31 липня 1944 року з аеродрому Борго на острові Корсика вилетів французький розвідувальний літак "Локхід P-38 Лайтнінг". У завдання польоту входило проведення аерофотозйомки в районі Альп, між Греноблем і Ліоном.
Літак не повернувся в розрахунковий час на аеродром і був занесений в список втрат союзників. Таких безвісних втрат в роки Другої світової війни було незліченна кількість. Але доля саме цього літака хвилювала дослідників.
Адже пілотом літака був Антуан де Сент-Екзюпері - знаменитий французький письменник, автор "Маленького принца".
Маловідомий факт, професійним льотчиком Антуан де Сент-Екзюпері став раніше, ніж відомим літератором. І навіть тоді, коли літературна слава дозволяла відмовитися від небезпечної професії, письменник цього не зробив. Відмовитися від неба для нього було все одно, що відмовитися від матері, від самого себе.
Ощадбанк скасував обмеження для власників карток: що стане безкоштовним
Росія може завдати потужного удару по Україні 20 листопада: посольство США застерегло всіх
Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти
Він весь час ходив по лезу ножа. Після першої авіакатастрофи, що сталася ще в 1923 році, льотчика Екзюпері комісували з армії. Але через три роки він піднявся в небо як цивільний пілот.
1932 рік - Антуан де Сент-Екзюпері ледь не гине при випробуваннях гідроплана, в останній момент вибравшись з потопаючої машини. 1935 рік - його літак, який зазнав аварії в Лівійській пустелі під час перельоту Париж - Сайгон, підібрали і врятували бедуїни. 1938 рік - Екзюпері отримує важкі травми при аварії в Гватемалі, під час перельоту Нью-Йорк - Вогняна Земля.
У Франції тисячі пілотів і тільки один Сент-Екзюпері
З початком Другої світової війни письменник рветься в діючу армію. "Антуан, тобі вже 39 років, у Франції тисячі пілотів і тільки один Сент-Екзюпері, не ризикуй собою", - умовляють його друзі, але все марно. Він стає пілотом літака-розвідника і регулярно вилітає на завдання, за успішне виконання яких отримує Військовий хрест Французької Республіки.
Після поразки Франції Сент-Екзюпері їде в США, де, до полегшення друзів, повертається до літературної діяльності.
Однак уже в 1943 році він вступає в рух "борців Франція" і домагається зарахування в бойову частину ВПС в якості льотчика-розвідника.
Сам Сент-Екзюпері в листах зізнавався, що найстарший з його товаришів по службі молодший за нього на шість років. Незважаючи на це, він наполягав на своєму праві вилітати на завдання.
У травні 1944 року майор Антуан де Сент-Екзюпері буквально вириває у командування дозвіл на п'ять розвідувальних польотів. Вичерпавши ліміт, знову наполягає, і йому знову йдуть назустріч - ще три польоти.
Сент-Екзюпері вже було складно справлятися зі швидкісною технікою. Це знав він, це знали ті, хто служив з ним. І тим не менше, він отримав дозвіл ще на один політ, який був призначений на 31 липня 1944 року.
О 8:45 літак злетів з аеродрому, щоб вже ніколи не повернутися.
Версії
За кілька десятиліть невідомості була висунута маса версій про те, що сталося. Розповідали, що нібито Сент-Екзюпері бачили в полоні у хорватських усташів, де його розстріляли після тортур. Хтось повідомляв про те, що Сент-Екзюпері бачили живим то чи в Південній Америці, чи то на островах в Тихому океані. Інші стверджували, що впав в депресію льотчик наклав на себе руки.
Найбільш ймовірними представлялися дві версії - літак Сент-Екзюпері зазнав катастрофи в Альпах або був збитий німецькими льотчиками. Однак знайти будь-які докази не вдавалося.
7 вересня 1998 рибальське судно "Горизонт" вело лов риби в Середземному морі, неподалік від Марселя. Рибалки розбирали черговий трал, коли в пучку твані щось блиснуло. Капітан судна Жан-Клод Б'янко побачив, що це ланцюжок-браслет, на якому було зроблено напис "Antoine de Saint-Exupery (Consuelo) - c / o Reynal and Hitchcock Inc. - 386 4th Ave N.Y. City - USA". Консуело звали дружину письменника, а вказаний на браслеті адреса - це його місце проживання в Нью-Йорку.
Професійний нирець і водолаз Люк Ванрель 2000 року повідомив, що під час одного із занурень бачив на дні літак в районі, де виявили браслет.
Влада Франції негайно заборонила ведення пошукових робіт в даному районі. Офіційний дозвіл на їх проведення було отримано восени 2003 року. Одним з піднятих фрагментів літака виявилася частина пілотської кабіни з серійним номером літака: 2734-L. Перевірка у військових архівах показала, що бортовий серійний номер 2734-L відповідає літаку, який у ВПС США значився під номером 42-68223, тобто літаку "Локхід P-38 Лайтнінг" яким керував Сент-Екзюпері.
Дослідники не знайшли в літаку останків Сент-Екзюпері - занадто багато часу пройшло з моменту його загибелі. Браслет - це все, що залишилося від письменника.
Але якщо в питанні, де загинув автор "Маленького принца", настала ясність, то обставини того, що сталося раніше були покриті туманом.
У 2008 році дослідники, які продовжували шукати розгадку останньої таємниці письменника, на підставі архівних даних склали список німецьких пілотів, які здійснювали бойові вильоти 31 липня в районі, близькому до місця загибелі літака Сент-Екзюпері.
Коли пошуковики додзвонилися до 88-річного Хорста Ріппера і тільки сказали ім'я письменника, німецький ветеран лаконічно відповів: "Ви можете не шукати далі. Його збив я".
За словами Ріппера 31 липня 1944 року на "Мессершмітт-109" він вилетів з німецького аеродрому в районі Марселя. Над морем він виявив літак з французькими розпізнавальними знаками, який Ріппер прийняв рішення атакувати. Німецький льотчик бачив, як збитий ним противник звалився в море.
Однак в німецькі звіти про збиті літаки противника ця перемога не увійшла, оскільки інших свідчень знищення "Локхід P-38 Лайтнінг", крім слів Ріппера, не було.
Того ж вечора з радіоперехоплення переговорів союзників німці дізналися про зникнення Антуана де Сент-Екзюпері. Ріппер зрозумів, кого саме він збив.
Для німецького пілота це була особиста трагедія - він знав і любив твори письменника. "У роки моєї молодості все читали і любили його книги. Якби я знав, що це він - я б не стріляв", - розповів Ріппер дослідникам.
Німецький льотчик визнав, що сам до кінця не вірить в те, що збив літак французького письменника. Однак аналіз архівних даних показав, що в даному районі 31 липня 1944 року міг перебувати тільки "Локхід P-38 Лайтнінг" - той, який пілотував Антуан де Сент-Екзюпері.
Втім, для людей, які вірять в диво, слова німця не мають значення. Адже в кабіні літака на дні Середземного моря останків письменника не знайшли. Значить, він не загинув, а просто зник. Полетів, щоб колись знову повернутися на планету людей разом з Маленьким принцом.
Як повідомляв портал "Знай.uа", Фрідріх Ніцше – німецький філософ, про якого чув, мабуть, кожен. Ми вирішили написати для вас найцікавіші факти з його життя.