Фінансові аналітики виявили, що гривня слабшає, але, в порівнянні з іншими світовими валютами, знецінилися за рік на десятки відсотків, виглядає цілком стійкою, так як подешевшала менш ніж на 5%.
Також вони прогнозують, що зміцнення гривні не варто очікувати. В результаті продовжиться плавне зниження курсу, швидкість якого буде регулювати НБУ. Про це пише Сегодня.
Інфографіка показує, що в минулому році в світі не було катастрофічних обвалів нацвалют, як в 2015-му. Тоді наша гривня знецінилася втричі (на 200%), встановивши антирекорд (40 грн / $ в обмінниках), але потім відкотилася до 25 грн / $.
У 2017 році новий антирекорд встановив узбецький сум, який подешевшав на 60% до долара. Крім того, на чверть знецінилися конголезький франк і Леоне (Сьєрра-Леоне), а ефіопський бір подешевшав майже на 20%. Ще три валюти ревальвували на 11-12%, найзначніша серед них - аргентинський песо.
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі
Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
Президент Украналітцентра Олександр Охрименко відзначив, що якщо валюта дешевшає на 50-60%, це говорить про кризу в економіці країни, менше, але в межах 10-12% подорожчання свідчить або про стагнацію (застої), або про те, що влада проводить політику на ослаблення нацвалюти. Так відбувається в США, влада яких свідомо здешевлюють долар вже майже рік, щоб зробити його більш конкурентоспроможним по відношенню до євро.
"Цілком можливо, що до літа будемо мати співвідношення долара до євро 1,3, що при нинішньому курсі дасть 37-38 грн / євро", - вказує Охрименко.
Поступове падіння гривні Фінексперт пояснюють підвищеним попитом на валюту і недоліком її на міжбанку.
"Зараз період низької активності експортерів та імпортерів, тому навіть невеликі перепади попиту і пропозиції на міжбанку впливають на ринок. Триває висновок прибутку нерезидентами, зберігаються девальваційні очікування, надлишок гривні в банках і боргове навантаження. Все це тисне на гривню і призводить до курсу вище 28 грн / $ ", - уточнює старший аналітик ГК Forex Club Андрій Шевчишин.
Крім цього, у міру наближення курсу до позначки 28,75 грн / $ НБУ виходитиме на ринок з продажем валюти, щоб не втратити контроль над ситуацією. Тому поточний дисбаланс носить сезонний характер, і в другій половині лютого попит і курс повинні знизитися.
Однак у фінаналітики Ігоря Львова свою думку з цього приводу: "Таку ж ситуацію ми мали в кінці минулого року, коли почав рости курс. Причина була - підвищити його до закладеного в бюджеті середньорічного курсу 27,2 грн / $, - аналізує Львів. - зараз аналогічно, так як в Держбюджеті-2018 вже закладено середній курс в 29,5 грн / $.
Крім того, в НБУ розуміють, що без підтримки МВФ зупинити здешевлення гривні буде складно, а наступний транш ми можемо отримати не раніше II кварталу, тому й не поспішає розпродавати запаси валюти. Також Україні потрібно виплатити в найближчий місяць до $ 1 млрд за зовнішніми боргами, це теж тисне на курс гривні".
За прогнозами аналітиків, серйозного зміцнення гривні не варто очікувати як мінімум до літа. Шевчишин говорить, що курс до кінця січня буде коливатися в діапазоні 28-28,75 грн / $.
"Попит на валюту збережеться до середини лютого через високу гривневої ліквідності. У міру наближення курсу до 28,75 грн / $ НБУ виходитиме на ринок з продажем валюти, щоб не допустити зростання до 29 і вище", - говорить аналітик.
У свою чергу Охрименко прогнозує торішній сценарій, за яким в липні-серпні слід очікувати відкату курсу до 27 грн / $ через літнього зниження ділової активності, зменшення попиту на валюту, а восени знову почнеться підйом до 28,5-29 грн.
А ось Львів впевнений, що в цьому році ревальвації гривні Нацбанк не допустить, вона буде швидше або повільніше, але дорожчати, перевищивши 29 грн / $ до кінця року. Ситуативні зниження цін можливі, але ненадовго.
Як повідомляв портал "Знай.ua", курс іноземної валюти на міжбанку перетнув так звану психологічну позначку і встановив новий антирекорд.