Біографія
Віктор Леонідович Нусенкіс родом зі Сталіно (нині Донецьк). Відомий як приватний інвестор, що спонсорує УПЦ Московського патріархату. Має свій бізнес – співзасновник і голова концерну "Енерго", заснував холдинг ПрАТ "Донецьксталь" – металургійний завод". Один з найбагатших людей України (потрапляв у списки "Форбс", "Фокус", "Кореспондент").
Сім'я
Батьки: народився у сім'ї робітника і педагога.
Дружина, діти: одружений, є син.
Хоч бізнес Нусенкіса здійснюється переважно в Україні, більшу частину часу інвестор проводить з родиною у своєму приватному будинку в Підмосков'ї.
Освіта
Має вищу освіту. Випускник Донецького політехнічного інституту.
Кар'єра і бізнес
Трудову діяльність розпочав з шахти ім.Батова в Макіївці. За непідтвердженими даними, на початку 90-х Нусенкіс разом з колишнім в.о. прем'єр-міністра Звягільським організовували видобуток вугілля на сході України.
Перший бізнес Нусенкіс розпочав у 1987 році, ставши директором шахти "Жданівська", ким його призначив тодішній міністр "Вуглепром" Микола Сургай. Протягом трьох наступних років Нусенкіс зумів збільшити розміри виробництва вугілля майже вдвічі.
У 1992 році Нусенкіс вже був головою концерну "Енерго", який став у підсумку найбільшою корпорацією з реалізації вугілля серед колишніх країн Радянського Союзу.
Пост глави "Енерго" дозволив йому придбати ПАТ "Донецький металургійний завод" та інші вугільні підприємства. Потім заснував ПрАТ "Донецьксталь" – металургійний завод" (далі – ПрАТ "ДМЗ"), що стало цілим холдингом підприємств, серед яких ПАТ "Донецький металургійний завод", ПАТ "Ясинівський коксохімічний завод", ПАТ "Макіївський коксохімзавод", ПРАТ АП "Укрбуд", ПАТ "ШУ "Покровське", ПАТ "ВІНТЕР" ПАТ "Донецький електротехнічний завод", ТОВ "ШСК "Донецькшахтопроходка", ТОВ "Свято-Іллінський машинобудівний завод", ТОВ "ОФ "Свято-Варваринська" та ін.
Перебуваючи на посаді голови ПрАТ "ДМЗ", а також маючи в арсеналі можливості концерну "Енерго" і дохід від інвестицій в металургійної та вугільної промисловості України, Росії та Чехії, Нусенкіс заробив ціле багатство.
Також були неодноразові спроби заволодіти ВАТ "Криворіжсталь" (нині ПАТ "Арселорміттал Кривий Ріг") і ВАТ "Макіївський металургійний комбінат". Однак спроби були марними.
Незабаром Нусенкіс вирішує розширити межі бізнесу і відкрити справу в Росії. На початку 2001 року з допомогою компанії "Кузбасстрансвуголь", що входить в концерн "Енерго", купує контрольний пакет акцій у ЗАТ "Шахта "Костромівська" в Кемеровській області (Росія). Під управлінням Нусенкіса знаходиться також російська шахта "Зарічна".
На початку 2007 року в планах Національного грецького банку було придбання Кредитпромбанку, що знаходився під контролем Нусенкіса. Нацбанк збирався викупити Кредитпромбанк за $500 млн, але угода так і не відбулася.
У цьому ж році разом з Володимиром Бойко Нусенкіс засновує ТОВ "Ясиновська коксова компанія".
Через два роки в Кемеровській області Нусенкіс викуповує ВАТ "Шахта Жовтнева".
Напередодні економічної кризи Нусенкіс взяв кредит на оновлення мартенівських печей ПрАТ "ДМЗ" у розмірі $800 млн. Сума позики досить велика, особливо враховуючи стагнацію ринку, тому навіть для мільярдера повернути таку суму в короткі терміни дуже складно. Однак Нусенкісу вдалося домовитися з кредиторами про реорганізацію боргу.
Крім металургії та вугільної промисловості, Нусенкіс поклав око на сільськогосподарське виробництво і зайнявся, зокрема, зерновим бізнесом, розведенням сільськогосподарських тварин.
Багато церков та храмів Донецької єпархії зведені з фінансовою допомогою Нусенкіса. До речі, Нусенкіс є членом Помісного собору РПЦ 2009 року від мирян Донецької єпархії УПЦ МП.
Побудова деяких російських храмів пройшла не без участі Нусенкіса. Приміром, за його гроші було споруджено храм Богоявлення Господнього у місті Козельськ Калузької області.
В середині 2012 року було започатковано будівництво шахтоуправління "Карагайлинське". Бізнесмен інвестував у проєкт близько $500 млн (з них $325 млн взяті в кредит у Газпромбанку). Запланована потужність заводу — 2 млн тонн за рік.
Статок
Нусенкіс не особливо публічна особистість, тому складно оцінити справжню вартість його активів. Однак бізнесмен все ж неодноразово з'являвся в списках найбагатших особистостей в різних виданнях.
Так, у 2006 оду видання "Кореспондент" склало рейтинг 30 найбагатших людей України. Віктор Нусенкіс зайняв 14 місце.
Роком пізніше, за мірками польського видання Wprost, у донецького інвестора налічувалося $1,2 млрд.
Крім того, у 2007 році Нусенкіс перебував на 35 позиції в рейтингу 100 найбагатших українців, складеного журналом "Фокус". Тоді розмір його активів становив $523 млн.
У 2010 році журнал "Кореспондент" оцінив його статки в $2,3 млрд, що було пропорційно 6 місцю в рейтингу "Золота сотня" найбагатших людей України.
Через два роки Віктор Нусенкіс займав 10 позицію в рейтингу 200 найбагатших українців 2012 видання "Фокус", маючи статки $1,4 млрд.
У тому ж році "Кореспондент" таки зовсім поставив його на 7 місце в рейтингу ста найбагатших українців, вимірявши його статок у розмірі $1,7 млрд.
У 2013 році за мірками "Фокуса" активи Віктора Нусенкіса оцінювалися у $1,5 млрд. Це 10 місце в рейтингу 200 найбагатших людей України.
У тому ж році Forbes порахував статок бізнесмена в $2,2 млрд, поставивши його на 46 позицію в рейтингу 200 найбагатших бізнесменів Росії 2013.
Компромат і чутки
У 2011 році в кіпрський суд був поданий позов з боку колишнього генпрокурора Геннадія Васильєва. Суть позову полягала у наданні доказів щодо того, що Васильєв володів половиною акцій "Енерго". Колишньому чиновнику вдалося домогтися заборони на будь-які дії з активами УК "Зарічна".
Через два роки обмеження на здійснення операцій з російськими активами Нусенкіса було знято. Розгляд продовжилося.
Християнство
Віктор Нусенкіс виділяється серед інших олігархів частими згадками в новинах християнської тематики. Є одним із найщедріших спонсорів УПЦ МП. А також православним бізнесменом греко-єврейського походження, який допомагає церквам, забудовує схід України храмами.
У Росії бізнесмен фінансово допомагає православному інтернату в Плесково Московської області (ходять чутки, що він навіть удочерив дівчинку з інтернату).
Більш того, всі його підприємства супроводжуються храмами або молитовними будинками (наприклад, в головному офісі холдингу в центрі Донецька).
Відомий випадок, коли патріарх Кирило під час візиту в Донецьку область від себе висловив подяку за допомогу у відновленні храмів Віктору Януковичуа та Віктору Нусенкісу, що супроводжували його в поїздці. Є навіть інформація, що у Нусенкіса і Януковича був спільний духовний батько — старець Зосима.