося завжди протягом останніх трьох років. Як тільки ростуть комунальні послуги, дорожчає долар. Це пов'язано не завжди на пряму із вартістю газу та електрики. У більшості випадків уряд, аби зменшити навантаження на людей перед підняттям тарифів підвищує соцстандарти. Збільшуються зарплати й пенсії. Гривневої маси стає значно більше і вона знецінюється", - вважає Володимир Марченко.
За його прогнозом, до грудня долар коштуватиме 28-28,5 грн.