Одне з найбільших у світі зібрань української літератури зберігається в американському Гарварді. Зібрання рідкісних книг можна знайти в одній з 70 бібліотек Гарвардського університету - Хоутоне. У колекції чимало й українських стародруків.

"В Бібліотеці Хоутона зберігаються такі цінні книги як перші видання Івана Федорова. Скажімо, "Буквар" - це дуже цінна книга, примірників якої немає навіть в Україні. "Острозька Біблія", "Псалтир", "Кобзар" Тараса Шевченка 1840 року, перше видання "Енеїди" Котляревського, рукопис Сковороди, є перше видання, оригінал книги Куліша, видання Києво-Печерської лаври, грамоти Івана Мазепи", - розповідає Ольга Алексич, бібліотекар Гарвардського університету, бібліограф Української колекцій.

"Буквар" або, як його ще називають, "Абетку" Іван Федоров видав у 1574 році у Львові. Її знайшов випадково в антикварній лавці російський підприємець і театральний діяч Сергій Дягілєв. Про це згадує у своїх спогадах його партнер, український балетний танцюрист і заповзятливий колекціонер стародрукової літератури Серж Ліфар. Після смерті Дягілєва колекція книг, включаючи "Буквар", перейшла в руки театрального діяча Бориса Кохно, який пізніше продав його гарвардського випускнику Баярду Кілгуру.

Українські книжки в Гарварді почали збирати на початку ХХ століття. В основному це були подарунки колекціонерів. І тільки зі створенням при Гарварді Українського наукового інституту понад 50 років тому літературу по Україні почали закуповувати систематично.

Популярні новини зараз

Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція

Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати

Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім

Пенсіонери також отримають свою "тисячу" на карту: кому адресовано надбавку

Показати ще

У Гарварді є кілька бюджетів на українську книгу. Англомовні книги про Україну друкує і купує в основному Український інститут. Україномовні книги і часописи – це прерогатива Гарвардської бібліотеки Вайденер.

Нагадаємо, в Туреччині відкопали "неправильну" Біблію.

Раніше портал "Знай.uа" повідомляв, що позаземна Біблія спустошить кишені віруючих.

Також "Знай.uа" писав, що світ побачить втрачене оповідання Ернеста Хемінгуея.