У понеділок, 30 липня відзначається народне свято Марина з Лазарем (за старим стилем – 17 липня). Також у цей день православна церква вшановує пам'ять двох святих — Маргарити Антіохійської (вона ж — православна свята Марина) і Лазаря Галісійського.

У народі свята Марина завжди асоціювалася з великою водою або великим дощем, а преподобний Лазар — з блакитними відблисками блискавок.

Марина з Лазарем: головні заборони

Наші предки день Марини з Лазарем називали часом блискавиць, блискавок без сильного грому й дощу, які віщували серйозні масштабні пожежі і псували зір людей. Дивитися на них було категорично заборонено. Вважалося, що це може принести велику біду: чоловік або хтось з його близьких може осліпнути, а будинок і надвірні будівлі — спалити блискавка. При цьому слов'яни говорили: «Суха блискавка калить хліб у цвіті, наводить жито на траву».

Відзначається, що Вогняна Марія (православна свята Марина) - сестра Іллі-пророка, чий день віруючі вшановують трьома днями пізніше - 2 серпня. Згідно з народними повір'ями, Вогняна Марія змушена приховувати від брата день його іменин, інакше він так розвеселиться, що громом і блискавками знищить все навколо. Є й інша версія: коли на святого Іллю і після свята не йде настільки необхідний дощ, народ каже, що Вогняна Марія ще не нагадала про іменини своєму брату Іллі.

На Марину з Лазарем наші предки особливо оберігалися від сухих блискавок. Для того, щоб вони не потрапили у двір, над вхідними дверима на шнурку люди вішали «чортів палець». Вважається, що ця скам'янілість утворилася при ударі блискавки в землю (насправді, «чортів палець» — це останки стародавніх головоногих молюсків — белемнітів, що не мають до блискавки зовсім ніякого відношення).

Популярні новини зараз

Новий закон про мобілізацію: чи позбавлять українців житла за неявку по повістці

Гречку, соняшникову олію та борошно будемо купувати за новими цінами: скільки доведеться викласти

Зміни у тарифах: мобільний оператор Lifecell зробив важливе оголошення

Українці отримають кошти на оздоровлення: названо необхідну умову

Показати ще

У той же час на Київській Русі саме «чортів палець» був оберегом слов'ян від удару сухої блискавки. Його не тільки вішали в будинках, але і мали при собі в якості амулету, а дрібні «чортові пальці» на мотузочках вішалися на шию коровам, які паслися в полях. Якщо цього не зробити, в них може потрапити блискавка.

Нагадаємо, що 29 липня віруючі по всьому світу відзначають День пам'яті святих отців шести Вселенських Соборів.

Як повідомляв портал Знай.uа, 29 липня за народним календарем відзначається Фіногеєв день.

Також портал Знай.uа писав, що в неділю, 29 липня в усьому світі відзначається Міжнародний день тигра (International Tiger Day).