У підконтрольній йому аграрній сфері - найбільший в історії дефолтний скандал. Близько 70% форвардних контрактів по кукурудзі можуть бути не виконані. Селяни відмовляються віддавати урожай експортерам за "літніми" цінами. Міжнародні поставки на межі зриву. Імідж країни і доходи бюджету під загрозою. А Петрашко

обстрагувався від того, що відбувається і заявляє, що експорт нам взагалі-то не потрібен. Краще зайнятися глибокою переробкою і наростити виробництво... протеїн..

У чому суть конфлікту на аграрному ринку? Минулого року Україна увійшла до трійки світових експортерів кукурудзи. З вироблених 35,9 млн тонн на експорт було відправлено 30,3 млн тонн. Цього року трейдери, орієнтуючись в тому числі і на прогнози Мінекономіки і сільського господарства, розраховували на урожай 40 млн тонн і експорт 33 млн тонн. Відповідно, під такі обсяги планували поставки в жовтні-грудні.

Але через посуху ситуація різко погіршилася. Згідно з даними "Інформаційно-аналітичного порталу АПК України", на 11 листопада було експортовано 3,4 млн тонн кукурудзи, що майже на 2 млн тонн менше, ніж у тому ж періоді 2019-го. Ще 10 млн тонн українським зернотрейдерам потрібно відвантажити найближчим часом. Але велика ймовірність, що вони не зможуть цього зробити.

Чому? Очевидно (і звіт USDA це підтверджує), що урожай "цариці полів" не перевищить 28 млн тонн. Відповідно, ми зможемо продати на зовнішньому ринку не більше 22 млн тонн, оскільки 7 млн тонн Україні необхідно для внутрішнього споживання (на практиці експорт буде ще нижче, але про це далі).

Популярні новини зараз

Томна Ані Лорак показала, як розслабляється на ліжку, ці форми затьмарять голлівудських зірок

60 секунд і ти, як президент: Зеленський з "Феофанії" запряг українців знімати відосики

Рідні Романа Віктюка назвали причину смерті геніального режисера

У Львові ховають загиблого на Донбасі героя, вагітна дружина обіймає домовину: "Як жити без тебе?"

Показати ще

Незважаючи на об'єктивні проблеми, контракти потрібно виконувати. Дефіцит завжди породжує зростання цін, тому в жовтні ціна тонни кукурудзи перевалила за $200, а ближче до піку поставок в кінці листопада-грудні — спотова ціна може досягти $220.

І тут взбрикнули селяни. Вони почали масово відмовлятися від виконання своїх зобов'язань на поставку кукурудзи за укладеними заздалегідь форвардними контрактами.

Як написав на своїй сторінці в Facebook депутат від "Слуги народу«, голова міжфракційного об'єднання» Депутатська Аграрна Рада" Андрій Богданець (до обрання — директор Тернопільської птахофабрики), внаслідок аномальної посухи більшість аграріїв не зібрали урожай в запланованих обсягах, а у багатьох і зовсім виник форс-мажор.

Але справа не стільки в зменшенні виробництва, скільки в зростанні цін. Влітку, коли трейдери підписували форвардні контракти Кукурудза коштувала $140-160 за тонну. До моменту виконання поставок ціна додала, грубо кажучи, $50 на тонні. Погодьтеся, це серйозний стимул для селян, щоб" кинути " експортерів. Те, що ті "влітають" з міжнародними контрактами, зафрактованими кораблями і неустойками, фермерів не колишить. У них своя біль-посуха. Вони про це вони кричали, але Петрашко їх не почув.

Поза всякими сумнівами, Мінекономіки і сільського господарства влітку пустило ситуацію з посухою на самоплив. Проводили наради, заслуховували скарги аграріїв, що меліоративна система зруйнована, а там, де вона ще збереглася-вартість води нереально висока. У південних областях у спеку, з урахуванням додаткових націнок куб води для зрошення обходився більш, ніж в 4 грн. При цьому, щоб отримати урожай кукурудзи на рівні хоча б 5-6 тонн з га, потрібно вилити 5-6 тис. м3 води. Це -- 24 тис. грн на гектар. Початок після цього початок стає "золотим" в прямому сенсі слова.

Аграрії просили своє профільне міністерство: допоможіть вирішити якось наші проблеми. Дайте нам дотацію, надайте допомогу у зв'язку з погодними умовами, врегулюйте питання оплати за полив в кредит або зниження ціни за воду. Мінстр не реагував, і на півдні Одеської області в Кілійському районі з горя повісився 66-річний фермер.

Що після цього зробив Петрашко, якого керівництво Кабміну змусило "відреагувати на кризову ситуацію"? Він обговорив з аграріями півдня проблему посухи та механізмів підтримки сільгоспвиробників регіону.

Прес-служба Міністерства, відзвітувала, що"окремим блоком програми зустрічей в Одеському регіоні стало проведення круглого столу з відновлення зрошення".

Але, як стверджують аграрії, далі обіцянок підтримки справа не пішла. У цій ситуації для багатьох виявилося вигідніше спалити посіви в полі, ніж розорятися на поливі.

Восени у цієї драматичної історії намітилося продовження у зв'язку з масовою відмовою агрогосподарств виконувати форвардні контракти. І знову Мінекономіки і с /г "відморозилося".

Спочатку Петрашко говорив про те, що в умовах конфлікту Міністерство виступає як "відкрита платформа, на якій спільно з усіма сторонами ми повинні шукати взаємовигідний формат врегулювання складних ситуації, в тому числі і за форвардними контрактами". Тобто пропонував всім зібратися і поговорити по душах. Може бути, навіть спільно міцно випити.

Коли стало зрозуміло, що таким чином проблему не вирішити і в осяжній перспективі нам світять збитки держави в розмірі, мінімум, $300 млн.і непрофінансована в повному обсязі посівна 2021 року (а, значить, нормального врожаю в наступному році може знову не бути), він змінив риторику. І вдарився у філософію.

В ефірі телеканалу "112 Україна" (Всі ми знаємо, хто його власник, - автор) Ігор Петрашко раптово заявив, що експорт кукурудзи, який приносить країні валюту, - це неправильно. Потрібно думати про переробку ЗЕРНОВИХ, яка дозволить наростити виробництво... протеїн.

"Куди ми можемо переробляти кукурудзу? Об'єктивно, кукурудза не використовується для хліба, в основному це корм, корм для подальшого виробництва протеїну. Ми виробляємо курку, ми виробляємо яйце, ми частково виробляємо свинину, але ми практично не виробляємо яловичину, коренеплоди і рибну продукцію теж, куди комбікорм йде на це. Тому один з напрямків точок зростання - це велика рогата худоба", - сказав міністр економіки і с/г.

Оскільки від умовиводів міністра експортерам легше не стає і вони вперто б'ють в набат, Петрашко вигадав геніальний спосіб дистанціюватися від кукурудзяного трешу і невирішених проблем з виконанням зовнішньоекономічних контрактів: він звернувся до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля з проханням внести в Меморандум про узгодження позицій на ринку зерна зниження річних обсягів експорту кукурудзи до 17 млн тонн.

Виникає питання, а як же інтереси держави, два десятки років вибудовував імідж надійного постачальника продовольства на світові ринки і ризикує його втратити в цьому році через кукурудзяний скандал? Судячи з усього, міністр Петрашко вважає, що це не сфера відповідальності Це відомства. Так що над проблемами, які він не розрулив, нехай ламають голову інші. Такий ось "державницький" підхід...