Відносну стабілізацію економіки в Україні обіцяють міжнародні експерти. Втім, прогнози Світового банку не настільки оптимістичні – після падіння ВВП в 2014-2015 роках досі не вдалося вирівняти соціальні показники настільки, аби можна було говорити бодай про найменший "прорив".
На 2020-й економісти вже склали певний розрахунки: приміром, ВВП підніметься до 4% протягом 12 місяців. Аби бути точним, слід врахувати не тільки дані НБУ, а й Міністерства економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ), оцінки МВФ, плани Кабміну.
Соціальні стандарти: що зміниться за два роки?
Припускають, що у нас існують всі шанси вийти на докризовий рівень, принаймні такі сподівання висловлюють міжнародні партнери. І не дивно, адже Україна повинна платити по кредитам: як зовнішнім, так і внутрішнім.
Гороскоп на п'ятницю 22 листопада для всіх знаків Зодіаку: день для змін та простих радостей
"Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Виняток – хіба експертний консенсус-прогноз, опублікований Міністерством економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ). Усереднена оцінка показує, що економісти очікують уповільнення темпу зростання ВВП в 2019-му, правда, всього на одну десяту процентного пункту.
Розрахунок зарплат в Україні (2018-2020 роки)
В середньому прибутки українців стартуватимуть від 7440 грн (оцінка НБУ) до 8800 грн (МЕРТ). Але середня річна зарплата, з урахуванням надбавок, буде вищою: в районі 9-10 тисяч гривень (тобто +12% у порівнянні із минулим роком).
ВВП на душу населення
У 2019 році українці за різними оцінками будуть заробляти в середньому від 8160 до 10400 грн, а в 2020-м - від 8918 до 11850 грн. Але частину прибутків ми просто "не помітимо" через інфляцію – скачок буде на рівні 7%-14%.
Кредити та вугільний колапс
Чи не основні ризики для нашої економіки. Перше місце займає не припинення співпраці з МВФ або загострення військової ситуації на Донбасі, а низька кредитна активність комерційних банків.
Підвищення облікової ставки з НБУ призводить до уповільнення кредитування, що в свою чергу позбавляє економіку ресурсу і призводить до її повільного зростання.
Прогноз за рівнем інфляції
Ще одна загроза - дефіцит енергоресурсів (вугілля, газ), так як Україна перестала торгувати з непідконтрольною частиною Донбасу, і таким чином втратила можливість купувати антрацит. Тепер вугілля марки "А" доводиться імпортувати, підвищуючи попит на валюту.
Облікова ставка у банках
Також вперше МЕРТ назвав загрозою посилення трудової міграції. Рівень українських заробітних плат досі значно нижче за європейський.
Дивіться: економічний прогноз для України на 2018 рік