23 травня - знакова дата для Морської піхоти України. Відповідно до вшанування на загальнодержавному рівні 100-річчя Української революції – першого досвіду українського державотворення у ХХ столітті, святкують її день народження.

Дату змінили не випадково – саме в цей день у 1918 році гетьман Скоропадський видав указ Україні по Морському відомству "Про початок формування бригади морської піхоти у складі трьох полків для несення служби".

Згідно документу, вона поділялася на три частини, одні боронили території від західного кордону Української Держави до Сичавки, другі — від Сичавки до Станіслава, а треті — від Станіслава до Перекопу.

Морпіхи в історії

Морська піхота Військово-Морських Сил ЗС України – рід військ який призначений для дій у морських (повітряних) десантах, ведення наступального бою на морському узбережжі, оборони військово-морських баз, ділянок узбережжя й важливих берегових об'єктів. Після розпаду СРСР і отримання Україною статусу незалежної держави почався важкий і хворобливий процес утворення власних Збройних Сил і Військово-Морських Сил. У цей період і був закладений фундамент для створення Морської піхоти України.

Популярні новини зараз

Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування

Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно

Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять

Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень

Показати ще

Початком вважали раніше 22 лютого 1992 року, коли 880-й окремий батальйон морської піхоти, що дислокується в Севастополі, яким командував майор Віталій Рожманов, присягнув на вірність українському народові.

Цікаво, що сержанти і матроси, які були призвані на службу з Російської Федерації, побажали залишитися дослужити строкову службу у складі батальйону, не дивлячись на те, що батальйон став українською частиною, про що і підписали відповідні заяви.

Дивіться: 12 фактів про морську піхоту України

Влітку 1993-го у Севастополі був сформований 1-й окремий батальйон морської піхоти, до якого були зараховані кращі офіцери Чорноморського флоту. Міцний кістяк з високим рівнем професіоналізму перетворився з часом на елітний тип військ.

Кандидатів відбирали досить прискіпливо: передували службі психологічне тестування, перевірка рівня фізичної підготовленості кандидатів, моральні і ділові якості майбутніх морських піхотинців, а також стан військової дисципліни.

На початку 2004 року бригада була розформована. З підрозділів морської піхоти залишився лише 1 окремий батальйон морської піхоти (1 обмп) який дислокувався у м. Феодосія Автономної Республіки Крим.

Морська піхота після анексії Криму

Наприкінці 2013 року 501-го окремий механізований батальйон військ берегової оборони ВМС, що дислокувався у Керчі, був переформований у 501-й окремий батальйон морської піхоти. Тоді економічна нестабільність та неспокійна ситуація на півострові вимагала швидких рішень.

Після анексії Російською Федерацією Автономної Республіки Крим підрозділи Військово-Морських Сил Збройних Сил України були виведені з півострову. Після виведення 36 окрема бригада берегової оборони, 1-й та 501-й окремі батальйони морської піхоти були передислоковані до м. Миколаїв.

Три роки тому 36 окрема бригада морської піхоти була сформована на підставі Спільної Директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 15 липня 2015 року №Д-322/1/21.

Зараз морська піхота складається з кількох окремих батальйонів:1 та 2 роти, десантно-штурмової роти, мінометної батареї, роти вогневої підтримки, взводу снайперів та підрозділів всебічного забезпечення. Відмінність полягає в різниці основних ОВТ та наявності артилерійських засобів.

Основні завдання морпіхів:

діяти у складі тактичних морських і повітряних десантів для захоплення ділянок морського узбережжя, островів, портів, пунктів базування, аеродромів та інших об’єктів на узбережжі противника; - обороняти десантно-небезпечні ділянки узбережжя Чорного та Азовського морів. Вести, стабілізаційні, рейдові, наступальні, оборонні дії та здійснювати прикриття державного кордону;

посилювати військово-морські бази, пункти базування, морські та річкові порти;

приймати участь у антитерористичних, антипіратських та миротворчих операціях на території України або за її межами.

Дивіться: "Вірні назавжди", морська піхота України

Як повідомляв портал "Знай.ua", українські військові відпрацювали повітряні удари по ворогу уздовж всієї лінії розмежування.