Великі відрахування на субсидії зумовлені непослідовною політикою обліку доходів населення та виділення пільг, вважають у компанії AFS.
"Субсидії для людей – це хороший вихід із нашої ситуації. Однак такий спосіб підтримки людей можливий тільки після того, як проведена податкова реформа та викорінена тіньова економіка. Якщо цього не зроблено, то з бюджету йтимуть величезні суми на дотації тим, хто насправді цього не потребує", - пояснює "Знай" Володимир Марченко.
Читайте також Через відсутність реформ інфляція цього року сягне 20%
Минулого тижня у Мінфіні повідомили, що близько 60 млрд грн. із державного бюджету йдуть на незаконні соцвиплати, тобто тим людям, які мають високий реальний дохід. Глава департаменту фінансів соціальних програм Мінфіну Андрій Рязанцев заявив, що також багато субсидій призначили тим, хто їх отримував із "загубленим паспортом", відсутнім ідентифікаційним кодом, а також переселенці із Донбасу, що мають значно більший дохід ніж передбачено для отримання державної допомоги.
"Близько 13 тисяч переселенців, які оформили субсидії, мають депозити понад 14 тисяч гривень. І виходить так, що ми використали газу на 18 мільярдів гривень, а субсидій видали на 27", - пояснює фахівець.
Долари можна продавати? Що буде з курсом в Україні після приходу Трампа
Десятки тисяч українців залишилися без "броні" від мобілізації: за які порушення призиватимуть
Розмір виплат зміниться: що чекає на пенсіонерів у 2025 році
Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
За його словами, ще 2014 року потрібно було провести податкову реформу. Яка б передбачала зменшення податку на доходи підприємств і на відрахування на зарплату найманих працівників.
"Кожен п'ятий українець отримує дві зарплати офіційну й тіньові. Його роботодавець так робить, щоб ухилятися від податків. Натомість виходить, що законний дохід людини 1300-1600 гривень і вона має право на субсидії. Хоча реальна зарплатня може бути й понад 10 тисяч. Якби уряд спочатку вирішив цю проблему, то на субсидії прийшлося б витрачати значно менше коштів", - пояснює Володимир Марченко.
Він вважає, що перед впровадженням субсидій потрібно було створити єдину базу даних, де вказувати зарплату людини й стан його банківських рахунків.
"Це не було б порушенням закону про банківську таємницю. Практика відкриття таких даних є в багатьох державах", - каже економіст.
Нагадаємо, у березні Міністерство фінансів почало перевірку банківських рахунків людей, що подали заявку на отримання субсидій.