Перший діагноз аутизм в Україні поставив відомий столичний психіатр Ігор Марцинківський всього 20 років тому - у 1996-му. Офіційна статистика розповідає про 1-6 дітей на 1 тисячу. Вона враховує лише тих діток, батьки яких оформили інвалідність, і таких – 12 на 100 сімей. Британці офіційно говорять про одну аутистичну людину на сотню осіб серед населення, а кількість таких дітей не залежить від раси та місця народження. Кореспонденти порталу "Знай" поцікавились імовірними причинами, наслідками та умовами, що створені (або не створені) для людей із особливостями.
Діти із аутизмом ідуть власним шляхом розвитку, інакше бачать світ і проявляють це рано. Найпомітнішими вони стають у період між 2 та 3-річним віком: вони по-особливому грають, інакше реагують на інших діток та власних батьків, уникають дивитись у очі, не наслідують міміку і жести, полюбляють ритуали, монотонність та рутину, їм дуже важко спілкуватись. Якщо виявити проблему вчасно, можна багато зробити для соціалізації дитини, та для того, щоб вона змогла комунікувати із зовнішнім світом, попри кардинально інше мислення.
Читайте також: Освітня система не дає українцям успішно реалізувати себе
"Це діти - нового покоління, у яких такий своєрідний інстинкт самозбереження від скаженого темпу життя. Вони здатні сприймати все лише спокійно і без галасу. Кажуть, що в них в очах - цілий світ", - вважає мама 6-річного Матвія Інна. Діагноз їм поставили у 2 роки і 9 місяців.
У метро можу поставити людині діагноз
Всіх чоловіків змусять встановити "Резерв+": які зміни чекають мобілізацію
Який стаж не зарахують до пенсії: роки роботи просто викинуть
Дають лише 3 дні: в Україні змінилися правила повісток поштою, що це змінює для чоловіків
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Я таких людей бачу майже всюди. Якщо не дивиться в очі принципово, взагалі, навіть під час розмови. Є дорослі люди – ніби "з приколами", у яких мабуть в дитинстві були проблеми. Багато їх зустрічаю серед комп'ютерників, системних адміністраторів, у них власна зацикленість життя, і вони у ній щасливі. Вони живуть за сценарієм, за графіком, роблять одне і те ж, до певної міри - беззахисні. Наприклад, сходити заплатити комунальні, або якусь довідку взяти – справжня проблема.
Перша ознака – бажання впорядкувати
Головне не сплутати із педантичністю, проте якщо вона "гіпертрофована", посилена, то це одразу помітно. Мій син, наприклад, не грався машинкою, як усі діти. Він міг перевернути її, крутити колесо та спостерігати за ним годинами. При спробі перервати процес – реагував дуже бурхливо і різко негативно.
Із 10 аутичних ознак для діагнозу достатньо трьох
Є кілька ознак, і не у кожної дитини є весь перелік особливостей. Досить і трьох, найважливіші - порушення зорового контакту, порушення комунікації, погляд глибоко в себе.
"Бувають діти, які іноді ніби і комунікувати готові, проте ще не знають як – це і є спектральні речі. Ніби "трішки зачепило". Зі спектром працювати легше, вони бувають вторинними – на неврологію накладається аутизация. І це - стан, не ген якийсь, а психологічний стан, де дитина по-своєму бачить світ. У нього раптово не виникне бажання робити це інакше, доки ти не розвинеш мотивацію. При чому, чим комфортніше такій дитині – тим нижча мотивація. Тобто батькам не можна потурати діткам із аутизмом", - розповіла "Знай" директор спеціалізованого дитсадка "Дитина з майбутнім" Наталія Стручек.
Щеплення не можна назвати причиною аутизму
Існує цілий рух батьків, які вважають, що дитина захворіла внаслідок ін'єкції. Проте, це радше може бути спусковим механізмом. Дослідники схиляються до того, що деякі діти народжуються із схильністю, що закладається на генетичному рівні. До певного віку дитина розвивалася нормально, а після щеплення почались інші процеси, які до цього "спали".
У різних дітей бувають різні причини: хтось просто потрапив до лікарні, і з неї вийшов іншим. А у когось - часто батьки сваряться, і це накопичується та "вистрілює" у момент. Між іншим, нормативна людина теж може, переживши стрес, отримати якесь захворювання на нервовому підґрунті, або взагалі психіка змінюється. Із 6 дітей із особливостями – лише одна дівчинка. Це також підтверджує генетичне походження аутизму, оскільки у дівчат набір хромосом ХХ, а у хлопців – ХУ. У – при цьому називають недорозвиненим Х, на ту ділянку, якої ніби бракує, чіпляється більшість генетичних захворювань.
Україна взагалі не має шкіл для дітей із аутизмом
На Заході та в Америці спеціалісти давно не дивуються таким діагнозам, у них працюють спеціальні дитячі установи та школи, де "особливі" дітки отримують все належне – догляд, розвиток, соціалізацію. Проте у нас на всю Україну діє лише один дитсадок повного дня для дошкільної роботи із дітьми із аутизмом, про окремі школи досі не йде мови.
У нас існують спецшколи для людей із вадами зору, слуху, із опорно-руховими проблемами, аутизм - до недавнього часу не був прописаний і для нього не було навчальної ніші, максимум – є окремі класи у інтернатах. Якщо дитині немає трьох років, вона не може мати офіційного діагнозу. Із 34 дітей, які перебувають наразі у нашому дитсадку, офіційно зареєструвались лише 4 людини, в основному - іногородні. В тому числі через те, що батьки бояться оформляти інвалідність. Сподіваються, що вже завтра дитина раптово стане звичайною.
У Ізраїлі обіцяють "вилікувати" 75 дітей із 100
У цій країні дитина може опинитися у групі ризику навіть у місячному віці за порадою педіатра. У 12 місяців вже офіційно можуть поставити діагноз. У них є клініка "Міфне", яка в працює із дітьми до двох років. Вони стверджують, що раннє втручання може допомогти вивести на нормальний рівень розвитку 75% дітей із аутизмом. У них курс - 21 день, але на нього приїжджають всі члени сім'ї. І вони працюють не з дитиною, а з усіма ними. Вони не роблять дива, вони вчать сім'ю, як треба поводитись. Ми робимо у нашому дитячому садку те саме, проте ментальність українців не дає зробити все максимально ефективно.
Дорослі українці із аутизмом "загнані під шизофренію"
У нашій країні мало зустрічала дорослих із аутизмом. У кого була ця проблема – "загнані" під шизофренію, під інші психічні відхилення. І їх лікували по іншому абсолютно, за допомогою ноотропних препаратів, наприклад. Тобто це вже не той аутизм, який міг би йти іншою дорогою. Я бачила їх у психіатричних лікарнях, і вважаю, що їх довели до такого стану. Раніше не знали, як діяти, особливо якщо із аутизмом проявлялась агресія.
"Коли їздила на стажування у московський центр, якому вже 20 років, спостерігала за дорослими у реабілітаційному центрі, це - нелегкі випадки. Бачила одну із перших випускниць, вона закінчила школу, інститут, пише вірші, але живе із мамою і татом. Їй складно на вигляд правильно оцінити вік, спілкуватись із нею дуже цікаво. Якби не знала про аутизм нічого, сказала б, що вона просто дивакувата. Багато хто із них самостійно пересувається містом, приїжджаючи на ці зустрічі. Був у Москві і складніший випадок. Зустріла дуже гарного дорослого хлопця, який міг почати мастурбувати прямо на місці, побачивши гарну дівчину. І це – не онанізм як хвороба", - додала для "Знай" директор спецзакладу.
У Туреччині дорослі із аутизмом живуть комунами
Вони живуть у спеціальних міні-гуртожитках, за якими закріплені соціальні працівники. Вони разом купують продукти, готують, вони – не покинуті. Хтось влаштовує подібні заклади ніби сімейного типу. Між аутистами можливі сім'ї і не факт, що у них народиться дитина з особливостями. В Америці вважається, що аутист може одружитися на абсолютно нормативної дівчині, є купа фільмів на цю тему ("Людина Дощу" із Аль Пачино, "Форрест Гамп" із Томом Хенксом. У них суспільство так не дивується людям із особливостями, не має стільки упереджень.
Комп'ютерники та вихователі
Із них можуть вийти прекрасні комп'ютерники, особливо із високо функціональних, вони - педанти. Дорослі із аутизмом за кордоном нерідко працюють потім із дитячим аутизмом - вони допомагають в Центрах. Високофункціональний аутизм, яким називають синдром Аспергера, хочуть вивести із цього спектру. У них бувають проблеми із розумінням, але вони геніальні в якомусь певному напрямку. Наприклад, деякі запам'ятовують з першого разу музичні композиції та повністю відтворюють, або, пролітаючи над містом, сідають потім і малюють точну мапу у найдрібніших подробицях.
Батьки – найскладніша професія
Коли стаєш батьком, ти повинен розуміти, яку відповідальність ти на себе взяв. Це не просто продовження роду. Треба бути справді уважними до своїх дітей, любити, але потурати, бути строгими, але не бути жорстокими, правильно розставляти акценти. Ну і якщо вже якісь особливості проявились - не перекладати тягар відповідальності на когось.
Довідка. Аутизм - розлад у розвитку мозку, який характеризує мізерна кількість соціальної взаємодії, обмеження інтересів та повторювані рутинні дії. Все це проявляється у віці до трьох років. Причини тісно пов'язані із генами, проте генетика настільки складна, що наразі не ясно, що більше впливає: взаємодія багатьох генів або окремі мутації. Наразі, немає жодних наукових доказів зв'язку аутизму із вакцинацією дітей.