Народне свято "Мартин Лисогон" відзначається 27 квітня. У православному церковному календарі це день вшанування пам'яті святителя Мартіна I, папи Римського. В цей день не можна сидіти вдома, а краще виходити на природу. Про це повідомляють ЗМІ.

Інші назви свята: "День Мартина", "Вороне свято", "Пташині обереги". Лисогоном день прозвали за лисиць, які 27 квітня кидають старі нори і починають рити нові. В цей час тварина сліпне і глохне, тому його можна легко зловити навіть голими руками. Мисливці не втрачали таку можливість і з задоволенням у цей день полювали на лисиць.

27 квітня було прийнято виявляти повагу ворону. Друга назва дня: "Вороне свято". Ворона називали лиховісною птахою, приписували йому магічну силу. "Ворона каркає до негоди, а ворон — до нещастя", — шепотіли люди похилого віку. Були й інші прикмети, але всі недобрі: "Якщо хтось в лісі заспіває і побачить ворона — той побачить вовка"; "Якщо ворон летить через двір — не бути добру".

Крім зловісної, ворону називали також мудрим птахом. Щоб задобрити ворона, треба було зварити кашу, винести в сковороді в поле і перевернути догори дном. Птицю приверне блиск, і вона обов'язково зацікавиться. Після цього сковороду необхідно прибрати. Вважалося, що підгодований таким чином ворон буде оберігати господарство.

Популярні новини зараз

ТЦК перевищують повноваження: чи можна знімати на камеру

Світло з'явиться, але не скрізь: скільки днів знадобиться на відновлення енергосистеми

Виплатять по 17 460 грн кожному: українцям приготували нову допомогу на зиму

"Раз на рік звітуватиму": Віра Брежнєва зізналася, як часто 40-річним хочеться сексу

Показати ще

У південних регіонах із Мартинова дня починалася оранка і сівба ранніх хлібів. Тому на погоду звертали особливу увагу. Якщо у цей день йшов дощ, це віщувало вдалого сівба, а якщо день видавався теплим і яскравим, можна було сподіватися на добрий урожай.

Насіння до цього часу вже були готові, перебрані і залишалося тільки взяти їх з собою на ріллю. На Мартина прийнято було працювати від зорі до зорі, щоб підготувати під посів якомога більшу площу.

Приказки та прикмети:

- На Мартина курячья сліпота на лисиць нападає.

- Лисиця і уві сні у мужика курей рахує.

- Якщо день видався дощовим, то землю можна буде легко зорати.

- В небі хмари і хмари перемішані, значить, скоро буде дощ з вітром.

- День сонячний і теплий – до хорошого врожаю.

- Якщо зацвітає верба і прилетіли стрижі та ластівки, то пора в садах висаджувати саджанці.

- Якщо вороняче під хмари збивається — бути морозу, а якщо сидить зграя на землі — до відлиги.

- Якщо ворон летить через двір — не бути добру.

- Чим більше на Мартина Ліогона працювати, тим більше прийде добра в будинок.

- У Мартинов день прийнято проводити оглядини і сватання. Вважається, що якщо вони відбулися в цей день, то шлях молодих буде легким, як пташине крило.

- Люди, які народилися 27 квітня, все життя проведуть в "пошуку". Носити їм слід нефрит або обсидіан.

Дивіться сюжет про свята