22 липня православна церква вшановує пам'ять преподобного Антонія Печерського — засновника Києво-Печерської лаври і покровителя всіх ченців на Русі.

Житіє святого Антонія

Антоній народився в 10 столітті біля Чернігова. У юному віці він відвідав обитель Ісуса Христа - Палестину, а на зворотному шляху затримався в Афоні, де прийняв постриг і залишився жити на кілька років.

Згідно з церковним переданням, ігумен Афонського монастиря отримав знак відпустити Антонія додому, щоб він поширював християнство серед слов'ян. Так, святий оселився недалеко від Києва в печері. До самітника приходили віруючі — хто за благословенням, а хто і для того, щоб залишитися жити поруч із ним.

Першими учнями Антонія стали Нікон і Феодосій. Коли число пустельників досягло 12 осіб, вони під керівництвом святителя викопали печеру велику, в якій влаштували церкву, трапезну і окремі келії. Так і зародилася Києво-Печерська лавра.

Сам же Антоній пішов з обителі і викопав для себе нову печеру. Проте поряд із ним знову стали селитися ченці. Коли їх кількість досягла сотні, братія з благословення Антонія побудувала на горі першу на Русі дерев'яну церкву Успіння Пресвятої Богородиці.

Популярні новини зараз

Син голови Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи активно намагається вивести нажите із країни

Опалення буде гіршим: українцям краще зробити це швидше

Чоловіків знову кличуть до ТЦК: треба заново пройти процедури

Бронювання від мобілізації тимчасово скасують: почнеться масштабна перевірка

Показати ще

Крім того, святий володів даром чудотворення — зцілював хворих, пророкував події. На даний момент мощі преподобного перебувають під спудом.

Наші пращури на Антоніїв день особливе значення надавали грому. Якщо день святителя був у середу або п'ятницю, і в цей день лунали грозові розкати - це обіцяло хороший улов риби. Якщо грім на Антонія був різким — чекали тихого дощу, а якщо гучним - готувалися до зливи.

При цьому на Антонія шанували ряску — рослину, маленькі листя якої часто можна побачити на поверхні річки. Вважалося, що в місцях скупчення ряски водяться русалки. «Дощ ряску ростить, а водяні діви рвуть», — говорилося в народі.

На свято ряску було прийнято збирати з води вилами, наповнювати нею кошики і нести на обори, щоб погодувати птахів. Ще цю рослину використовували в якості добрива. Дівчата ж за подобою візерунків ряски на воді плели особливе мереживо, яке називалося — рясочники.

Нагадаємо, 22 липня православна церква вшановує двох священномучеників Панкратія Тавроменійського і Кирила Гортинського.

Як повідомляв портал Знай.иа, 27-28 липня віруючі українці відзначають 1030-річчя хрещення Київської Русі.

Також портал Знай.uа писав, що в УПЦ заявили про блокування з боку київської влади участі парафіян у хресній ході та молебні в столиці на Володимирській гірці.