Якщо мозок відчуває нестачу сну, він починає в прямому сенсі слова поїдати себе.
Про це розповіли нейробіологи з Університету Марч в Анконі, пише ScienceAlert.
Як і всі клітини організму, нейрони в мозку оновлюються двома типами допоміжних клітин (нейроглії), які становлять близько 40% обсягу всієї ЦНС. Старі, зношені нейрони і шкідливі продукти їх життєдіяльності "поїдають" мікрогліальні макрофаги, тоді як астроцити серед іншого регулюють активність нейронів, "підрізаючи" непотрібні синапси і в цілому "оновлюючи електропроводку" мозку.
Усі ці складні процеси оновлення відбуваються під час сну. За словами італійських дослідників, якщо людина недосипає, у мозку починається "ексцес виконавця" - зазвичай корисний процес переходить якусь межу, і починається зловмисне знищення синапсів.
Досліджуючи поведінку різних мишачих груп, вчені довели свої припущення. Одним групам давали виспатися, інших часто будили, третім не давали спати кілька годин, а четвертих тримали у свідомості кілька днів.
Гороскоп на п'ятницю 22 листопада для всіх знаків Зодіаку: день для змін та простих радостей
Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять
Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі
Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
У останніх вчені виявили астроцити з підвищеною активністю. Вони були активні на 13,5% синапсів - удвічі вище, ніж у мишей, які нормально відпочивали.
Дослідники зробили висновок, що астроцитовый фагоцитоз явно вищий при хронічному недосипанні.
"Це викликає занепокоєння, тому що неприборкану мікрогліальну активність пов'язують з захворюваннями головного мозку, такими як хвороба Альцгеймера та інші форми нейродегенерації", - пише джерело.
Зараз діячі науки намагаються з'ясувати, чи відбуваються подібні процеси в людському мозку, і чи можна відновитися після шкоди недосипання за рахунок нормалізації режиму.