12 травня 2014 року так звані Народні Республіки, що знаходяться на непідконтрольних територіях частини Донецької і Луганської областей, оголосили про свою незалежність від решти України, а заодно і одна від одної. З того часу пройшло вже 2 роки. А єдиною державою, яка визнала такий вид самоорганізації, стала Південна Осетія, яка, за великим рахунком, і сама не є до кінця країною (визнана лише частково). З нагоди такої пам'ятної дати і в контексті міжнародних правових відносин портал "Знай" вирішив провести порівняльний аналіз цих політичних проектів.

Назва

Перше, що кидається в очі, коли починаєш вивчати питання самопроголошених держав, - схожість у їхіх назвах. Так, якщо поставити в один ряд абревіатури "ДНР", "ЛНР" і "РПО" (саме таку офіційну назву носить країна Республіка Південна Осетія), можна простежити певну закономірність в їх творенні. До слова, список невизнаних країн з абревіатурою замість назви можна і продовжити - НКР (Нагірно-Карабахська Республіка), ПМР (Придністровська Молдавська Республіка). Наприклад, буква "Р", присутня в кожній з них, свідчить про те, що ці держави - республіки, що, як би має стверджувати, що в цих країнах відсутня тиранія, а процес взаємодії суспільства і влади побудований на демократичних засадах. Чи дотримуються ці норми - нехай вирішує кожен для себе. Букву "Н" ми опустимо, оскільки зустрічається вона не у всіх випадках. Єдине, що варто відзначити з приводу цієї літери, так це те, що слово, яке вона позначає ("народна") часто зустрічається в назвах тих країн (сучасних - КНР, КНДР і ряді вже не існуючих країн соцтабору), в яких правлячої ідеологією є зовсім не демократія, що в якійсь мірі суперечить цілісності сприйняття їх статусу, як республік. Ще одна особливість назви - в тому, що інші літери використовуються для позначення територій, на яких "самопроголосились" ці держави. При чому, назви цих територій в більшості випадків за дивним збігом обставин збігаються з назвами земель, що входять до складу інших країн. Як казав класик: "Збіг - не думаю".

Територія

Як уже згадувалося, територія, на якій розташовуються невизнані ДНР і ЛНР і частково визнана РПО - належить іншим країнам (Україні та Грузії відповідно). І якщо у випадку з Грузією, яка вважає, що землі Республіки Південна Осетія належать до частини територій країв Грузії - Шида-Картлі, Мцхета-Мтіанеті, Імереті і Рача-Лечхумі і Нижня Сванетія, ще можливо на худий кінець заперечити, що історично ці землі займала Південно-Осетинська автономна область, що входила до складу Грузинської РСР, на що спираються в своїй заяві про незалежність так звані ДНР і ЛНР - не зрозуміло.

Популярні новини зараз

Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році

Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги

Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно

Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця

Показати ще

Час створення

Примітним є і порівняльний аналіз такого чинника створення цих республік, як час. Так, Південна Осетія, що утворилася 20 вересня 1990, вирішила від'єднатися від Грузії ще 21 грудня 1991 року - грубо кажучи за часів розпаду СРСР, коли була реальна причина для створення окремих держав. На підставі яких причин вирішили від'єднатися ДНР і ЛНР, крім бажання порушити цілісність держави Україна - також не зрозуміло.

Військові дії

Що дійсно об'єднує ДНР, ЛНР і РПО, так це військові дії. В Осетії вони проходили в 1991-1992 і 2008 роках. Збройні зіткнення на території України почалися в 2014.

Міжнародне визнання і підтримка

І останній фактор, якого варто торкнутися - це визнання прагнення до самостійності з боку міжнародної громадськості. Південній Осетії тут, звичайно ж, пощастило більше. Її визнали цілих чотири країни - Росія, Венесуела, Нікарагуа і Науру. Доцільність ДНР і ЛНР, як держав, за винятком РПО - не визнав ніхто. Навіть Росія.

У підсумку, ми маємо таку картину: в прагненні задовольнити особисті амбіції і політичні інтереси інших держав керівництво самопроголошених територіальних утворень, які багато в чому навіть не мають на те об'єктивних причин, всіма правдами і неправдами намагається втриматися при фінансових потоках, в той час, коли його вимушені підлеглі - пожинають плоди їх діяльності у вигляді військових дій і економічної нестабільності. Якщо міркувати як ці лідери, портал "Знай" також може проголосити себе суверенною державою, наприклад, Федерацією Порталу Знай (ФПЗ) і зажадати, щоб всі з цим рахувалися.