Дієтологи вважають, що м'ясний бульйон може нашкодити здоров'ю людини.
У процесі варіння, екстрактивні речовини потрапляють в м'ясний бульйон з кісток і м'яса і можуть перевантажувати роботу печінки. Хімічні речовини, які містяться в свинячому, баранячому, яловичому, курячому бульйоні, можуть бути небезпечні при артриті, подагрі, хворобах крові. Всі хімічні добавки, за допомогою яких обробляють шматки м'яса потрапляють у воду, насичуючи бульйон антибіотиками, консервантами, гормонами росту.
За змістом шкідливих речовин для здоров'я людини найшкідливішим є м'ясний бульйон. Саме в кістках відкладаються солі металів, сполуки ртуті і миш'яку. Тому - чим більше густий бульйон, тим більше шкоди ви собі завдаєте.
У свою чергу м'ясо під час варіння звільняється від шкідливих речовин.
2 фрази, які можуть наслати на вас пристріт в натовпі: ніколи не відповідайте на ці запитання незнайомців
В Україні посилять мобілізацію та укріплять міста: до чого слід готуватися
"Раз на рік звітуватиму": Віра Брежнєва зізналася, як часто 40-річним хочеться сексу
Подачу газу тимчасово припинять: газовики попереджають українців про ремонтні роботи до кінця листопада
Бульйони на основі м'яса рекомендується при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, в період відновлення після операцій, при різних хворобах і занепаді сил. Яловичі бульйони корисні для тих, хто страждає від гастриту, зниженій кислотності, анемії і при фізичному виснаженні.
Кращий бульйон вийде з птиці, кролів, телятині.
Овочеві бульйони - це джерело вітамінів.
Як приготувати корисний бульйон.
Спочатку вимите м'ясо потрібно відварити 10-15 хвилин, потім злийте воду. Так можна позбутися від шкідливих речовин. Тому залити свіжою водою і продовжити варити.
Як варити бульйон
Раніше портал "Знай.ua" повідомляв, що в ресторані японської кухні "ікігаі" в центрі Києва подають суп, який коштує майже 8 тис. гривень.