Вечеря напередодні Різдва традиційно сприймається як сімейна, символізуючи домашній затишок. Господині займаються готуванням основних пісних страв, з яких чи не головна – це кутя.
Чим корисна ця страва і як її їсти.
Яке зерно вибрати для куті
Традиційно цю страву готують з цільнозернової пшениці, однак деякі регіони дотримуються традиції брати в основу ячмінь, перлову крупу, рис і навіть горох.
Телефон у ліжку - пряма дорога до могили: чим небезпечний смартфон поруч із вами під час сну
"Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації
Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
За словами лікаря-дієтолога, немає однозначної відповіді, які злаки корисні, а які – ні.
Лікар-дієтолог Мирослава Березова
"Булгур – виготовляється з цільного зерна пшениці. Він хоч і містить дещо менше корисних компонентів, проте і час варіння набагато менше – близько 20 хвилин. Рис – крупа, яка містить багато вуглеводів, калію, фосфору, клітковини і рис не підійде тим, хто страждає запорами і метеоризмом", - говорить лікар-дієтолог Мирослава Березова
Що до перлової крупи, то в ній міститься ряд вітамінів А, Е, РР, D, клітковина, фосфор і мала кількість вуглеводів, так що вона найкраще підійде для тих, хто страждає від цукрового діабету. Люди, які не можуть переносити глютен, повинні віддати перевагу куті з рисом.
У Традиційній куті з пшениці є багато цінних рослинних білків, вуглеводів, вітаміни групи B і Р, антиоксиданти, багато катехінів і антоціанів. Страви з пшениці не рекомендують тим, у кого цукровий діабет, загострення неспецифічного виразкового коліту та хвороба Крона.
Крім зерна в кутю можна додати мед, тертий мак, родзинки, горіхи, місцями курагу.
Навіть беручи до уваги те, що мед є дуже корисним і має у своєму складі безліч різноманітних вітамінів і мікроелементів, він все ж є продуктом із високою калорійністю. Не рекомендується використовувати мед тим, хто страждає від підвищеної кислотності шлунка. Також обмежте у вживанні меду дітей до 3 років
Як зробити страву корисною
Щоб кутя принесла користь, потрібно з усією відповідальністю вибирати зерно і приготувати. Лікар радить придбати цільне зерно пшениці.
Лікар-дієтолог Мирослава Березова
"Перед приготуванням пшеницю потрібно взяти і замочити у воді на кілька годин, найкраще – на всю ніч. Так ми зможемо знизити вміст фитинової кислоти, яка порушує всмоктування в кишечнику корисних мікро - і макроелементів".
Лікар зазначає: переїдати кутю не треба, якою б смачною вона не була - 3-4 столові ложки на вечір цілком вистачить.
Краще не їсти кутю пацієнтам, які страждають від цукрового діабету, а також мають загострення шлунково-кишкових захворювань.
Нагадаємо, Єпіфаній "скасовує" Різдво: 7 січня більше не свято
Як раніше повідомляв "Знай.ua" Як приготувати Різдвяний обід за 200 гривень: святковий експеримент
Також Знай.uа" писав про те, що Українців порадували додатковим вихідні на Різдво: пощастить не всім