Рівно 25 років тому, 9 травня 1991 року, на дачі під Новосибірськом зібралася родина поетеси і автора-виконавця пісень Яни Станіславівни Дягілєвої. Зібралася з сумного приводу - за кілька днів перед цим через лікарську помилку помер її зведений брат Сергій, з яким Яна була дуже близька. Соромлячись палити біля батька, який не любив запах диму, вона пішла з сигаретою до лісу, але додому вже не повернулася. Її тіло знайшли тільки через тиждень в холодній сибірської річці Іні. Портал "Знай" зібрав 10 історій про те, як жила і як померла остання нерозгадана легенда російського року.
Історія 1
За спогадами родичів, в дитинстві Янка була досить веселою, життєрадісною і неординарною дитиною. Наприклад, коли одного разу вони зі шкільною подругою з якихось своїх дитячих причин перелазили через паркан, і подруга, зачепившись краєм пальто за цвях, повисла на цьому паркані, Яна, замість того, щоб відразу допомогти, почала пританцьовувати, сміятися і співати: "Висить на паркані, колишеться вітром".
Історія 2
Песимістичні настрої опанували душею молодої поетеси пізніше, коли в 1986 році померла від раку її мати. Саме після цього Яна почала серйозно уходити в себе, замикатися в кімнаті з зошитом і писати свої вірші, повні смутку і безвиході.
Перевірки від газовиків вийшли на новий рівень: українцям розповіли про документ, який треба підписати
Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо
Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги
Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно
Історія 3
Взагалі, якщо вивчати біографію Дягілєвої, то можна мимоволі повірити в нумерологію. Етапи її короткогої дорослого життя були відзначені смертю трьох близьких людей з проміжками в, приблизно, два роки. Спочатку в 1986 році помирає мати, потім в 1988 - кінчає життя самогубством Янкін друг і колега по рокерському цеху Олександр Башлачов, а в 1991 помер зведений брат Сергій, що, мабуть, і стало останньою краплею. Можна ще звернути увагу на те, що за свої неповні 25 років життя Дягілєва написала рівно 25 повноцінних пісень.
Історія 4
Один з учасників "сибірського андерграунду" і близький друг Дягілевоє Олег "Манагер" Судаков згадує таку історію. Одного разу між ними стався гаряча суперечка про те, як повинен вести себе справжній панк. Градус суперечки підвищувався і в якийсь момент Манагер заявив, що він нічим не гірше Іггі Попа. Янка вирішила підколоти друга і відповіла, що за чутками у Іггі Попа такі яйця, що можна на них склянку окропу хлюпнути і йому буде все одно. Олег у запалі сказав: "Та й я витримаю! Подумаєш, склянку окропу! ". Через кілька миттєвостей чашка гарячого чаю виявилась виплеснута саме туди, куди і малося на увазі. У відповідь на крики і обурення друга Янка спокійно відповіла: "А за слова треба відповідати".
Історія 5
Янка Дягілєва заслужено вважається одним з найсильніших і найбільш талановитих поетів російського року. Велика частина її творів написані верлібром - віршем, вільним від жорсткої структури рим.
Історія 6
Єгор Лєтов, багаторічний друг і цивільний чоловік Дягілєвої, згадував, що у порівнянні з ним і багатьма іншими музикантами, Янка вважалася людиною вкрай не начитаною. Наприклад, не знала хто такий Рей Бредбері і взагалі мало цікавилася фантастикою, а любила тільки російську і англійську поезію.
Читайте також: 27 цитат Ігоря Кона про секс
Історія 7
Не дивлячись на те, що пісні Дягілевої стали по-справжньому популярні тільки після її смерті, ще за життя на неї звертали увагу журналісти. Але Янка не любила давати інтерв'ю. "Я взагалі не розумію, як можна брати-давати якісь інтерв'ю. Я ж можу набрехати - скажу одне, а через десять хвилин - зовсім інше. А потім все будуть все це читати. Адже людина справжня, тільки коли вона зовсім одна, - коли він хоч з кимось, вона вже грає", - пояснювала вона свою позицію. Відмовилася вона і від пропозиції єдиної офіційної радянської звукозаписної компанії "Мелодія" записати у них альбом. Всі альбоми Янки записувалися на домашніх студіях і видавалися в приватному порядку.
Історія 8
Як згадував фронтмен київського гурту "Раббота Хо" Сергій Попович, з Лєтовим і Дягилевой він познайомився зовсім випадково в черзі до стоматолога в Жовтневій лікарні. Молоді музиканти познайомилися і розговорилися, почали спілкуватися. Янку Попович згадує як надзвичайно просту у спілкуванні людину, особливо на тлі Лєтова, який "зловив зірку". І за словами Сергія ця простота дуже підкуповувала людей. Сам він якось подарував Янці 12-струнну гітару, яку купив за шалені на той час гроші - 30 доларів. Подарував просто тому, що у неї гітари в той момент не було, хоча вона його про це і не просила. Просто Попович відчув, що так вчинити потрібно. Така ось вона, сила безпосередності і душевної простоти.
Історія 9
Смерть Дягілевої до сих пір викликає чимало запитань. Велика частина її знайомих і рідних не сумніваються в тому, що це був суїцид, викликаний затяжною депресією, і співачка сама стрибнула в бурхливу сибірську річку знаючи, що звідти вже не вибратись. Але деякі факти залишилися нез'ясованими. Єгор Лєтов до кінця життя стверджував, що, не дивлячись на певну меланхолійність, Янка була занадто серйозною для самогубства людиною, але абсолютно не боялася людей. І цілком могла зустріти в лісі якусь компанію, що відзначала свята, ставши жертвою насильства. У будь-якому випадку, ця таємниця вже навряд чи коли-небудь буде розкрита. Символічно, що остання пісня останнього альбому Янки "Сором і ганьба" називається пророчо - "Прийде вода".
Історія 10
Замість десятої історії - просто цитата самої Янки, яка дає зрозуміти, наскільки простою, живою і по-дитячому безпосередньою людиною вона була:
"Я мало тепер розмовляю, тому що все якась брехня, а якщо не брехати, то всіх ображати - ось я скоро навчуся думати, що брехня - воно наче й не брехня зовсім, а так і треба, - і знову почну з усіма розмовляти і жартувати".